Araç Muayene Sorgulama Nasıl Yapılır?

Araç Muayene Sorgulama Nasıl Yapılır?

Trafikte motorlu araçların teknik olarak tüm şartlara uyup uymadığını kontrol etmek amacıyla belirli periyotlar ile birlikte gerçekleştirilen tüm kontrol işlemleri, araç muayenesi olarak adlandırılır. Bu bağlamda her araç için belirli dönemlerde araç muayene sorgulama işlemi yapılmalıdır. Eğer bir motorlu aracın muayene zamanı gelmiş olmasına rağmen muayenesi yapılmamış ise bu durum tespit edildiğinde para cezası ile karşılaşılır. Ayrıca araç trafikten men edildikten sonra en yakın muayene istasyonuna yönlendirilir ve mutlaka muayene yapıldıktan sonra tekrar trafiğe kabul edilebilir. Bu aşamada yine araç muayene sorgulama gerekebilir.

Yasalar kapsamında hangi araçların hangi süre zarfında muayeneden geçilmesi gerektiği bilinmelidir. Yani bu kapsamda araç muayene sorgulama işlemlerinin yapılması, araç sahipleri için bir görev olarak görülmelidir. Bu bağlamda 4 farklı sınıf içerisinde;

  • Resmi ve hususi otomobiller ile her türlü römorklar için ilk 3 yaştan itibaren ve sonrasında her 2 yılda bir muayene işlemi gerçekleştirilmelidir. Ayrıca M1G sınıfında yer alan hususi veya resmi arazi taşıtları da bu grup içerisinde bulunur.
  • Lastik tekerlekli traktörlerin de ilk 3 yaş ve sonrasında her 3 yıl içerisinde yeniden muayeneden geçilmesi gereklidir.
  • Her türlü römorklar ve diğer motorlu araçların 1 yaştan itibaren her yıl tekrar muayene edilmesi gerekir. Bu araç sınıflarında kamyon, taksi, otobüs gibi ticari araçlarda yer almaktadır.
  • İki veya üçteker kullanımlı araçlar ile her türlü römorkları, 3 yaştan itibaren ve sonrasında her 2 yılda bir muayene işlemlerinden geçirilmelidir.

Araç Muayene Sorgulama İşleminin Plaka İle Yapılması


Trafikte bulunan her aracın resmi olarak kayıtlara geçmesi için bir plaka numarası verilir. Bu plaka numarası sayesinde araç muayene sorgulama işlemleri kolaylıkla yapılabilir. Bu işlemi gerçekleştirmek için öncelikle e-devlet sayfanıza giriş gerçekleştirmeniz gerekir. Sonrasında bu sayfada araç muayene sorgulama işlemi için ayrılmış olan bölüm içerisinde plaka numarası, trafik tescil belgesi seri numarası ve muayene rapor numarası bilgileri kullanılarak sorgulama işlemi gerçekleştirilebilir. Bu sayede muayene işlemlerinin zaman sonlandığı ve detaylı muayene bilgileri elde edilebilir. Bu şekilde araç muayene sorgulama kolay bir şekilde yapılmış olacaktır.
 

TÜVTÜRK Üzerinden Araç Muayene Sorgulama İşlemi

E-devlet sayfası üzerinden gerçekleştirildiği gibi TÜVTÜRK internet sayfası üzerinde de araç muayene sorgulama işlemi gerçekleştirilebilir. Yine bu sayfa üzerinde de sorgulama gerçekleştirmek için plaka numarası ve son muayene numaranız ile sonuç elde edebilirsiniz. Hatta aracınıza ait bir borç varsa, yine bu sayfa üzerinde bu borçları da görme imkanınız yer alır.

Araç Ruhsatı Üzerinden Araç Muayene Sorgu İşlemi

Aslında e-devlet veya TÜVTÜRK sayfası üzerinden online sorgulama gerçekleştirmenize gerek kalmadan,araç muayene sorgulama işlemlerini araç ruhsatınız üzerinde de gerçekleştirebilirsiniz. Araç ruhsatının üzerinde kayıtlı bir şekilde muayene işleminin ne zaman biteceğini kolaylıkla görebilirsiniz. Her araç ruhsatı üzerinde bu bilgiler resmi olarak işlenmektedir.

Bu yazımızda araç muayene sorgulama işlemi hakkında bilgi vermeye çalıştık. Umarız araç muayene sorgulama işlemi kolay bir şekilde yapabilmenize katkı sağlamışızdır. Siz de araç muayene sorgulama işlemleri hakkında merak ettiklerinizi yorum bölümünden bize sorabilirsiniz.

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ


maraş sülük