Şark Köşesi İle Hoş Sohbetler

Şark Köşesi İle Hoş Sohbetler

Şark köşesi bir zamanlar daha çok doğu bölgelerini anımsatan bir tür dekorasyon olarak tanımlansa da son dönemler de otantik görünüm ve iş yerleri bu tasarımları kullanmaya başladı.

Tahta bir sedir üzerine kurulan minderlerden oluşan şark köşesi, iş yeri ya da evlerde köşelere konulur.

Birçok mekân 2017 yılında başlayan eskiye dönük tasarım modellerini yeniden dizayn ederek günümüze özgü tasarlıyor.

Özellikle kafe ya da restoranların önemli noktalarında şark köşesini görmeniz mümkün. Bir dönem modern tasarımların hayatımız da yer almasıyla birlikte şark köşeleri unutulmaya başlamıştı. Ancak insanların daha samimi ve modern dünyadan uzak eskilere gitme iç güdülerinin oluşmasıyla şark köşeleri ve onları süsleyen duvar halılarıyla birlikte yeniden günümüz hayatının bir parçası haline geldi. Birçok iş yeri ve evde şark köşeleri huzur bulmak ve Anadolu’nun bir gölgesi olan bu şark köşelerinin olduğu iş yerlerini tercih eder oldu.

ŞARK KÖŞESİ FİYATLARI

Şark köşelerinin yeniden insanların kullanımına iyiden iyiye girmesiyle fiyatlarında da değişkenlikler oluyor. Hali hazır da 4 bin ile 15 bin TL’ye kadar satışları yapılan ve alıcısı bulunan şark köşeleri, farklı tasarım ve desenlere göre rakamlar da değişkenlik görülüyor.

Büyük firmalar da şark köşesine olan talep karşısında seri üretim yapmaya başlarken, onlarda fiyatlarda özel yapım olduğu ve farklı modernizasyonları etken göstererek fiyat belirliyor.

Şark köşelerinin fiyatları yapım ve maliyete göre değiştiği bilinirken özel tasarım yaptırmak isteyenler için de ayrı fiyat tarifeleri uygulanıyor.

ŞARK KÖŞESİ MODELLERİ

Şark Köşeleri her ne kadar iş yerleri ve evlerde bulunsa birçok model ve şekilden oluşuyor. Şark köşesi modelleri genellikle Osmanlı şark köşesi modeli bunun yanında birçok şehir de kendine özel modeller ve isimler belirliyor.

Manastır, Terzi Baba gibi şark köşesi modellerinin yanı sıra Divan, Kahta, Munzur ve Ürgüp’te şark köşesi modelleri arasında yer almaktadır. Beyazıt şark köşesi modelleri de bilinenler arasında yer alırken Lalezar, Kardelen 10, Mostar de önemli modellerdendir.

Sıra dışı modeller arasında  kemaliye, girvelik, halep 02, bostan, medrese, bağdat, harran, meriç, Ahsen şark köşesi modelleri yer alırken Kahire şark köşeleri de bunların arasında yer alan şark köşesi modelleri olarak bilinmektedir.

ŞARK KÖŞESİ MİNDERİ

Şark köşelerinin en önemli unsuru olarak bilinen şark köşesi minderlerinin seçimi ve tasarımı da dikkat edilen konular arasında yer alan önemli özellik olarak karşımıza çıkıyor.

Şark köşesi minderleri genellikle hafif sert ancak rahatsız etmeyecek şekilde tasarlanır. Şark köşesi minderleri ahşaptan yapılan köşe kadar önemli bir durumdur. Oturan kişinin rahatsız olmaması ve rahat etmesini sağlamak amacıyla özenle yapılan sedir minderlerinde kauçuk yada pamuklardan oluşmaktadır.

Şark köşesi özellikle Anadolu’da oldukça sık kullanılırken minderleri ve onların farklı desenlerle süslenmiş halleri de geçmişten günümüze değişkenlik göstermektedir. Şark köşesi minderleri de yapılan işçilik ve tasarımlardan kaynaklı fiyat değişiklikleri ile  vatandaşlara sunuluyor.

MODERN ŞARK KÖŞESİ

Tarihi neredeyse Osmanlı’dan önceye  dayanan şark köşeleri bir dönem gelişen modern oturma ve dinlenme takımları karşısında gerilerde kalsa da insanların eskiye olan özlemlerinin etkisiyle yeniden insanların sıkça kullandığı bir eşya oldu. Bu ahşaplardan ve el emeği ile yapılan köşelerin yeni versiyonlarında modern bir hal alarak piyasa da önemli bir yere getirildi.

Modern şark köşeleri tasarımları ve yapılan işlemler neticesinde insanların daha çok kullanma isteğini de beraberinde getirdi. Yüz yıllarca Anadolu başta olmak üzere birçok coğrafya da evlerin köşelerini süsleyen şark köşeleri gelişen dünya ve modern çağın gereksinimlerine de ayak uydurarak, yeniden tasarlandı ve insanların hizmetine sunuldu.

Doğu bölgelerinde batıya oranla daha çok kullanılsa da cezp edici şekiller ve modern şark köşelerinin ahengi batı bölgelerindeki işletmeler ve ev dekorasyon firmaları tarafından yakından takip edildi. Özellikle bu dönemler de kafe ve restoranların neredeyse hepsinde bir yada daha fazla modern şark köşelerini görmek mümkün. Yenilenen modern şark köşeleri, tarihle uyumlu rengi ve desenlerdeki motifleri sayesinde kendine alıcılar buluyor. Türkiye’nin en büyük oturma gurubu, koltuk ve ev eşyaları üreten firmalar bile bu alandaki gelişmeler neticesinde modern şark köşeleri yapımına başladı. İnternet üzerinden çok sayıda firma son tasarım modernleştirilmiş ama tarihi kalıntıların esintisini taşıyan bu şark köşelerinin yapım ve satışını gerçekleştiriyor.

EVDE ŞARK KÖŞESİ NASIL YAPILIR

Anadolu’nun en sık kullandığı bu şark köşelerini evde yapmak oldukça zahmetli ama bir o kadar da eğlencelidir. Öncelikle evinizde bunları yapmak için gerekli araç gereçlerin olması elzemdir.

Eski dönemler de kullanılan, otağı, oba veya mekanların şekillendirilmesi için ve misafir ağırlamakta kullanılan şark köşeleri evde yapımı için, elinizde sedirler ahşap baza ve desenli kumaşların olması kilimlerle kaplanmış minderler gerekmektedir.

Sedirler U yada L şeklinde duvarlara konumlandırılmalı ve yere olan mesafe de sizin kültürünüze ve isteğinize  göre belirlenmelidir.

Bunun hemen ardından minderlerden oluşan bir oturma alanlarını da birleştirmeniz gerekmektedir. Sedirleri kullanarak farklı desenlere sahip minderler neticesinde bir şark köşesi oluşturabilirsiniz. Evde yapmak istediğiniz şark köşesi için halı yerine eski kilimleri de kullanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra evinizde farklı bir atmosfer oluşturmak isterseniz, duvarlara kilim gibi otantik şeyler asabilirsiniz. Ayrıca duvarlara saz takabilir yada ok ile de farklı bir ambiyans oluşturmanız mümkün olacaktır.

Evde şark köşesi yapmak zahmetli gibi görünse de aslında kolaydır. Evinizde eski sedirlerden bulunuyorsa onların birleşiminden bir köşe yapmanız için konumlandırma ve bıçkı, çekiç gibi malzemeler de sadece sök-tak taktiği kullanarak bir köşe yapabilirsiniz.

YER MİNDERİ

Halen günümüzde kullanımı devam eden yer minderleri de bize tarihi bir miras olarak kalan eşyalardandır. Değişen dünyada her ne kadar yer minderleri yerine koltuk ve oturma gurupları kullanılmaya başlansa da geçmişin bize kattığı yer minderlerinin kullanımı da yaygınlaşmıştır. Bu minderler de yine modernleşme geleneğine katılmış ve farklı tasarım ve şekiller de sunulmaya başlandı.

Yer minderleri, kırsal kesimler de daha çok kullanıldığı herkesçe biliniyor. Ancak yukarı da da bahsettiğimiz gibi yeniliklerin aksine tarihi ve huzur veren gelenekler şimdiler ‘moda’ olmaya başlamıştır. Minderler de bu ‘moda’ dan nasibini alan eşya olarak görülebilir. Onlarda modernleşmiş ve yenilenerek kafe türü işletmeler de kullanılmaya başlanmıştır.

Şark köşesi gibi yer minderleri farklı motifler ve emeklerle üzerinde, eskiye gitme vaat eden ruhuyla çağımızda kullanımı artan tarihi bir şekil olarak yapımı artmıştır.

Her ne kadar doğuda kullanımın sık olduğu ifade edilmiş olsa da yer minderler Orta Asya ve Türki cumhuriyetlerinde halen en fazla kullanılan eşyaların başında geliyor. Aslında yer minderleri batı bölgelerinin de dikkatini çeken bir tarihi yapıt manası kazandırılan bir eşyadır. Yurt dışından ülkemize gelen turistler bu minderler de oturmak ve fotoğraf çektirmek için uzunca yollar kat ediyor. Sosyal medya da tarihi bir şekle bürünen yer minderleri ve şark köşeleri farklı otantzim sunduğu fikriyle sık sık paylaşılıyor. Yer minderinde oturmak hem huzur veriyor hemde mevcut modern oturma guruplarına karşı geçmişi andıran bir motive aracı olarak kullanılıyor. Şuanda bile bazı bölgeler de turizm faaliyeti yürüten firmalar şark köşeleri gibi yer minderlerini de modernize ederek ziyaretçilerine ilgi çekici tarihsel varlıklar sunuyor.

Bir önceki yazımız olan Ucuz Yatak Odası Takımı Bulma Yöntemleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ


maraş sülük