Corona virüs hangi belirtiler ile grip ve alerjiden farklılık gösterir?

Corona virüs hangi belirtiler ile grip ve alerjiden farklılık gösterir?

Koronavirüs tekrardan yaygınlaşmaya başladı. Özellikle sonbahara yaklaştığımız şu günlerde grip olanların sayısı da artmaya başladı. Havaların değişmesi alerji ve grip hastalıklarını arttırıken insanlar acaba corona virüse mi yakalandım diye endişelenmeye başladı. Bu haberimizde Korona virüsü diğer grip ve alerjilerden ayırt etmenizi sağlayacak belirtilerinden bahsedeceğiz. 

Acıbadem Üniveristesi'nden Prof. Dr. Tanıl Kocagöz Korana virüsü diğer griplerden ayırt edecek belirtiler hakkında aşağıdaki bilgileri aktardı.

Yeni Koronavirüs genellikle öksürük, yüksek ateş ve ilerlemiş durumlarda nefes darlığı şeklinde devam etmektedir. Daha ilerlemiş evrelerde bulantı-kusma, eklem ağrısı, diyare ve iştahsızlık gibi farklı semptomlarla baş gösterebilmektedir. 

Hastalık genç ve kronik rahatsızlığı olmayanlarda daha hafif seyrederken yaşlılarda ve kronik hastalığı olanlarda daha ağır seyretmektedir. Özellikle yüksek tansiyon, diyabet gibi kronik hastalıklar ile akciğer rahatsızlığı olanlarda Koronavirüs daha ağır seyretmektedir. Bu grupta yer alan hastalar daha hastene ortamında tedavilerini devam ettirmektedirler. 

Koranavirüsün hangi belirtileri alerjide görülmez ?

Alerji oluşum mekanizmasıyla virüsten farklıdır ama; belirtileri virüs belirtilerine benzetilebilir. Virüs enfeksiyonlarında bulunan bazı belirtiler alerjide bulunmaz. Mesela ateş , boğaz ağrısı, terleme, halsizlik, alerjide görülmez. 

Koronavirüs ve grip belirtileri arasındaki farklılıklar nelerdir ?

  • Koronavirüste ateş hemen kendini gösterirken, gripte ateş sonradan ortaya çıkar. 
  • Koronavirüs ikinci ve üçüncü günlerde kuru öksürük şeklinde seyrederken, grip ilk günlerde balgamlı öksürük şeklinde başlar ve devam eder. 
  • Koranavirüs'te hapşurma ve burun akıntısı olmazken gripte burun akıntısı ve hapşuruk olur.
  • Koronavirüs'de kas ağrıları genel olarak görülmez iken gripte kas ağrıları kendini belirgin olarak hissettirir.
  • Koronavirüs'te genellikle kuru öksürüğe bağlı boğaz tahrişi olur ama boğaz ağrısı olmaz, gripte ilk günlerde boğaz ağrısı olabilir. 
  • Koronavirüs'te 3-4 gün sonra nefes darlığı-solunum güçlüğü görülürken, gripte solunum güçlüğü görülmez.

Özellikle yüksek ateş, solunum güçlüğü çekenler zaman kaybetmeden gerekli tedbirleri alarak en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıdır. Yukarıda sayılan belirtilerden bir tanesi dahi olsa, başkalarının sağlığını tehlikeye atmamak ve toplum sağlığını korumak adına mutlaka bir sağlık kuruluşuna muayene olmakta fayda vardır. 

Bazı insanlar dirençli olduklarından, hastalığı hafif şekilde atlatabilirler. Bazı insanlar da kronik hastalıklar ve yaşlılık gibi faktörlerle hastalığı ağır şekilde geçirebilirler. Toplum sağlığını korumak adına en küçük belirtiler dahi ihmal edilmemelidir. Ben grip oldum deyip sağlık kuruluşuna gitmeyi ihmal etmek hem kendi sağlığınızı hem sevdiklerinizin sağlığını hem de toplumun sağlığını tehlikye atmak

 

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ


maraş sülük