Ahşap ev tercih etmek için 10 zorunlu sebep

Ahşap ev tercih etmek için 10 zorunlu sebep

Her geçen gün ahşap evlere olan talep artıyor. Ahşap ev taleplerindeki artış incelendiğinde çok farklı sonuçlar ortaya çıkıyor. Yıllardır şehirlerde beton yığınları arasında yaşamak zorunda kalan insanlar artık bir nefes almak niyetiyle kimi köyüne dönüyor kimi de almış olduğu küçük arazi veya arsasına uygun fiyatlı bir ev yaptırıyor. İster köyüne dönenler olsun ister kendi arazisine hafta sonları güzel vakit geçirmek amaçlı olsun ahşap ev yaptırmak isteyenler oldukça fazla. Türkiye genelinde ahşap ev talepleri neden arttı. İşte bu haberimizde ahşap ev tercih etmek için 10 zorunlu sebepten bahsedeceğiz.

Ahşap ev tercih etmek için 10 zorunlu sebep

 1. Türkiye deprem bölgesi olduğundan dolayı, vatandaşlar daha emin oldukları ev arayışına girdi. Ahşap yapıların sağlamlığı, hafif olması ve depreme karşı mukavemetinin iyi olması ahşap ev arayışlarını ve dolayısıyla taleplerini arttırmış durumdadır.
 2. Beton evlerin maliyetinin çok yükselmiş olması. Beton erme bir daire olmak için ortalama 300- 400 bin liralık bir bütçe ayırmak gerekiyor. Ahşap ev fiyatları beton ev fiyatlarına göre daha uygun olduğundan insanlar ahşap evleri tercih etmeye başlamıştır.
 3. Taşınma veya kalıcı göç gibi nedenlere bağlı yer değiştirmelerde insanlar alışmış oldukları evlerini geride bırakmak istemiyor. Ahşap ev modelleri aynı zamanda taşınabilir ve nakledilebilir olduğundan, istendiği zaman başka bir ile nakledilebilir ve yeniden kurulumu sağlanabilir.
 4. Beton evler belirli bir yaşam süresinden sonra bazı hastalıkların oluşmasına sebep oluyor. İnsanlar bu tür hastalıklar konusunda bilgilendikçe ahşap ev tercihinde bulunmaya başlıyorlar.
 5. Her geçen gün doğaya ve doğal olana bir yöneliş söz konusu. Artık herkes biliyor ki doğal olan her şey doğal olmayanlardan daha sağlıklı ve daha güzeldir. Doğallık arayışları artınca ahşap ev sevenlerin de sayısı artmaktadır.
 6. Yaşadığı evi lüks eşyalarla doldurmak isteyenler, beton ev pahalı olduğundan bu istekleri hayal olmaktan öte gidemiyor. Beton ev almak yerine daha uygun fiyatlı bir ahşap ev alarak arttırdığı para ile evini lüks eşyalarla donatmak isteyenler de ahşap eve yönelmektedir.
 7. Doğal olan ahşap betona göre oldukça estetik bir yapıya sahiptir. İnsan ruhu estetik olan her şeye bir meyil duymaktadır. Ahşap ustaları bu konuda harika eserler ortaya çıkarıyor. Ahşap evlere ilgi artınca hayranlık uyandıracak harika ahşap ev modelleri ortaya çıkmaya başlamıştır. Hem estetik ehem gösterişli hem dayanıklı hem de ucuz. Tüm bunlar bir arada olunca insanlar ahşap ev tercihinde bulunmaya başlıyor.
 8. Çocuklar genel olarak ailelerinden bu tür yapılarda yaşamayı sevdiklerini söylüyorlar. Ahşap evlere tatil için giden aileler bir defa ahşap rahatlığını ve doğallığını görünce beton evlerde yaşamak onlara zor gelmeye başlıyor. Özellikle çocuklar bu konuda ailelerine ısrarcı oluyorlar. Çocuklarının isteklerini göz ardı etmek istemeyen aileler ahşap ev almak için düşünmeye başlıyor.
 9. Pandemi dönemi insanlar artık kalabalık ortamlarda yaşamak istemez hale geldi. Genel olarak herkes müstakil bir ev hayali kurmaya başladı. Müstakil evler içerisinde en güzeli ve tasarımsal olarak beğenileni ahşap evler olduğundan ahşap ev tercihi artış göstermeye başlamıştır.
 10. Emekli olanlar, maddi durumu çok iyi olanlar şehire yakın hafta sonları vakit geçirmek için şık, kullanışlı ve doğal olan yapıları arzu ediyorlar. İşte aranılan şeylerin tamamı ahşap evlerde var. Bu da doğal olarak ahşap evlerin sayısında artışa sebep oluyor.

0 YORUMLAR

  Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ


maraş sülük