36 Jet Motoru Sayesinde Dikey Kalkış Yapan Hava Taksisini İzleyin

36 Jet Motoru Sayesinde Dikey Kalkış Yapan Hava Taksisini İzleyin

Üzerine takılı olan 36 “Jet” motoru sayesinde dikey kalkış yapan bu araç hava taksisi olarak kullanılmaktadır. Kalkış yaptıktan sonra 186 Mil seyir gerçekleştirmektedir.

Lilium adlı bir Alman şirket, yeni küçük bir jet tasarlamak istedi. Ciddi uğraşlardan sonra ortaya harika bir makine çıktı. Bu makine sıradan makinelere benzemiyor. Onu diğerlerinden farklı kılan üstün özellikler bulunmaktadır.

Bu küçük makineyi farklı kılan özellikler nelerdir ?

Bu uçan makine 5 kişilik olarak tasarlandı. Üzerinde bulunan 36 adet küçük motor sayesinde iniş ve kalkışlarda herhangi bir sorun yaşamıyor. Uçağın kanatlarına monte edilmiş olan motorlar hareket edebilmektedir. Hareket edebilme özelliği sayesinde gideceği yöne doğru hızlı bir ivme kazanabilmektedir.

Ticari olarak görülen jetlerden farklı bir görünüşe sahiptir. Normal jetlerde motorlar alt tarafta olur ve klasik bildiğiniz görüntü işte. Bu jet takside ise alışık olmadığınız motor dizilimi görülmektedir. Bu motorlar tamamen elektrik ile çalışmaktadır.

36 jet motoru ile dikey kalkış yapan “Hava Taksisi”

Purdue Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi’nden Prof. William Crossley, konu hakkında teknik bilgiler aktarırken “Kanallı Fanlar” tabiri ile bu jetlerin alışılagelmiş modellerden tamamen farklı olduğunu vurguladı.

Lilium kanallı uçan fan makinesi, sadece şehir içi Seyehat için tasarlanmadı. Elektrikli olan bu makine şehirler arası yolculuk yapmaya da elverişli olarak tasarlandı.

Lilium bu makine ile neyi amaçladı ?

Lilium kanallı fan ile uçan makine , dikey kalkış ve niş anlamına gelen VTOLs olarak bilinen küçük uçan araçların ( Boing proto tipi gibi) daha ilerisinde heyecan verici ek özellikler sunmaktadır. “Kentsel hava yolculuğu” olarak adlandırılan hava yolculuğuna keyif katacak ve eğlenceli hale getirecek ek özellikler, hava hareketliliğine yeni bir anlam katmak istemiştir.

Bazen eVTOL olarak adlandırılan bu jetler tamamen elektrikli uçuşlar ile şehirler arası ya da bölgeler arası keyifli uçuşları hedeflemektedir. Bundan sonra yolculuğun seyri değişeceğe benziyor.

UBER’in hava taksisi şeklini hayal edin. Kısa bir gelecekte zannedersem hava taksisi büyük önem kazanacaktır. İlk uçuş testi başarıyla gerçekleştirilen bu makinenin kısa bir videosunu şirket paylaştı. İşte yeni hava taksisinin ilk uçuş denemesi, iyi seyirler…

36 adet jet motorlu makinenin uçuş denemesi videosu :

 

 

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ


maraş sülük