Çim Tohumu Ekimi Ve Fiyatları

Çim Tohumu Ekimi Ve Fiyatları

Müstakil bir evde, bahçe ve teras gibi ortamların çevresinde çimenlik bir alanın olması, hem görünüş anlamında hem de psikolojik olarak rahatlık ve huzur oluşturur. Bu nedenle istediğiniz alanı elde etmek için de zirai olarak öncelikle çim tohumu elde etmeniz gerekmektedir. Güneşin yüzünü göstermeye başladığı bahar mevsimlerinden itibaren bahçenizde yemyeşil bir görüntü ve mis gibi bir koku için bu bahçe çalışmasını gerçekleştirebilirsiniz. 

Çim Tohumu Nasıl Ekilir?

Aslında birçok farklı bahçe bitkisinde veya mevsimlik bitkilerde tohumun ekilmesi için toprağın belirli miktar kazılması, ekim yapılması ve sonra can suyu verilmesi gerekir. Ancak çim tohumu diğer tohumlara göre farklı bir şekilde ekim gerektirir. Elbette diğer noktaların tümünde olduğu gibi çim tohumu ekimi gerçekleştirmeden önce de bahçenin yani toprağın hazırlanması gerekir. Bu bağlamda öncelikle toprak nemli ve verimli bir hale getirilmelidir. 

Bahçenizde çim istiyorsanız, öncelikle toprağı verimli hale getirmek açısından zayıf ve kumlu topraklara yaklaşık 7 cm civarında hayvan gübresi eklemeniz faydalı olacaktır. Zayıf toprağın tersi olarak toprak ağır ve killi bir yapıya sahipse, içerisine kum ve organik madde karışımı ekleyerek çim tohumu ekimi için hazır hale getirebilirsiniz. Ayrıca her koşulda toprağın üzerini tırmık ile temizleyerek ekim öncesi temizlik gerçekleştirmek doğru olacaktır. 

Toprak kalitesi arttırıldıktan sonra artık toprak kürekle eşit bir seviyeye getirilip düzeltilmeli, ondan sonra taş temizliği ve havalandırma yapılmalıdır. Tüm bu işlemler yapıldıktan sonra seçmiş olduğunuz çim tohumu bağlamında genellikle toprağın belirli bir miktar açıklık haline getirilmesi ve tohumların serpilmesi gerekir. 

Tohum serpme işlemi genellikle el ile yapılırken, her metrekarede yaklaşık 50 gram civarında çim tohumu serpilmesi doğru olacaktır. Sonrasında toprakta bulunan tohumlar üzerine takriben 2 cm kalınlık oluşturacak şekilde gübre ve torf eklenip, yine toprak ile sıkıştırdıktan sonra ilk sulama yapılır. Ancak tohumun üst kısmına eklenmiş olan toprağın tuzlu olmaması ve besin açısından zengin olması önemlidir. 

Çim Tohumu Fiyatları Nasıl Belirlenir? Ne Zaman Alım Yapılmalıdır?

Aslında çim tohumu denildiğinde tek bir çeşit tohumdan bahsetmek gayet zor olacaktır. Çünkü bugün piyasada kolaylık oluşturması açısından ekim gerektirmeyen ve farklı bir kullanım sistemi yer alan rulo çim gibi sistemler de bulunmaktadır. Hata bahçe sahipleri çim görünümlü bir zemin elde etmeyi tercih ederek, hazır çim ürünlerini dahi seçmektedir. 

Gerçek ve doğal bir bahçe istiyorsanız, çim tohumu seçimleri gerçekleştirmek istediğinizde, ekim dönemi için Mart, Haziran, Temmuz, Ağustos aylarını seçebilirsiniz. Miktar anlamında ise bahsedildiği şekilde metrekare için 40 gram civarı bir tohum gerekecektir. Yaz mevsimlerinde akşam saatlerinde sulama yapılması doğru olurken, kışın sulama yapmaya dahi gerek yoktur. 

Fiyatlar açısından düşünüldüğünde ise çim tohumu için birçok farklı ülkede farklı zirai çalışmalar ile elde edilmiş tohumların ağırlık, boyut ve markalarına göre fiyat değişiklikleri görülmesi olasıdır. Genellikle ülkemizde yer alan birçok farklı zirai satış gerçekleştiren işletmeler üzerinden ve web ortamında fiyatları karşılaştırmalı bir şekilde görebilirsiniz. Ayrıca elde etmek istediğiniz çimenlik bahçenin türüne, renk özelliklerine ve kaç yıl dayanıklılık oluşturacağına bağlı şekilde de tohum seçimlerini gerçekleştirebilirsiniz. 

 

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ


maraş sülük