Ahşap evin sağlık üzerine olumlu etkileri

Ahşap evin sağlık üzerine olumlu etkileri

Yapılan araştırmalar doğal çevreye maruz kalmanın insan psikolojisine, fizyolojisine ve genel sağlığına uzun süreli olumlu etki ettiği kanıtlanmıştır. Ahşap yapılar da doğal olduğu için insanların kan basıncını düşürmekte, olumlu düşüncelerinde artış sağlamakta ve huzurlu hissetme duygularını arttırmaktadır. Ahşap evler insanın hem fiziksel sağlığına hem de psikolojik sağlığına çok olumlu katkılar sağlamaktadır. 

Herrington Kurtarma Merkezi, kanıta dayalı tasarım yoluyla bina sakinlerinin deneyimini iyileştirmek için okullar, ofisler ve sağlık tesisleri gibi binalarda ahşap kullanmışlardır. 

Görünür ahşap malzemeler stresi azaltabilir ve sağlığı iyileştirebilir

Son araştırmalar, ahşabın iç mekândaki görsel varlığının bina sakinleri arasındaki stres seviyelerini önemli ölçüde azaltabildiğini buldu. . Stres kan basıncını ve kalp atış hızını artırır, bağışıklık sistemini zayıflatır, sinirlilik ve odak eksikliğine neden olur. Bu faktörler, bina sakinleri arasında genel sağlık ve görev performansında bir düşüşe neden olabilir.

Aslında, bu malzemeler, otonom sinir sistemi üzerinde belirgin bir etkiye sahiptir, kan basıncını ve stres seviyelerini düşürür. Doğa, ahşap özellikli bir duvar, tavan, lambri kaplama veya zeminler aracılığıyla bir bina veya tadilat projesine kolayca dahil edilir.

Araştırmaya göre ahşap, aşağıdaki sağlık yararlarının elde edilmesine yardımcı olabilir:

• Daha düşük stres seviyeleri
• Geliştirilmiş dikkat ve odaklanma
• Daha fazla üretkenlik
• Daha hızlı iyileşme
• Daha az ağrı algısı

Bu, biyo yararlılık tasarımın arkasındaki dayanaktır. Ahşap, su, güneş ışığı veya bitkiler gibi doğal unsurları, yapılı çevreye dahil etmenin aslında genel sağlığı iyileştirebileceği fikri oldukça popülerdir.

Ek olarak, ahşap, doğal bir yalıtkan özelliğe sahiptir. Geniş yapısal ve son kat uygulamalarında ahşabı kullanan binalar, beton ve çelik gibi diğer malzemelerden yapılmış yapılara göre genel olarak daha küçük bir çevresel zarar oluştururken yüksek düzeyde termal konfor sağlama ve sesi azaltma potansiyeline sahiptir. Ahşabın termal ve akustik avantajları olduğu kanıtlanmıştır.

Ahşap hem kokusu hem görüntüsü hem de nem ve sıcaklık konusundaki yalıtkanlığı ile doğal bir ortam sunduğundan insan sağlığı açısından oldukça önemli bir avantajdır. Beton evlere nazaran insan sağlığı açısından çok büyük bir farkla daha yararlıdır. Beton evlerin verdiği zarar bir yana faydası barınak olmaktan öteye gitmemektedir.

Ahşap ev modelleri de insanların daha çok hoşuna gitmektedir. Doğala yakın olan her şey insanlar tarafından daha sıcak karşılanır ve insanların tercih etme eğilimi artar. İşte ahşap ev bu noktalardan farklı yönleriyle insan sağlığına olumlu katkılar sağlar.

 

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ


maraş sülük