Aidin Salih ve Gerçek TIP hakkında bir değerlendirme

Aidin Salih ve Gerçek TIP hakkında bir değerlendirme

Aidin Salih Türkiye'ye sağlık alanında farklı bir şekilde hizmet getirmiş ve yüzlerce talebe yetiştirmiş nadide bir insandır. Alışa geldiğimiz tıp terimlerinin çok ötesinde hastalığı ve şifayı farklı tanımlarla yeniden konumlandıran bir şahsiyettir. Aidin Salih bazı kesimler tarafından eleştirelere maruz kalsa da geride bıraktığı eserleri ve yüzlerce talebesi ile ekol haline gelmiştir. Yazmış olduğu Gerçek Tıp , kitabı müthiş sırları da içerisinde barındırmaktadır. 

Aidin Salih Gerçek Tıp

Günümüz tıp tedavi yöntemleri daha çok Avrupa standartlarında kabul görmüş yaklaşımları kapsar. Aidin Salih'e göre modern tıp problemli yerin kesilip atılması mantığıyla hareket eder der. İslam tıbbı ise kesip atmaktan ziyade, hastalığın en doğal haliyle iyileştirilmesini hedef edinir. Örneğin sizin safra kesenizde taş varsa modern tıp bunun tek çaresinin ameliyat olduğunu söyler. Modern tıp safra kesesini alarak işi kökünden halleder. Halbuki Aidin Salih Gerçek Tıp kitabında verdiği değişik yöntemlerle safra kesesinde taşların düşürülebileceğini yazar. 

Aidin Salih kitapları

Aidin Salih kitapları içerisinde en çok tanınan ve en çok faydalı olarak görülen "Gerçek Tıp" isimli kitabıdır. Bu kitabı doktorlar, hastalar, alternatif tıp uzmanları, hekimler ve daha birçok kesimden insan okumaktadır. Aslında hastalıkların tedavisinde izlenecek yöntemler için bir baş ucu kitabıdır. Kitapçılarda satışa sunulan Gerçek Tıp, herkes tarafından satın alınabilir. 

Aidin Salih kimdir ?

Çoğu insanın merak ettiği Aidin Salih kimdir sorusuna gelecek olursak, Aidin Salih 1943 Ukrayna doğumludur. Çocukluğunda zor dönemlerden geçerken Lugansk'ta Tıp Koleji'ni bitirerek hastanelerde çalışmaya başlamıştır. İlk etapta modern tıp uygulmaları çerçevesinde hizmet vermiştir. 

Modern tıptaki bazı uygulamalar kafasını karıştırmış ve bazı şüpheler içerisine düşmüştür. Bu şüphelerinden emin olmak için Taşkent Üniversitesi Biyoloji Bölümünü okumuştur. Bu okuldan başarıyla mezun olan Aidin Salih için artık tıp başka anlamlar taşımaya başlamıştır. 

1970'li yıllara geldiğinde Sovyetler'de su orucu ile tedavi akımı başlatmıştır. Günümüzde Aidin Salih deyince ilk akla gelen tedavi metodlarından birisi su orucu metodudur. 

Sahip olduğu ve bugüne kadar öğrendiği Alternatif tedavi yöntemleri kendisini tatmin etmemiş arayışları devam etmiştir. Arayışlarının devam ettiği dönemlerde İbn-i Sina'yı incelemiş ve ardından müslüman olmuştur. Müslüman olduktan sonra ayet ve hadisleri detaylı inceleme şansı elde etmiş ve aradığını bulmuştur. Bundan böyle Aidin Salih için yeni bir dönem başlamıştır. 

Modern tıp ile hastalıkların tam iyileştirilemediğini anladığında doktorluk mesleğinden istifa etmiştir. Yitik şifanın izinde mahlası ile yazdığı Gerçek Tıp Kitabı modern tıp dışı tedavi uygulamalarını ve önerilerini içermektedir. Eşinin siyasi suçlarından dolayı İstanbul'a sürgün edilmiş kendisi de eşiyle beraber gelmiştir. Kısa bir zaman sonra İstanbul'dan da Avrupa'ya sürgün edilmişlerdir. 10 yıl boyunca değişik ülkelere sürgün edilerek hayatlarını devam ettirmişlerdir. 

2005 yılında ülkeye giriş yasakları kalkınca Türkiye'ye dönmüş ve geri kalan ömrünü burada geçirmiştir. Aidin Salih Gerçek Tıp yitik şifanın izinde kitabı ile Türkiye Yazarlar Birliği'nde dersler vermiştir. Yetiştirmiş olduğu öğrencilerle beraber Sade Hayat Derneği'ni kurmuş ve bu alanlarda faaliyetler göstermiştir. 

Aidin Salih 2014 yılında İstanbul'da vefat etmiştir. Günümüzde halen öğretileri devam etmektedir. Yetiştirmiş olduğu öğrenciler Gerçek Tıp Kitabı çerçevesinde Aidin Salih'in ekolünü devam ettirmektedirler. 

 

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ


maraş sülük