Corona Sonrası Konutlara Talep Rekor Seviyede Olacak

Corona Sonrası Konutlara Talep Rekor Seviyede Olacak

Corona Virüs salgını sebebiyle ülkemize giriş yapamayan yabancılar, ev alma konusunda farklı alternatifler üretseler de tam istenilen seviyede konut satışı gerçekleşmemiştir.

Dünya Sağlık Örgütü’nün 11 Mart 2020 tarihinde Corona Virüs Salgınını Dünya genelinde Pandemi olarak ilanından sonra birçok ülke sınırlarını yabancılara kapattı. Ülkelerin ihracat ve ithalatı durma noktasına geldi.

İç piyasalarda ise özellikle konut satışlarında bir duraklama yaşandı. Özellikle yabancılar tarafından konut talebi artan Türkiye’de konut fiyatları sürekli yükselme eğilimdeydi. Corona virüs sonrasında da geçici bir düşüş yaşansa da biriken talepler nedeniyle yine konut fiyatlarının artacağı ön görülmektedir.

Türkiye’yi güvenli ülke olarak gören yabancılar, konut alımında Türkiye’yi tercih ediyorlar. Özellikle Arap vatandaşların ilgisi oldukça fazla. Bu durum Corona Virüs sonrası süreçte inşaat sektöründe ciddi bir canlılık getirecektir. Pandemi nedeniyle konut taleplerini erteleyen yabancılar , pandemi sonrasında konut almak için Türkiye’ye akın edeceklerdir. Bu durumda şimdi konuta yatırım yapanlar kazanç sağlayabileceklerdir.

Corona Virüs Günlerinde Konuta Yatırım Yapılır mı ?

Bu soruya net bir cevap vermek zor olsa da şöyle bir öngörüde bulunulabilir. Daha önceki yıllarda konut üretiminde bir azalma olmuştu. Çimento, demir ve dövizdeki artışlar konut üretimini azaltmıştı. Bu azalma sıfır konuttan çok ikinci el konut fiyatlarını arttırmıştı. Şimdi ise hem ikinci el konutta hem de sıfır konutta ihtiyaca cevap verecek sayıda konut yoktur.

Konut yetersizliği, inşaat sektöründeki taleplerin artmasıyla yeniden üretimde ataklara sebep olacaktır. Bu süreçte hem ikinci el konut fiyatlarında hem de sıfır konut fiyatlarında bir artış beklenebilir. Şimdi konut bulup ta alanlar Corona Virüs sonrası taleplerde kazanç sağlayarak konutunu değerlendirebilecektir.

 

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ


maraş sülük