Bağışıklık tarlaları yerli tohumlarla oluşturulacak

Bağışıklık tarlaları yerli tohumlarla oluşturulacak

Çin'de başlayıp tüm dünyaya yayılan Koronavirüs sonrası tüm ülkeler tedbir almaya başladı. Türkiye'de Kovid-19 için yerli aşı üretimi  çalışmalarını hızlandırdı. Aşı dışında uzmanların ısrarla üzerinde durduğu bir konu var. Uzmanlara göre her vatandaşın bağışıklık sisteminin güçlü olması gerekiyor. Koronavirüs ölümlerinin çoğu bağışıklık sistemi zayıflığından kaynaklanıyor. Peki bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir ? Uzun süreli bağışıklık güçlendirme projeleri nelerdir? Bu yazımızda bu sorulara açıklık getireceğiz. Türkiye yerli tohum projesinde ne aşamada ? Bağışıklık için yerli tohumlar çözüm olabilir mi ? İşte detaylar...

İthal tohumlar nasıl zarar veriyor ?

Dışarıdan ithal edilen tohumların neredeyse hepsi GDO'lu tohumlardır. Genetiği değiştirilmiş bu tohumlar insan sağlığına büyük zarar veriyor. Türkiye dışarıdan tohum almaya mecbur bir ülke değil. Kazancı arttırmak adına daha kaliteli , ıslah edilmiş tohumlar getirmek kısa vadede kazanç sağlasa da uzun vadede ülkeyi zarara sokmaktadır. Ekonomik zararı bir tarafa bırakın, insanımızın sağlığı gitmektedir. GDO'lu tohumlardan elde edilen ürünlerin çoğu kısırlığa da sebep olmaktadır. İthal gelen bu tohumlarla hem ülke nüfusu kontrol altına alınmak hem de vatandaşın sağlığıyla oynayarak daha güçsüz bir toplum oluşturulmak isteniyor. Devlet bunun farkına varınca harekete geçti ve yerli tohumu özendirmeye başladı.

Yerli tohum projesi ne aşamada ?

Tarım ve Orman Bakanlığı bu olumsuz durumun önüne geçmek için " Atadan toruna tohum seferberliği" projesini başlattı. 2023 yılında bu seferberlik kapsamında 2 milyon ton tohum vatandaşımıza kazandırılmış olunacak. Bu tohum seferliği cumhurşyet tarihinin en kapsamlı yerli tohum projesi olarak değerlendirilmektedir. Dışarıdan ithal tohumu azaltmak bir yana kendi yerli tohumumuzu dünya pazarına sunabileceğiz. Doolaylı olarak ithal tohumların sebep olduğu hastalıklar ve buna bağlı olarak dışardan ithal ettiğimiz ilaçlar zalacak ve milli sermayemiz içerde kalacaktır. 

Yerli tohum ile üretim yap bağışıklığını güçlendir

Hem devlet hem de sivil toplum örgütleri artık yerli tohum üretimini destekliyorlar. Yıllarca dışarıdan alınan tohumlarla bu ülke vatandaşının sağlığı alt üst oldu. İnsan sağlığı öncelikli olarak tükettiği ürünlerle ilişkilidir. GDO'lu ürün tüketimi insan sağlığını çok kötü şekilde etkilemektedir. Ülkemizde kronik rahatsızlığı olan milyonlarca vatandaş bulunuyor. Bu hastalıkların büyük çoğunlu beslenmeden kaynaklanmaktadır. 

Yerli tohumlarımız genetiği değiştirilmemiş tohumlardır. Bu tohumlardan elde edilecek ürünler, vatandaşın sağlığına olumsuz bir etki yapmayacaktır. Zamanla bu tohumlardan üretilmiş ürünleri tüketen toplum daha sağlıklı hale gelecektir. Vücuda gerekli olan vitamin ve mineraller sağlıklı bir şekilde alındığından toplum sağlığı düzelecek, daha kuvvetli bir bağışıklık sistemi olan bir toplum olacaktır. 

 

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ


maraş sülük