Balkon Perdesi Nasıl Olmalı?

Balkon Perdesi Nasıl Olmalı?

İnsanlar evlerinin salon, oturma odası veya diğer odalarında perde kullanmayı tercih ettiği gibi isteğe bağlı olarak balkon perdesi kullanmayı da tercih edebilir. Özellikle yaz mevsimlerinde balkonu kullanırken veya balkonda uyumak istediğinizde, bu perde mahremiyetinizi sağlamak için önemli bir avantaj oluşturacaktır. Hatta bazen balkon kapatıldığında yani cam balkon gibi bir uygulama yapıldığında da bu perde kullanılarak, daha güzel bir dekorasyon elde edilebilir.

Balkon için perde kullanmak bazen gayet mantıklı görülse de birçok kişi balkon perdesi nasıl olmalı sorusunun cevabını da aramaktadır. Bu bağlamda perde seçimi yapılırken, genellikle birçok kişi tül kullanmayı önerse de isteğe bağlı olarak stor perde, zebra perde, pliseli perdeler veya jaluzi perde gibi tercihler gerçekleştirilebilir. Çoğu zaman balkon perdesi için fon perde veya güneşlik kullanımı ise tercih edilmeyen yöntemler oluşturmaktadır.

Balkon Perdesi Niçin Kullanılır?

balkon perdesi

Temel olarak balkonlarda veya teraslarda kapalı bir alan elde etmek için balkon perdesi kullanılabilir. Bu anlamda da kullanılacak perdenin temel amaçları göz önünde bulundurulduğunda, ilk olarak güneşi engellemek göz önüne alınabilir. Bu bağlamda gölgelik ve şemsiye gibi çözümler de perde yerine kullanılarak sonuç elde edilebilir. İkinci bir nokta olarak sinek veya böceklerden korunmak açısından da perde seçimleri gerçekleştirilebilir.

Eğer balkonunuzu tamamen kapatmak ve mahrem bir alan elde etmek istiyorsanız, stor perdeler en doğru tercihlerden birini oluştururken, gün içerisinde güneşi istediğiniz an alabilmek için zebra stor perde tercihi yapılabilir. Ayrıca bugün jaluzi seçeneği de balkon perdesi açısından kullanılan bir sistem oluşturmaktadır. Hatta bazı kişiler uzaktan kumandalı mekanizmalar yani tente gibi mekanizmalar dahi kullanmayı seçmektedir.

Balkon Perdesi Nasıl Seçilir?

Evinizde dekorasyon gerçekleştirirken özellikle balkon için perde seçimi sağlamak istediğinizde, bazı noktaları göz önüne almanız gerekir. İlk olarak balkonda duvar rengi ve zemin rengi olarak hangi renkleri kullandığınızı ve çiçek ya da mobilya ile dekorasyonu nasıl yaptığınızı göz önünde bulundurmalısınız. Çünkü bu renk uyumlarına bağlı olarak balkon perdesi için daha iyi bir renk seçimi sağlayabilirsiniz.

Çevre dekorasyon özelliklerini göz önünde bulundurduktan sonra balkon perdesi için en önemli noktalardan birisi ise boyutlardır. Boyutlar açısından ise öncelikle balkonun cephe boyutunu veya cam balkonların uygulama boyutlarını göz önünde bulundurduktan sonra perde boyutlarını da belirleyebilirsiniz. Belirlediğiniz bu perde boyutlarına göre de tül, stor ve zebra gibi seçimlerde kesimler gerçekleştirilebilir.

 

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ


maraş sülük