500 TL Taksit İle Ev Nasıl Hangi Yöntemle Alınır ?

500 TL Taksit İle Ev Nasıl Hangi Yöntemle Alınır ?

TUİK istatistiklerine göre Türkiye’de kirada oturanların sayısı 6 milyon civarındadır. Kirada oturmanın zorluğunu anlatmaya gerek yoktur. 6 milyon kiracı, ev sahibi olmak için çözümler aramaktadır. Çoğunluk bankalardan kredi çekmeyi kolay bir yol olarak görse de kimi dini hassasiyetten kimi de banka faizlerinin yüksek olmasından bu yolu tercih etmiyor. Peki başka hangi yol ile taksitle ev alınabilir ?

El birliği sistemi ile ev alma yöntemi

Küçük taksitlerle ev almak mümkün aslında. El birliği denen sistemde faiz yoktur. İştirakçilerin bir araya gelmesiyle oluşturulan bu sistemde, kişi ödeyeceği taksiti belirliyor. Örneğin Ahmet bir ev alacak olsun. Ahmet’in bu evi el birliği sistemi ile almaya karar verdiğini kabul edelim. Ahmet ev almak için her ay 500 TL bütçe ayırabilmektedir. Ödeyebileceği taksite göre bir gruba dahil edilmektedir. Diyelim ki Ahmet 70 bin liralık bir ev almayı planlıyor. Ödeyeceği taksit miktarına göre 140 kişilik gruba dahil olur. Bu sistemde çekilişli ve vade ortası gibi teslimat şekilleri bulunmaktadır

Burada detaylarına girmeyeceğim. Faizsiz ev alma sistemi başlıklı başka bir yazıda detaylara yer verilmiştir. Ahmet eğer çekilişte ona ev alma sırası çıkmaz ise en geç vade ortasında evini teslim alır. Yani (140/2 = 70) 70.ayda 100 bin lirayı teslim alır. Buraya kadar bir hesap yapmak gerekirse; Ahmet aylık 500 TL ödeyerek 70. aya kadar 35 bin TL ödeme yapmış olur. Kendisi biriktirmiş olsaydı 70 ayda 35 bin TL birikim yapmış olacaktı.

El birliği sisteminde 35 bin TL birikim yaparak 70. ayda 100 bin TL ödeme almayı hak eder. Bekleme süresi uzun olabilir. Ama küçük birikimlerle zamanı geldiğinde ciddi bir miktar para ile ev alınabilir. Tabi başka hesaplama yöntemleri de var onu ayrıca anlattığımız kira öder gibi ev sahibi olma yazımızdan okuyabilirsiniz.

Faizsiz ev alma sisteminin avantajları nelerdir ?

El birliği sisteminin birçok avantajları bulunmaktadır. Bunları maddeler halinde sıralayalım:

  • Zorunlu tasarruf ve birikim sağlar.
  • Küçük taksitlerle birikim yapma imkanı sağlar.
  • Faiz ödeme gibi bir durum söz konusu olmaz.
  • Yardımlaşma duygusunu arttırır.
  • Herkes birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmeyi öğrenir.
  • Geleceğe iyi bir yatırım imkanı sunar.
  • Ödeme yapamayacağınız durumlarda üyeliğinizi dondurabilirsiniz. Daha sonra kaldığınız yerden ek bir masraf çıkmadan devam edebilirsiniz. Ödeme yapamadığınız aylar ileri tarihlere ertelenmiş olur.

Özetle el birliği sisteminde isteyen herkes bütçesine göre ev sahibi olabilir. Tabi faizsiz ev alma sisteminin de organizasyon masrafları bulunmaktadır. Girdiğiniz ev bütçesine göre bir defaya mahsus %5 ile %6 arasında organizasyon ücreti ödersiniz. 100 bin TL’lik bir ev için sisteme girişte 5 bin TL organizasyon ücreti ödersiniz. Bunların dışında ek bir masraf alınmaz.

 

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ


maraş sülük