Bir zamanlar Türkiye yolları ve günümüz

Bir zamanlar Türkiye yolları ve günümüz

Cumhuriyet tarihinden günümüze bir çok alanda büyük gelişmeler oldu. En büyük gelişmelerden biri de yollar konusunda olmuştur. Çağın gereklerine göre inşaa edilen yollar halkın ulaşımını sağladığı gibi bir ülkenin geleceğini de belirlemektedir. 

Yol demek medeniyrt demekti. Günler geçtikçe vatandaşa daha iyi hizmet götürebilmenin şartı yol yapmak olduğu anlaşılıyordu. Terörü bitirmek için de yol gerekiyordu. Yol varsa devlet var demekti. Devlet yol ile vatandaşına ulaşıyor, vatandaşa hizmet sunuyordu. İşte bu anlayışın gelişmesi yollar üzerinde büyük etkiye sahip oldu. 

Yollar çoğaldıkça hizmetler arttı. Yolun gittiği yerlerde okullar, hastaneler açılmaya başlandı. Yolun gittiği yerlerde ticaret,sanayi gelişmeye başladı. Yolun ucu gelişmekte olan bir ülke olmaya dayandı. 

Zamanla aşılır dediler engeller. Gerçekten de öyle oldu. Zamanla engeller aşıldı ve Türkiye kabına sığmaz oldu. Yol yapımında usta eller iş başına geçmeye başladı. Eskiden insan gücü ile yapılan yollar artık makineye yerini bırakmaya başladı.

Medeniyet akmaya başladı yurdun dört bir tarafında. Yollar uzadıkça mesafeler kısaldı, mesafeler kısaldıkça ticaret, sanayi arttı. Üretim geldi memlekete, her yerde üretim faaliyetleri arttı. Türk insanına güven geldi, işte medeniyet bu olsa gerek. 

Günümüze yaklaştıkça yolların uzunluğu arttı. Yolların uzunluğu ile beraber umutlar da arttı. Yolların konforu arttıkça seyehatler çoğaldı, bu memleket benim diyenler arttı. Ümitler daha çok yeşerdi ve memleketin her yerinde memleket sevdalıları çoğaldı. 

 Günümüz ve günümüz hayaller büyüdü, imkansız denilen dev projeler hayat geçmeye başladı. Artık hayale etmek ve gerçekleştirmek bizim işimiz oldu. Hayale ediyorsak yapacağız demektir. Haydi Türkiyem yolun açık olsun...

1 YORUMLAR

YORUM YAZ


maraş sülük