Ana ölmez yavrular ortak yatırım yöntemi nedir? Kimlere kazandırıyor?

Ana ölmez yavrular ortak yatırım yöntemi nedir? Kimlere kazandırıyor?

Çok eskilerin daha doğrusu Anadolu’nun kırsal bölgelerinde yaşayanların çok önemli bir yatırım yöntemleri bulunmaktadır. Bu yöntemi dilediğiniz yüzlerce alanda kullanabilirsiniz. Günümüzde halen yaygın şekilde kullanılan bu yöntem kazandırmaya devam ediyor. Peki, bu kazandıran yöntem nedir? Ana ölmez yavrular ortak ne demek?

Ana ölmez yavrular ortak yöntemi nedir?

Ana ölmez yavrular ortak yöntemi öncelikli olarak hayvancılık sektöründe kullanılmıştır. Kazançlı olan bu yatırım yöntemi şu şekilde işlemektedir. Örneğin, tanıdığınız veya tanımadığınız bir firma ya da kişi hayvancılık işi yapıyor olsun. Hayvancılık yapan kişi koyun besliyor olsun. Siz bu kişi ile anlaşma yaparak yatırım yapmak istiyorsunuz. 10 adet aldığınız koyuna bakamıyorsunuz yeriniz yok, zamanınız yok ama bu alanda para kazanmak istiyorsunuz. Satın almış olduğunuz 10 adet koyunu bu işi yapan kişiye teslim ediyorsunuz. Koyunlar yani (Analar) sizin bunlarda hiç kimsenin hissesi yok tamamen size ait (Ana ölmez) . İstediğiniz zaman 10 adet koyunu satabilirsiniz. Sürüye katılan 10 adet koyun ilk doğumlarında 10 adet yavru dünyaya getirdiler farz edelim. Bu 10 yavrunun 5 tanesi sizin oluyor (Yavrular ortak ), 5 tanesi de sürü sahibinin oluyor. Sizin seneye 15 adet koyununuz olmuş oluyor. Ertesi yıl için anlaşmanız 15 koyun üzerinden devam ediyor. Eğer içlerinde erkek varsa onları dilerseniz satıp dişi kuzu alabilirsiniz.

İsterseniz sürü sahibine verip yerine dişi kuzu takası yapabilirsiniz. Şimdi oldu 15 koyununuz, bu koyunlar yine gebe oldular. Koyunların 5 aylık gebelik süreleri vardır. Kuzular iyi bakıldığında 7-8 aylık olunca gebe olabilirler. Ertesi yıl için 15 yavru aldınız. Bu 15 yavrunun 7 tanesi sizin 8 tanesi sürü sahibinin. Eşitlik bozulduğunda fazla kuzu sürü sahibine verilir. 15+ 7 = 22 koyununuz oldu. Bu süreç böyle devam eder. Dilediğiniz zaman koyunlarınızdan satış yapabilirsiniz.

Bu yatırım yöntemi ile hem sürü sahibi para kazanmış olur hem de yatırım yapan kişi para kazanmış olur.

Ana ölmez yavrular ortak yöntemi kimlere kazandırır?

Bu yöntem öncelikle hayvancılık sektörüne yatırım yapmak isteyenlere kazanç sağlayabilir. Lakin bu yöntemi Mersin’de ithal muz satışı yapan firmalar da uyguluyor. Siz yatıracağınız para miktarına göre muz satışlarından kar elde ediyorsunuz. Her yıl paranız arttıkça daha çok muz satışı yaparak paranız artıyor. Siz sadece muz satışı için hisse satın alıyorsunuz gerisini firma ayarlıyor. Yıllık şu kadar satış yapıldı size düşen kazanç bu kadar diyor. Paranızla devam etmek iterseniz bu defa daha çok muz alarak satışlarınız da artıyor.

Bu yöntem sadece hayvancılıkta ya da muz işinde değil uygun olan başka sektörlerde de uygulanabilir.

Ana ölmez yavru ortak yönteminin avantajları

  • Küçük paralarla yatırım yapılabilir
  • Hem yatırım yapan hem de yatırım yapılan kişi kazançlı çıkar
  • Faize bulaşmaya gerek kalmaz
  • Düzenli bir gelir sağlar
  • Milli sermaye artar
  • İşsizlik azalır

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ


maraş sülük