Avbis Nedir? Avbis Kota Alma

Avbis Nedir? Avbis Kota Alma

Avcılıkla ilgilenenler AVBİS sisteminin ne olduğunu merak ediyor. Plansız ve denetimsiz yürütülen avcılık faaliyetleri, avlanma yapılacak alanlara zarar veriyor. Çünkü her avlanma alanının kapasitesi bulunuyor. Bu kapasitenin üzerinde avlanma yapılan yerlerde popülasyon zedeleniyor. Ülkemizdeki birçok avlağın zamanla elverişsiz hale geldiğini göre Orman ve Su işleri Bakanlığı AVBİS uygulaması ile buna çözüm bulmak istiyor.

Avbis Nedir?

Özellikle doğa koruma platformları tarafından büyük bir memnuniyetle karşılanan AVBİS sistemi, avcıların ve av derneklerinin usulsüz avlanmasını engellemeyi amaçlıyor. Bakanlık tarafından ülkedeki avlanma alanları ve bu alanda avlanmasına izin verilen hayvan sayıları sisteme işleniyor. Buna göre avlanma zamanında kaç avcının orada avlanabileceği de ortaya çıkarılıyor. Avbis avcı girişi ile avcılar avlak seçimi yapıyor ve avlanma kapasitesi dolan yerler sistem üzerinden avlanmaya kapatılıyor. Dolayısı ile AVBİS kota belgesi almadan avlananlar cezai tedbirlerle karşılaşıyor.

Avbis Nasıl Kullanılır?

Sistem üzerinde sadece avlanması yasal olan hayvanlar bulunuyor. Sitede bireysel avlananlar ile av derneklerinin ayrı giriş butonu bulunuyor. Avcılık belgesi olan herkes bu sistemden yararlanabiliyor. Bireysel avcılar Avbis avcı girişi, dernekler ise “Dernek girişi” butonunu kullanıyor. İşlemler esnasında kimlik numarası ve avcılık pul numarası gerekiyor. Tüm avlak alanları ve mevcut doluluklarına sadece bu sistem üzerinden ulaşılıyor.

Avbis Kota Alma Nasıl Yapılır?

Avbis kota alma işlemini yapmayan avcılar, bazen avlaklara giremiyor, girdiklerinin tespiti halinde ise idari cezaya çarptırılıyor. Bu nedenle avlanmak istediğiniz yerde rezervasyon oluşturmak gerekiyor.  Kota almak için Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün sitesine giriliyor. Site üzerinde AVBİS bölümüne tıklanıyor ve burada ekrana giriş butonları çıkıyor.

Bireysel avlanacaklar Avbis Avcı Girişi butonunu kullanıyor. Kimlik ve pul bilgileri girildikten sonra ülkedeki tüm avlak alanlar listeleniyor. Avlanma planlanan tarih ile il seçimi yapıldıktan sonra ildeki tüm avlaklar görüntüleniyor. Eğer avlak alanda boşluk varsa Avbis kota alma işlemine geçilebiliyor. Avlak alan ile av hayvanı seçilip işlem tamamlanıyor.

Sistem üzerinde rezervasyona ilişkin kayıt formu çıkıyor. Avcıların bu kayıt formunu yazdırmaları gerekiyor. Çünkü avlak girişinde ya da herhangi bir denetimde bu kayıt formu esas alınıyor. Sistemi kullanamayan kişileri düşünen Bakanlık, 0850 888 06 06 numaralı çağrı sistemi ile Avbis kota işlemlerini gerçekleştiriyor.

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ


maraş sülük