Ahşap Ev İle Daha Konforlu Yaşam

Ahşap Ev İle Daha Konforlu Yaşam

Ahşap evler, normal betondan veya tuğlalardan yapılan evlere göre çok daha ekonomik ve konforlu olduğu için günümüzde en çok tercih edilen ev modellerindendir. Ayrıca ahşap evler geri dönüştürülebilir ve ekolojik olduğundan dolayı doğa dostudur. Ahşap evler kışın sıcak, yazın ise soğuk olurlar, bu sayede ev sahibi ısıtma ve iklimlendirme konusunda %50 ila %60 arasında tasarruf eder. Bir diğer konfor sunan avantajı ise depreme dayanıklı olmalarıdır. Ahşap evler beton evlere göre depreme daha iyi dayanır ve bilinenin aksine beton evlerden daha az maliyete sahiptir. Ahşap ev fiyatlarına bakmanızda fayda var. 

Günümüz beton evlerinin birçoğu bitişiktir ve insanların göz zevkine hitap etmez. Ahşap evlerin ise neredeyse hepsi çok güzel görünür ve harika dizayn edilmişlerdir. Ayrıca bilim insanlarının araştırmalarına göre de ahşap evlerde yaşamak insan sağlığına ve psikolojisine iyi gelmektedir. Ahşap evlerin bir diğer özelliği ise yangına dayanıklı olmalarıdır. Bir yangın sırasında ahşap evlerin yanma süresinin 1 saate yakın olduğu belirlenmiştir. Yani yangın boyunca bu 1 saat içinde yaşayan insanların kurtulma şansları da bir hayli artmış oluyor.

Peki Neden Ahşap Ev?

Ahşap evlerin avantajları say say bitmez. Ahşap, genellikle estetik göründüğü için inşaat sektöründe kullanılmaya başlamıştır ve günümüzde en dayanıklı yapılardan biri olarak kabul görmektedir. Örneğin 1950 yıllarında ve daha eski zamanlar da inşa edilen birçok ahşap ev günümüzde halen dimdik ayakta durmaktadır. Doğal afetlere karşı oldukça dayanıklı olan ahşap evler sırf bu sebepten dolayı bile tercih edilebilir. Kimyasal içermeyen ve doğal bir materyal olan ahşap özellikle çocuklu aileler için oldukça yararlıdır. Ahşap evlerin sağlığa herhangi bir zararı olmaz, aksine faydaları olur. Ahşap evler yapıları gereği hava dolaşımı sağlayarak sağlam bir oksijen dolanımı sağlamaktadır.

Ahşap ev, beton veya tuğla evlere göre hem daha ucuzdur hem de daha hızlı inşa edilebilir. Ayrıca kolay inşa edildiği için demonte edilmesi de kolaydır. Demonte edilirken de kayıp en az seviyeler de olur ve tekrar neredeyse eksiksiz bir şekilde kurulabilir. Ortalama bir ahşap ev yaklaşık 3 ila 5 hafta arasında inşa edilebilmektedir.

 

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ


maraş sülük