AK partiyi sevenler neden CHP' yi sevmiyor ?

AK partiyi sevenler neden CHP' yi sevmiyor ?

İnsan dünyaya geldiği günden bugüne akli ve bedeni olarak bir gelişim sürecinin içerisindedir. Buluğ çağı dediğimiz ergenlik dönemine ulaşınca neyin doğru neyin yanlış olduğuna karar verebilir hale gelmektedir. BM' ye göre 18 yaşına gelen bir birey artık çocuk değildir, kendi kararlarını verebilir, herhangi bir yönlendiriciye ihtiyaç duymaz. Türkiye şartlarında işler biraz standartların dışına çıkıyor gibi. Özellikle konu parti olunca bu standart yaklaşımlar daha fazla değişkenlik gösteriyor. Partilerden de AK parti ve CHP gündemde olursa işler ve kurallar bütün bütün değişiyor. Peki ama neden ? 

AK Parti Sevenleri 

AK parti sevenleri genellikle mütedeyyin insanlardan oluşmaktadır. Mutlaka farklı kesimlerden de sevenleri var. Lakin burada halk nezdinde oluş olan genel kanaatten bahsediyoruz. AK parti tabanı genel itibariyle muhafazakar olunca bazı hassas noktaları olmaktadır. Tüm dünyada hangi din olursa olsun, muhafazakar olan kesimlerin hassas noktaları daha belirgindir. Bu durum ülkemiz için de geçerlidir. Muhafazakar olan kesim özellikle dini vecibeler noktasında alınacak olan kararlara ya da verilecek olan mesajlara daha hassastırlar. 

AK Parti sevenleri, gönül vermiş oldukları bu oluşuma çok kuvvetli hislerle bağlıdırlar. Uzun süreli bir aşk hikayesi gibi denilebilir. AK Parti tabanın zaten bir Milli Görüş geçmişi de bulunuyor. İmam hatiplilerin azımsanmayacak kadar çok olduğu AK Parti oluşumu bir kaç argümanla beraber çok kuvvetli ve birbirine bağlı üyeler topluluğuna dönüşmüştür. 

Kısaca AK Parti tabanı içinde bulunduğu oluşuma dava bilinciyle yaklaşıyor ve bu davasını her şey pahasına savunmaya gayret ediyor. Tabi ki bu oluşum içerisinde her grupta olduğu gibi, kendi menfaatini düşünenler de var. Ticari, makam, vb. işlerden istifade etmek isteyenler de bu oluşum içerisinde varlığını devam ettirmektedir. Ama genel anlamda AK Parti tabanı, partisini gönülden seven ve ciddi gayretler göstererek davasına hizmet eden üyelerden oluşmaktadır. 

AK Parti sevenleri neden CHP zihniyetini ve taraftarlarını sevmiyor ?

Yukarıda izah edlidiği gibi, AK parti tabanı muhafazar bir tabandır. CHP geçmişte yaptığı uygulamalar ve günümüzde sergilediği tutum nedeniyle genelde muhafazakar olan kesime ters düşmüştür ve düşmeye devam ediyor. CHP tabanı daha çok batılı yaşamı benimsemiş, özgürce yaşamanın tadını almak isteyen üyelerden oluşmuştur. Yıllardır muhalefetg olmanın verdiği bir psikoloji ile daha çok karşı çıkma reaksiyonu gelişmiş bir taban haline gelmiştir. CHP yönetim olarak kendi içerisinde bazen anlaşmazlıklara gittiğinden kararlı bir duruş sergileyememiştir. Lakin CHP tabanı bir dava şuuruna sahiptir. Memleketin gerçek refahının batılılaşma ve modernleşme ile gerçekleşeceğine inanmış ve bu uğurda elinden geleni yaparak partisine ciddi destek olanlar bulunmaktadır. 

CHP tabanı veya yönetenlerin tutumu, genelde muhafazakar ve milli olan tabanın görüşleriyle örtüşmüyor. Bu nedenle Ak Parti sevenleri ile CHP sevenleri bazı noktalarda fikir ayrılıklarına düşebilmektedirler. Aslında fikirlerin ayrı olması ve tartışılabilmesi memleketin demokrasi yolunda aldığı mesafeyi de ifade etmektedir. Tartışılan ve fikirlerin ortaya konarak gerçeklerin ortaya çıkması adına muhalefet ve fikir tealileri çok yerinde bir görüntüdür. 

Her iki kesimde bu memleketin insanı, bu memleketin yetiştirdiği ALİ,MEHMET,MUSTAFA, AYŞE, FATMA, DİLAN,MÜZEYYEN'dir. Tartışmak demek, muhalefet olmak demek düşman olmak demek değildir. Yeri geliyor birbirini seven eşler dahi küçük meseleler yüzünden tartışabiliyorlar. Kaldı ki memleket işleri ile ilgili bazı meselelerde tartışmak gayet doğaldır. Önemli olan birbirine hakaret etmeden , karşı tarafı küçük görmeden medeni insanlar gibi tartışmaktır. İşte o zaman bu memlektin her insanı kazanır. İktidar da kazanır, muhalefet te kazanır. 

 

 

 

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ


maraş sülük