Beton mu, prefabrik mi, ahşap mı ? Fiyatları, avantajları ve dezavantajları

Beton mu, prefabrik mi, ahşap mı ? Fiyatları, avantajları ve dezavantajları

Ev hayali kuranların gözdesi pratik ve hızlı kurulan evler, bunun için de üç seçenek var; ahşap ev prefabrik ev ya da beton ev. Peki hangisi fiyat olarak daha avantajlı ? Hangisi daha dayanıklı ? Evgüzar, evlerin artısını eksisini araştırdı.

İster deniz kenarında ister doğanın içinde, hayal ettiğiniz evi yaptırmak artık çok kolay. Hem fiyat olarak hem teknik olarak birbirinden farklı üç seçenek işleri biraz karıştırıyor.

Ahşap mı betonarme mi prefabrik mi ?

Prefabrik yapılar ses izalasyonu, ısı izalasyonu yönünden ve görüntü olarak daha estetik, insanların istediği şekilde şekillendirilebilir .

Türkiye'nin her yerinde yeni bir eve sahip olmak isteyenler ahşap betonerme veya prefabrik evleri araştırıyor. 50 metrekare küçük bir evim olsun isteyenler için işte fiyatları ve avantajları.

Ucuz ve kullanışlı bir ev arayanlar için prefabrik yapılar çok uygun, 50 metrekare 2 artı bir dairenin metrekare fiyatı 400 liradan başlıyor. Prefabrik 50 metrekarelik bir evin fiyatı yaklaşık olarak 20.000 lira oluyor, buna dolap ve beton masrafını eklerseniz 30 bin lirayı buluyor.

Ahşap bir evim olsun isteyenler için cebinden daha çok para çıkıyor, metrekaresi 1800 lira ile 2000 lira arasında değişiyor.

50 metrekare bir ev için 90 ila 100,000 lira arası anahtar teslim fiyatı verilmektedir. Tek katlı 2 artı 1 betonerme bir evin metrekaresi 1350 1500 TL arası 50 metrekare bir ev 75000 TL arsa ve ruhsat masrafları hariç. Prefabrik evler uzun ömürleri ile dikkat çekiyor. 50 metrekarelik bir prefabrik ev 3 günde tamamlanabiliyor. Yaklaşık ömürleri 50 ile 100 yıl arasında değişiyor. Ahşap evler yazın sıcak kışın soğuk oluyor. işte bu yüzden de izalosyona ihtiyaç duyuyor. Betonarme yapılarda da yine yalıtımla  bu sorunu çözmek mümkün ve tabii sağlık yönü ahşap yapılar geçirgenlik ve nem bakımından insan sağlığına en uygun yapılar olarak görülüyor.

Prefabrik ev, beton ev ahşap ev bunlardan en sağlıklısı hangisi ?

Prefabrik ve betonarme yapılar ahşap yapılara nazaran çok fazla yapı malzemesi kullanıldığından risk oranı biraz daha yüksek yapılar. Ahşap yapılar bir hafta içerisinde montaj ediliyor ömürleri ise ağaç kalitesine göre 50 yıla kadar çıkıyor. Betonarme yapılar bir ay içerisinde inşa ediliyor ömürleri ise 50-60 yıl sürmektedir. Herkesin merak ettiği şey ısınma avantajları; prefabrik evlerde 4 kişilik bir aile bir ay içerisinde yaklaşık %30 - 35'lik bir ısınma avantajına sahip oluyor.

 

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ


maraş sülük