Çatı Kaplama Önerileri

Çatı Kaplama Önerileri

Son yıllarda birçok farklı şehirde birçok farklı yapı üzerinde çatı yerine teras ve dam tercih edildiği görülmektedir. Ancak yine de çatı yapısı bulunan binalarda da çatı kaplama işlemi önemli bir nokta oluşturmaktadır. Çünkü kaplama sayesinde yalıtım elde edilirken, aynı zamanda da yapının korunması için uygulanması gereken bir işlem ortaya çıkmaktadır.

Bugün özellikle eski yapılarda yenilenmesi gereken çatı bölümleri için veya yeni yapılarda sıfır olarak uygulanacak çatı bölümleri için kaplama önerileri ön planda tutulmaktadır. Bu açıdan birçok farklı malzeme kullanılması mümkün olurken, uygulama açısından da değişen şekiller, geometriler ve mimari özellikler göz önünde bulundurulabilir.

Çatı Kaplama Malzemeleri Nelerdir?

İster eski sistemler ister yeni sistemlerde çatı kaplama işlemi gerçekleştirmek için öncelikle malzeme seçimi sağlanır. Ancak malzeme seçimlerinde genellikle bölgenin hava koşulları, yapının yüksekliği, çatının boyutları ve istenilen izolasyon özellikleri göz önünde bulundurulur. Çünkü bu özelliklere göre seçilen malzemenin etkisi farklı şekilde ortaya çıkacaktır.

Eski zamanlardan günümüze kadar kullanılan şekilde kaplama açısından malzemelerin çok farklı bir liste oluşturduğu görülebilir. Örneğin, uzun kullanım ömrü oluşturan metal kiremitler veya yangına dahi dayanıklı metal levhalar ile kaplama işlemi yapılabilir. Hatta levha ve metal açısından çatı kaplama için çinko levhalar, bakır levhalar, kurşun levhalar ve çelik levhalar tercih edilebilir.

Yalıtım özelliği sağlayan paneller açısından bilhassa içeriğinde taşyünü veya camyünü gibi malzemeler bulunan sandviç paneller çatı kaplama için sıklıkla tercih edilmektedir. Geleneksel yöntemlere bakıldığında kil esaslı kaplama malzemeleri olarak çimento paneller ve oluklu paneller görülmektedir. Doğal kaplama ile daha hafif şekilde kullanılması istenilen ondüle levhalar, shingle, plastik kaplama malzemeleri gibi ürünler de seçilebilir.

Çatı Kaplama İçin Püf Noktaları

Genellikle apartmanlarda çatı kaplama işlemi yapılmak istendiğinde, özellikle soğuk havaya karşı koruma elde etmek istiyorsanız, sandviç panel veya kiremit kaplama sıklıkla seçilebilir. Estetik açıdan görüntüde güzellik talep ettiğinizde ise kiremit kaplama çok sık seçilen bir yöntem olmakla birlikte fiyat açısından kısmen yüksek olabilir.

Bilhassa bütçe açısından uygun rakamlar elde edilerek çatı kaplama yapılmak isteniyorsa, seçilen malzeme ve uygulanan yöntem en önemli noktaları oluşturacaktır. Örneğin, tüm yalıtım özelliklerini sağlayan şekilde sandviç panel seçildiğinde daha yüksek bir rakam görülebilir. Ancak PVC kaplama seçildiğinde daha düşük rakamlar ile ödeme yapılabilir.

Bir önceki yazımız olan Balkon Perdesi Nasıl Olmalı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ


maraş sülük