Bungalov Ev Tam Aradığınız Şey Olabilir!

Bungalov Ev Tam Aradığınız Şey Olabilir!

Şehirlerin bunaltıcı kirliliği ve sürekli olarak karşılaşılan stres ortamı, insanların şehirlerden uzaklaşma isteğini ortaya çıkarırken, özellikle Türkiye’nin birçok farklı bölgesinde bungalov tarzı evler çok keyifli tercihler oluşturmaktadır. Bu evler sizin için de özellikle İstanbul, Kocaeli, Sakarya ve Yalova gibi büyükşehirlerde şehirden uzaklaşmak için bir tercih olarak görülebilir. Çünkü bungalov ev yapıları, tamamen sağlıklı, kendine has, doğal ve keyifli bir yapı ile dinlenme ve tatil imkanı sunmaktadır.

Şehir dışı bölgelerde bungalov evleri kurulurken genellikle ormanlık araziler, yayla bölgeleri, göl kenarları ve dağ alanları tercih edilir. Çünkü bu tip alanlarda oksijenden daha fazla yararlanma imkanı yer alırken, ayrıca toprağı, rüzgarı ve doğayı hissetmek mümkün hale gelmektedir. Kimi zaman tek başınıza kimi zaman birkaç samimi arkadaşınız ile veya aileniz ile birlikte Bungalov evleri içinde zaman geçirmek, tam size göre bir tatil seçeneği oluşturabilir. 

Sapanca Bungalov Seçenekler İle İstanbul’a Yakın Bir Huzur

Özellikle İstanbul gibi büyük bir şehirden kaçmak için genellikle çok yakın noktalarda bulunan fırsatlar göz önüne alınır. Bu bağlamda şehre çok yakın bir bölgede yer alan Sapanca, Sakarya ilinde bulunan bir ilçe olması ile birlikte Sapanca Gölü kenarında da sapanca bungalov seçenekleri yer almaktadır. Bu evler, herkesin özlediği doğal hayatı ve köy hayatını ortaya çıkarırken, özellikle kuzine soba, sıcak bir ateş başı, mangal ve bahçe gibi imkanlar ayrı bir keyif oluşturmaktadır. 

Bugün İstanbul’un birçok farklı bölgesinde sapanca bungalov tercihleri gerçekleştiren kişiler özellikle bu mimari yapıyı ve huzurlu imkanları göz önünde bulundurmaktadır. Genellikle düşük bir alana sahip olan evlerde 1+1 veya 2+1 gibi bir yerleşim yer alırken, yatak, banyo, sıcak su, kamelya ve mutfak eşyaları ile ev eşyaları standart olarak kullanılabilir. Evlerde kimi zaman sahip olduğunuz arazide kendi ev kurulumunuzu gerçekleştirmeniz kimi zaman bu çeşit hizmetler veren bungalov yapısında konaklama işletmelerini tercih etmeniz mümkündür. 

Özellikle İstanbul’a yakın Sakarya ilçesinde yer alan Bungalov evleri keyifli bir tatil için huzur ve dinginliği bir araya getirmektedir. Şehir hayatından uzak, huzurlu bir sığınak olarak tercih edilen bungalov ev bahçe içerisinde bulunması ile birlikte özellikle çocuklu aileler için çok doğru bir tatil alanı sağlamaktadır. Göl kenarına yakın bir mesafede bulunan sapanca bungalov gibi seçenekler bir ailenin rahatlıkla konaklayabileceği şekilde döşenmiş olmak ile birlikte sadece bir gün veya birkaç günlük tatillerde ideal bir yapıya sahiptir. 

Bungalov Ne Demek? Nasıl Geliştirilmiştir?

Tatil konutları içerisinde ahşap yapısı ile birlikte daha huzurlu ve sağlıklı olduğu düşünülen ve kabul edilen Bungalov evleri özel bir yapıya sahiptir. Tek katlı veya eğimli bir çatı ile birlikte içinde ikinci bir kat da bulundurabilecek bu evlerde, genellikle geniş bir veranda yer alırken, yazlık ev stili görülmektedir.

Aslında ilk olarak Bengal bölgesinde çiftçilerin saz kulübeleri şeklinde kullanmış olduğu bungalov evleri İngiliz mimarisi ile birlikte farklı bir şekle ulaşmış ve Hindistan’ın etrafında önemli bir konut yapısı olarak görülmeye devam etmiştir. 

Tarih içerisinde farklı gelişimler ve kullanım amaçları ortaya çıkaran bungalov evleri özellikle 20. yüzyılın ilk dönemlerinde Amerika’da da bahçe evi ve yazlık ev olarak çok popüler bir yapı oluşturmuştur. Terminoloji içerisinde Bangladeş, Avustralya, İngiltere, İrlanda, Kanada, Hindistan, Malezya, Singapur, Güney Afrika ve Almanya gibi birçok farklı ülkede kendi tarzları ve mimari yöntemleri ile bungalov ev tasarımları sağlanmıştır. 

Bungalov Ev Nasıl Yapılır? Nerede Kullanılır?

Üretim gerçekleştirilmesi için Bungalov evleri yapısında temel olarak sazlıklar, ahşap malzeme, çatı, küçük odalar, veranda ve dış ahşap kaplama gibi pratik sistemler tercih edilir. Temel olarak söylem anlamıyla bungalov Hint dilinde “bangala” kelimesi üzerinden türetilmiştir. Bu bağlamda bungalov günümüzde yaygın bir şekilde 1-1,5-2 katlı küçük ve günübirlik ev tanımlaması için kullanılır. 

Temel olarak Bungalov evleri basit bir mimariye sahip olması ile birlikte dekorasyonu seyrek olarak gerçekleştirilir ve mutlak olarak doğal malzemeler bileşenler halinde kullanılır. Yine mimari yapısı içerisinde bungalov için mutlak olarak ön sundurma ve alçak eğimli üçgen bir çatı yapısı yer alır. Aslında bu evlerin mimarisi, Gassho style tarzı olarak adlandırılan mimariye benzemektedir. 

Malzeme açısından ise bungalov ev üretimi gerçekleştirilirken, dış mekan için genellikle ahşap tercih edilir. Hatta tarihte Bungalov evleri için ilk inşaatlar yapılırken, dış cephe kaplama açısından fıçı tahtası tercih edilmiştir. Sonrasında bungalov üretimi için sedir taşı ve doğal kahverengi odun seçilmiştir. Dekoratif kaplama açısından ise taş malzeme, beton bloklar ve tuğla kullanımı bungalov ev yapılarında görülmektedir. 

Genellikle göl kenarı, orman veya dağ gibi coğrafi konumlara göre dış ve iç materyaller bungalov ev için ayrı ayrı seçilebilir. Bu konuda bungalov ev için örneğin, Türkiye’de Batı ve Doğu birbirinden ayrıldığında, Batıda genellikle bölgeye özgü olarak daha fazla ahşap, doğuda ise bölgeye özgü kil ve kiremit gibi çatılar ve duvarlar görülmektedir. 

Çatı yapısı açısından ise bungalov evleri kapsamında genellikle evin güneşten korunması için sarkıtların eğimli şekilde uygulanması görülmektedir. Çatı altında kullanılan kirişler genellikle dekoratif amaçlı olarak dışarıya doğru uzar ve bungalov evleri bu şekilde daha düşük bir yapı ortaya koyar. Fakat günümüzde tatil yöreleri gibi noktalarda inşa edilen bungalov yapıları için çok fazla değişimler ile yeni tarzlar ve mimari görünüşler elde edilmeye başlanmıştır. 

Bungalov Evleri Nerelerde Bulunmaktadır?

Öncelikli olarak İstanbul ve Marmara Bölgesi göz önüne alındığında, büyük şehirlerde yaşam stresinden uzaklaşmak için Bungalov evleri genellikle yakın bölgelerde yer almaktadır. Bu konuda özellikle sapanca bungalov seçenekleri İstanbul, Bursa, Kocaeli, Yalova ve Adapazarı gibi birçok şehir için çok yakın bir nokta oluşturmaktadır. Aslında İstanbul’un tatil bölgesi olarak kullanılan farklı ilçelerinde, Kocaeli’nin değişen bölgelerinde veya Sakarya’nın yine deniz kenarı bölgeleri gibi noktalarda da bungalov evleri görülmektedir. 

Bugün sapanca bungalov seçenekleri konusunda birçok farklı özel tesis ve işletme, farklı yapılar olarak kimi zaman otel kimi zaman ise kiralık ev gibi imkanlar sağlamaktadır. Ayrıca bazı noktalarda ise sadece belirli bir arsa içerisinde inşa edilmiş göl veya orman manzaralı sapanca bungalov seçenekleri satışa dahi sunulmaktadır.

Ancak genel olarak İstanbul bölgesi göz önünde bulundurulduğunda, farklı bölgelerde de bungalov seçenekleri ön plana çıkmaktadır. Örnek olarak Karadeniz Bölgesi’nde bungalov ev seçenekleri farklı bölgelerde yer alır. Hatta Ege Bölgesi’nde bungalov seçenekleri İzmir veya farklı kentlerde yer almaktadır. Ayrıca Akdeniz Bölgesi’nde de bungalov seçeneklerinin bulunduğu Mersin gibi kentler yer almaktadır. 

Mersin, İzmir Ve Sinop Bungalov Evleri Nerede? Nasıl Ulaşılabilir?

Mersin Bungalov EV

Karadeniz’in en büyük kentlerinden biri olan Sinop ilinde de bungalov konutları sayesinde iyi bir tatil imkanı elde edilebilir. Bu konuda Sinop ilinde yer alan bungalov evleri açısından hem ilin deniz kenarı bölgeleri hem de ormanlık bölgeleri ve yayla bölgeleri gibi noktalarda seçenekler yer almaktadır. Örnek olarak Akliman mevkiinde yer alan tesisler, genellikle Bungalov evleri açısından çok sık tercih edilen tesisler olarak görülmektedir. 

Akdeniz Bölgesi açısından düşünüldüğünde Mersin bungalov evler nerede sorusu açısından ise yine kentin deniz kenarı bölgelerinde, yayla bölgelerinde ve dağlık alanlarında bungalov yapıları sıklıkla görülebilir. Bu konuda Erdemli, Silifke, Anamur, Mut veya Taşucu gibi birçok farklı ilçe genelinde özel tesisler dahilindebungalov seçenekleri yer almaktadır. Ayrıca Mersin bölgesinde çok özel bir şekilde Akdeniz kıyısına yakın konumda bulunan bungalov evleri tatile daha fazla keyif katacak bir şekilde yapılanmıştır. 

Yine İzmir şehri, Ege Bölgesi’nin en büyük kentlerinden biri olarak özellikle insanların yoğun stres ile karşılaştığı dönemlerde Bungalov evleri gibi tatil bölgelerini tercih ettiği bir şehirdir. İzmir ilinde de özellikle tatil bölgeleri olarak sadece deniz kenarı olduğu için dahi tercih edilen Urla, Çeşme, Dikili ve Karaburun gibi birçok bölgede Bungalov evleri görülmesi mümkündür. Yani İzmir’de bungalov evler nerede sonrası için genellikle şehrin dış bölgeleri hatta Manisa’da Spil Dağı Milli Parkı gibi bölgelerde de bungalov ev seçenekleri yer almaktadır. 

Türkiye Genelinde Bungalov Ev Tatil Seçenekleri

Temel olarak İstanbul, Sinop, Mersin, İzmir gibi büyük şehirler ve deniz kenarı bölgelerden bahsedilmesi dışında aslında Türkiye’nin birçok farklı noktasında da bungalov seçenekleri ile doğal ve keyifli tatiller yapılabilir. Örneğin, İç Anadolu Bölgesi’nde Ankara gibi şehirlere yakın konumda yer alan bungalov ev yapısı ile oluşturulmuş tatil alanları görülebilir. Ahşap yapısı ile birlikte sağlıklı ve sakin bir tatil için seçilen bungalov ev özellikle Konya, Sivas, Tokat ve Karadeniz’in farklı kentleri içerisinde de seçilen yapılar olarak görülmektedir. 

Doğu Anadolu Bölgesi’nde özellikle karların erimeye başlaması ile bahar mevsimi geldiğinde, bungalov seçenekleri tatil için çok özel bir yere sahip olmaktadır. Hatta ülkemizin Doğu bölgelerine yaklaştıkça artan yaylalar ve dağlık bölgeler özellikle bahar ve yaz tatilleri için serin bir alana sahip olurken, bungalov ev bu noktalarda çok keyifli bir yapı göstermektedir. Eğer yaz tatillerinde bulunduğunuz şehirden uzaklaşarak, Akdeniz ve Ege’de pahalı otellere para ödemek istemiyorsanız, ekonomik bir tercih için bungalov ev tatile katkı sağlayabilir. 

Genellikle bungalov seçeneklerinin en temel özelliği olarak kendinize has bir ev alanı oluşturulması ve tatilinizi istediğiniz özgürlükte gerçekleştirmeniz görülmektedir. Ayrıca bungalov ev doğa ile iç içe yaşam sırasında kendi imkanlarınızı elde etmeniz için çevrenizde bahçe, ormanlık bir alan, verandada oturma keyfi, mangal keyfi gibi birçok fırsat sağlamaktadır. Bilhassa Karadeniz’in yayla bölgelerinde klasik bölge mimari yapıları ile birlikte bungalov yapıları da son yıllarda sıklıkla görülmektedir. 

Özellikle bungalov ev yapısı ahşap bir yapıya sahip olduğu için yalıtım açısından da avantaj oluşturduğundan dolayı soba ile ısınmak çok daha keyifli bir hale gelmektedir. Bu nedenle çok soğuk dağlık bölgelerde gerçekleştirilecek tatillerde dahi bu tip evler tercih edilerek, doğaya ulaşmak mümkün hale gelebilir. Hatta günümüzde Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde dahi farklı bölgelerde yayla ve dağ turizmi için bungalov yapıları ile kurulmuş konaklama tesisleri ve kamp alanları görülebilmektedir. 

 

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ


maraş sülük