Araç Muayene Randevu Alma İşlemleri

Araç Muayene Randevu Alma İşlemleri

Bugün trafikte bulunan her motorlu aracın belirli bir yaş aralığına bağlı olarak yine belirli periyotlar ile araç muayene işlemlerinden geçirilmesi yasal olarak bir zorunluluktur. Bu bağlamda 2-3 yaş ve sonrasında bulunan araçların her biri 2 yılda bir muayene edilirken, diğer motorlu araçlarda da sınıfına göre farklı muayene dönemleri belirlenmiştir. Bu bağlamda aracınızın sorunsuz bir şekilde trafikte bulunmaya devam etmesi için öncelikle dönemi geldiğinde araç muayene randevu işlemleri ile hizmet randevusu almanız gerekir.

Bugün Türkiye’de araç muayene işlemleri,TÜVTÜRK firması tarafından gerçekleştirilirken,araç muayene randevu işlemleri de yine firmanın web sayfası üzerinden online olarak sağlanabilir. Online randevu işlemleri gerçekleştirirken, https://reservation.tuvturk.com.tr/web.ui/Index.aspx adresi üzerinden kolaylıkla randevu işlemi sağlanması mümkündür. Sayfada görüldüğü üzere üç farklı satır içerisinde aracın plaka numarası, ruhsat seri ve numarası, şehir bilgisinin girilmesi ile randevu işlemlerine başlanabilir.

Bu bilgiler girilerek devam tuşuna basıldıktan sonra internet üzerinde yapılan online araç muayene randevu işlemlerinde size belirtilen tarih ve saati mutlaka net bir şekilde not ederek takip etmeniz gerekecektir. Bilhassa araç sahipleri araç muayene randevu işlemleri ile birlikte çok fazla vakit harcamadan doğru gün ve saatte muayene yaptırarak, avantaj elde edebilirler. Ayrıca istasyonlarda aksama yaşanmaması ve araçların trafikte sorun göstermemesi için hatta cezalar ile karşılaşmamak için randevu işlemlerinde belirlenen tarih ve saatte mutlaka riayet etmek gereklidir.

Araç Muayene Randevu Alma İşlemleri Öncesinde Neler Yapılmalıdır?

Bir araç sahibinin araç muayene randevu işlemi gerçekleştirdikten sonra muayene günü öncesinde farklı adımlara dikkat etmesi gerekir. Öncelikle aracın vergi ve trafik cezası gibi tüm borçlarını, otoyol ve köprü geçiş ihlal borçları bulunup bulunmadığını kontrol etmeniz gerekir. Muayene işlemden geçirilecek araç için mutlaka egzoz gazı emisyon ölçümünün geçerli olup olmadığı da incelenmelidir. TÜVTÜRK istasyonlarında da hizmet alabilmeniz bağlamında randevu almadan da egzoz emisyon ölçümü gerçekleştirebilirsiniz.

Muayene işlemlerine gelmeden önce aracınızda ruhsat, sigorta belgesi ve diğer tüm evraklarının hazır olması gereklidir. Ayrıca aracınızda bulunması gereken ilk yardım çantası, yedek lastik ve tamir takımı gibi tüm önemli parçaları kontrol etmeniz faydalı olacaktır.

Araç Muayene Randevu İşlemi Sonrasında Yapılması Gerekenler

İnternet üzerinden araç muayene randevu işlemlerini gerçekleştirdikten sonra aracınızın tüm kontrollerini sağlayarak, eksiksiz bir şekilde muayene işlemlerine katılabilirsiniz. Ancak bu noktada randevu işlemi ile birlikte her yıl bakanlık tarafından belirlenmiş muayene ücretlerini TÜVTÜRK istasyonlarına girdikten sonra peşin olarak ödemeniz gerekecektir. Bu kapsamda aracın sınıfına bağlı olarak muayene ücretlerini istasyonlarda veya internet üzerinden rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ


maraş sülük