Ayasofya duruşması sona erdi : Cami olacak mı? Olmayacak mı ?

Ayasofya duruşması sona erdi : Cami olacak mı? Olmayacak mı ?

Herkesin merakla beklediği Ayasofya Cami olacak mı ? Olmayacak mı ? sorusu bugün biraz daha netleşti. Danıştay'da görülen duruşmada sona gelindi. Merakla beklenen sonuç Danıştay 10. Dairesi tarafından 15 gün içerisnde yazılı olarak açıklayacak. Hukukçular bu sürecin normal olduğunu vurguladılar. 

Ayasofya 1934 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile camiden müzeye çevrilmişti. Bu kurul kararının iptali için mahkemeye dava açılmıştı. Bakanlar kurulu kararının iptali için açılan dava bugün sona erdi. 

Danıştay 10. Dairesi bu tarihi duruşmanın sonucunu 15 gün sonra duyuracağını bildirdi. Bu 15 günlük sürecin normal olduğunu vurgulayan hukukçular sürecin sonucunu merak etmeye başladılar. 

Ayasofya Cami Olarak Açılacak mı ?

Eğer Danıştay Ayasofya'yı müzeye çeviren Bakanlar Kurulu kararını hukuki bulmaz ise Ayasofya tekrardan cami olarak açılabilir. Danıştay 10. Dairesi Ayasofya'nın camiden müzeye çevrilmesini hukuka aykırı bulur ve bu kararın iptalini kesinleştirirse 30 gün içerisinde kararın yerine getirilmesi gerekecek. 

Türkiye merakla açıklanacak karar sonucunu bekliyor. Ayasofya'da tekrardan namaz kılmak için bekleyen yüz binlerce vatandaş bu kararın olumlu çıkması için dua ediyor. 89 yıldır Cami olarak kullanılamayan Ayasofya İstanbul Fethi 'nin sembollerinden birisidir. Türk halkı merakla bu kararı bekliyor. Umarız halkın beklentisi yönünde bir karar çıkar ve Ayasofya Camii tekrardan ibadete açılır.

Ayasofya Cami Olarak İbadete Açılmazsa Ne Olur ?

Yıllarca bir kanayan yara olan Ayasofya Cami olarak ibadete açılmaz ise Türk halkı bu duruma çok üzülecek gibi görünüyor. Anketlerde halkın büyük çoğunluğu Ayasofya Camisi'nin tekrardan ibadete açılmasını istediği görülüyor. Umarız halkın bu talebi gerçekleşir. Fatih Sultan Mehmet'te Ayasofya'nın cami olarak kalmasını istemiştir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin adaletine güvenen halk bu işin olumlu sonuçlanacağına inanıyor. 

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ


maraş sülük