Araç Muayene Ücreti Ne Kadar? Nasıl Ödenir?

Araç Muayene Ücreti Ne Kadar? Nasıl Ödenir?

Motorlu araçların trafikte sorunsuz bir şekilde ilerlemesi açısından gerekli teknik donanımları ve özellikleri karşılayıp karşılamadığını kontrol eden araç muayene işlemi, belirli bir ücret karşılığında gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle her yıl güncellenen şekilde araç sahipleri araç muayene ücreti ne kadar sorusunun cevabını aramaktadır. Çünkü muayene işlemleri TÜVTÜRK istasyonlarında yetkili olarak gerçekleştirilse dahi her Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından belirlenen bir ücret tarifesi yer almaktadır.

 

İçinde bulunduğumuz 2020 yılı kapsamında da araç muayene ücreti ne kadar sorusunun cevabının bulunması için bakanlık tarafından belirlenmiş olan tarifenin incelenmesi gerekecektir. Bu kapsamda bakanlığın belirlediği tarifede 3 farklı grup olarak araçlar birbirinden ayrılmış ve bu gruplar için Türk Lirası karşılığı muayene ücreti talep edilmiştir. Bu bağlamda;

  • Römorklu traktör, römorksuz traktör, motosiklet, motorlu bisiklet sınıfındaki araçlar için 174,64 TL
  • Otomobil, minibüs, kamyonet, özel amaçlı taşıt, arazi taşıtı, römork ve yarı römork gibi araçlar için 342,20 TL
  • Otobüs, kamyon, tanker ve çekici gibi sınıflarda bulunan araçlar için 462,56 TL ücret talep edilmektedir.

Araç Muayene Ücreti Ne Kadar? Ne Zaman Ödenmelidir?

Birbirinden ayrılmış 3 farklı gruba göre araç muayene ücreti ne kadar sorusunun cevabı öğrenildikten sonra bu ücretin ne zaman yatırılacağının da bilinmesi gereklidir. Eğer aracınızın muayene zamanı gelmişse, TÜVTÜRK web sayfası üzerinden ücretsiz randevu gerçekleştirerek, araç muayene randevusu alabilirsiniz. Sonrasında ödeme işlemlerini gerçekleştirmeniz için TÜVTÜRK istasyonları muayene gününde nakit olarak ödeme talebi sunmaktadır. Yani ödeme işlemi muayenenin gerçekleştirileceği gün yapılır.

Araç Muayene Ücreti Ne Kadar? Ödeme Yöntemleri Nelerdir?

Muayene günü gelmesi ile birlikte randevu aldıktan sonra muayene günü içerisinde gerçekleştireceğiniz ödemeye bağlı olarak araç muayene ücreti ne kadar bilgisini elde ettikten sonra ödeme şekillerini de bilmeniz gerekecektir. Bu kapsamda araç muayene ücretinin ödenmesi için TÜVTÜRK istasyonlarında sadece nakit ödeme kabul edilmektedir. Yani istasyonlarda kredi kartı veya banka kartı kullanması ile birlikte ödeme yapılması mümkün değildir.

Ayrıca muayene istasyonlarında egzoz emisyon ölçümü gerçekleştirilecek ise araç muayene ücreti ne kadar sorusu kadar bu işlem için alınacak ücret de önemlidir. 2020 itibariyle egzoz emisyon ölçümü için güncel olarak 80 TL fiyat talep edilmektedir. İstisnai bir durum olarak muayene öncesinde yapılan belirlemeler ile birlikte araçta bir eksik yer alıyorsa, araç hasarlı ise veya kusurlu görülüyorsa, araç sahibi muayene işleminde başarılı bir sonuç elde edemez. Bu durumda muayene ücretini yatırmadan öncesinde araç sorunlarını tamamen gidererek, tekrar muayeneye gelmeli ve nakit ödeme yaparak muayene işlemine katılmalıdır.

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ


maraş sülük