Ahşap Ev Yapımı Ve Aşamaları

Ahşap Ev Yapımı Ve Aşamaları

Ahşap ev yapımı insanlar tarafından genelde Lego yapmaya benzetilmektedir. Ahşap evin yapımı normal beton evlerin yapımına nispeten daha kolaydır. Bunu yanı sıra beton evlerin yapım süreleri uzundur fakat ahşap evlerin yapım süresi sadece birkaç haftadır. Örneğin beton evlerin yapım aşamasında evin temelinin kuruması beklenirken ahşap evlerde böyle bir bekleme söz konusu değildir. Ahşap ev yapımı birleştirme işlemlerine dayanmaktadır. Bu işlemlere göre ahşap evler 3 ila 5 hafta arasında tamamen kullanıma açık bir konut haline gelirler. Ahşap evler üç boyutlu olarak adlandırılan teknoloji sayesinde yapılırlar.

Ahşap Ev Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ahşap evlerin yapımında keresteler kullanılmaktadır. Yani bu kullanılan kerestelerin doğal ve standart özelliklerde olması oldukça önemlidir. Ahşap evlerde kullanılacak malzeme seçimi çok önemlidir. Eğer evin uzun ömürlü olması isteniyor ise kaliteli malzeme kullanılmalıdır. Dikkat edilecek bir diğer husus ise ahşabın işlenmiş ahşap olmasıdır. Ahşap evin montajı sırasında yapılan işçilikte oldukça önemlidir. Ahşap ev yaptırmak isteyen kişi evin yapılacağı alanı iyi seçmeli ve bu alanın korunması için önlem almalıdır.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise ahşap evin bakımıdır. Ahşap ev yaptırmak isteyen kişi evin uzun ömürlü olmasını istiyor ise düzenli olarak ahşap bakımı yapmalıdır aksi takdir de ev zamanla çürüyecektir. Ahşap evin yıllık bakımları asla aksatılmamalıdır.

Ahşap Ev Bakımı Nasıl Yapılır?

Ahşap çabuk yanan bir malzeme olduğu için ahşap evlerin bakımları can güvenliği açısından son derece önemlidir. Ahşap evlerin yanma olasılığına karşı malzemeler özel işlemden geçmeli ve yangına daha dayanıklı bir hale getirilmelidir. Bunun yanı sıra ahşap da oluşabilecek çatlak ve çürükler yüzünden zararlı canlılar ortaya çıkabilmektedir.

Yine bu durumun önüne geçilmesi için bakımların düzgün ve aksatılmadan yapılması gereklidir. Ayrıca ahşap evler her ne kadar deprem gibi çoğu doğal afete karşı dayanıklı olsa da sel için aynı şeyi söylemek mantıklı olmaz. Selden korunmak için ise evler genellikle yerden yüksekte yapılmaktadır fakat bunun yeterli bir tedbir olup olmadığı tartışılmaktadır. Ahşap ev yapan kişiler evlerini sel tehlikesinden uzak yerlerde yapmaktadırlar.

 

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ


maraş sülük