İkinci El Araba Almanın Püf Noktaları

İkinci El Araba Almanın Püf Noktaları

Daha düşük bir bütçeye sahip olduğu için ikinci el araba satın almak, birçok kişinin aklında daha mantıklı bir fikir oluşturmaktadır. Elbette sıfır araç satın almaya göre çok daha uygun fiyatlı ve avantajlı bir sistem oluştursa da bu araçları satın alırken birçok farklı noktaya da mutlaka dikkat etmek gereklidir. Çünkü yanlış bir seçim gerçekleştirmek, aracı doğru bir şekilde incelememek, resmi kayıtları kontrol etmemek gibi birçok hata,ikinci el araba satın alırken ilerleyen dönemlerde size birçok büyük sıkıntının yansımasına da neden olabilir.

Bugün Türkiye’de ikinci el araba satın almak isteyen kişilerin değerlendirdiği ilk ortamlar arasında internet üzerinde gerçekleştirilen ilanlar bulunmaktadır. Ancak halen fiziki şekilde inceleme gerçekleştirmek için oto pazarı veya oto galeri gibi mekanları değerlendiren kişilerde yer almaktadır. Ancak bilhassa internet üzerinden araç satın almak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken çok önemli noktalar yer almaktadır.

Sahibinden Veya Galeriden İkinci El Araba Satın Alma Tüyoları

Öncelikli olarak ikinci el araba satın almak istediğinizde, mutlaka arabanın sağlam, temiz, hasarsız ve güvenilir olmasına dikkat etmeniz gerekecektir. Ancak bu genel noktaların her biri aslına bakılırsa içeriğinde çok büyük ayrıntılar barındırır. Çünkü her birnokta teker teker incelendiğinde de iyi bir araştırma yapılarak doğru araba seçimine karar verilebilir.

İlk örnek olarak ikinci el araba için gereken incelemelerden birini, arabanın ne kadar hırpalandığı konusunda araştırma yapmak oluşturur. Yani arabanın daha önce ne kadar hasar ile karşılaşmış olduğu, kaza yaşayıp yaşamadığı, kırılmış, ezilmiş, parçalanmış ve değişmiş kısımlarının bulunup bulunmadığı gibi noktalar incelenir. Eğer bir araçta kaporta parçaları birbirine simetrik durumda bulunmuyorsa, bu araç büyük bir ihtimal kaporta hasarı yaşanan bir kazadan geçmiştir.  Bu kapsamda özellikle internet ilanlarında aracın her noktadan çekilmiş farklı fotoğraflarına göz atmanız önemlidir.

Araçtaki en önemli noktalardan birisi ise motor parçasıdır. Bu nedenle ikinci el araba alırken, mutlaka motor incelemesini detaylı şekilde yapmak gerekir. Eğer bulunduğunuz ilde bir araç ile ilgileniyorsanız mutlaka aracın bir ekspertiz hizmetine girmesini talep edebilirsiniz. Ancak farklı bir ilde araç satın almak istediğinizde, o ile ulaştıktan sonra yine aynı aracı bir ekspertiz hizmetine sokmayı talep etmelisiniz. Bu incelemede araç motoru kir, toz, yağ ve diğer maddelerden arındırılarak, mutlaka temiz olmalı ve sağlamlığı test edilmelidir.

İkinci El Araba Alırken Fiziksel İncelemeler

Aslında daha öncesinde yapılan incelemelerde fiziksel bir yapı oluştururken yine dış kısım ve parça incelemesi de ikinci el araba için çok önemli bir noktadır. Örneğin, araçların lastikleri inik ve yıpranmış ise araca doğru bir bakım yapılmadığı ortaya çıkar. Lastik açıları içe veya dışa doğru çok fazla dönük olduğunda, bu lastikleri mutlaka değiştirmeniz gerektiği ortaya çıkacaktır.

Araçlarda tüm parçaların orijinal olup olmadığı veya daha sonradan montaj yapılıp yapılmadığı da ikinci el araba değeri üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Eğer bir araç üzerinde orijinal parçaları bulunmuyor yani farklı parçalar ya da farklı markaların parçaları takılmış ise bu araba temiz değildir ve büyük bir ihtimal hasar yaşamıştır.

Ayrıca araçlar üzerinde bulunan boya çok önemli ikinci el araba özellikleri arasında yer alır. Çünkü bir araç üzerinde daha sonradan boya uygulanmış ise bu araç büyük bir ihtimal hasar ile karşılaşmış, çizilmiş veya parça değişimleri yapılmıştır. Bazı araç sahipleri araçlar üzerinde parlak ve canlı bir görüntü için sıfır boya yapmayı tercih edebilir. Bu tür makyaj tarzı boyalar, aracın iç kısmında bulunmayacağı için mutlaka kapı içindeki boya renkleri ile karşılaştırma yapmak gerekecektir.

İkinci El Araba Alırken Herkes Uzman Olabilir Mi?

Elbette ki ikinci el araba satın alırken herkes uzman bir şekilde doğru incelemeler yapmayı ve doğru seçimi yapmayı başaramaz. Ancak bu özelliklerin her birine dikkat edildiğinde, motor, lastikler, parçalar, boya gibi incelemeler yapıldığında bir fikir elde edilebilir. Ancak daha doğru ve net bir sonuç elde etmek için ekspertiz raporları çok önemli bir yapı oluşturur.

İkinci el araçlar için ekspertiz hizmeti veren işletmeler sayesinde araç test sürüşleri yapılabilir, aracın tüm bakımı, vites, fren mekanizması, motor ve diğer mekanizmalar incelenebilir. Ayrıca araçlarda genel olarak internet piyasasını araştırdığınızda da ikinci el araba modelleri için fiyatların ortalama rakamlarını net olarak görebilirsiniz. Bu sayede aracın fiyatından ne kadar sağlam veya hasarlı olduğunu da tahmin edebilirsiniz.

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ


maraş sülük