İnsan sağlığına en uygun ev modeli

İnsan sağlığına en uygun ev modeli

Artık ev yapmak veya yaptırmak oldukça kolay. İster bahçenizde ister deniz kenarında ister dağ başında olsun, artık fark etmiyor her yere ev yapılabiliyor. Ev yapım maliyetleri artmış olsa da insanların konut ihtiyacı devam ediyor. Kimi evlerin yapımı 3 günde tamamlanırken kimi evler de bir ay gibi bir sürede tamamlanıyor. Gelelim asıl konumuza insan sağlığına en uygun ev modeli hangisidir ? 

İnsan sağlığına en uygun ev modeli

Öncelikle şöyle bir ev modellerine değinelim. Sonra bu ev modelleri içerisinde insan sağlığına en uygun olanı hakkında konuşalım. Türkiye genelinde en yaygın ev modeli sizin de bildiğiniz gibi beton evlerdir. Beton evler yapımı uzun ve oldukça maliyetleri evlerdir. Maliyetli olmasının yanında insan sağlığı açısından da aslında çok uygun yapılar değillerdir. 

Doğal ev modelleri

Beton evler dışında daha ucuza mal edilebilen ve doğal çevreden yararlanarak imal edilen evler de var. Şimdi bu evlere biraz değinelim.

Toprak ev

toprak ev

Toprak evler daha çok çevrede bulunan yapı malzemesidir. Çok eskilerden bugüne kullanılmış olan eski ev modelidir. Günümüzde halen toprak evler bulunmaktadır. Maliyeti oldukça az ve insan sağlığı açısından oldukça uygun yapılardır. Tercih eden insan sayısı azdır.

Ahşap ev

ahşap ev

Karedeniz bölgesinde orman varlığından dolayı daha yaygın şekilde tercih edilen bir ev modelidir. Türkiye genelinde yaygın bir şekilde ahşap ev örneklerini görmek mümkündür. Ahşap evler hem estetik hem maliyeti az hem de insan sağlığı açısından en ideal evlerden bir tanesidir

Taş ev

taş ev

Doğu bölgelerinde yaygın olarak taş çok olduğundan bu bölgelerde daha çok tercih edilmiştir. Lakin Türkiye genelinde çok harika taş ev modelleri görmek mümkündür. Taş evler insan doğasına uygun sağlıklı ve sağlam yapılardır. 

Daha çok ev modelleri var. lakin konumuz insan sağlığına en ideal olan ev modeli olduğundan kısa kesiyoruz. Sonuç olarak insan yaşamı için nem, sıcak,soğuk,hava gibi farklı etmenler göz önüne alındığında en ideal ev modelinin ahşap ev olduğu bir gerçektir. 

Diğer ev modelleri hakkında bilgi almak için aşağıdaki yazı başlıklarını tıklayarak bilgi edinebilirsiniz. 

Ağaç ev nedir ?

Prefabrik evler

Kütük ev ve kütük ev modelleri

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ


maraş sülük