Corona Virüs ve Hz. Ömer’in Anlayışı

Corona Virüs ve Hz. Ömer’in Anlayışı

Corona Virüs tüm dünyada etkisini sürdürmeye devam ediyor. Bu yazımızda Corona Virüs hakkında farklı şeyler okuyacaksınız. Hz. Ömer ( R.A) zamanında umumi bir musibet geldiğinde herkes istiğfar ve tövbeye davet edilirdi. Gelen musibetin kendi yaptıklarından dolayı olduğunu bilirlerdi. Bu şuur asırlarca sürmüş, Müslümanlar musibetler karşısında öncelikle kendi kendilerini suçlamışlar ve istiğfar ederek hatalarından dolayı pişmanlık duymuşlardır.

Musibet Olarak Neden Corona Virüs ?

Corona Virüs Musibeti

İnsanlar yaptıkları hatayı kolay kolay kabullenmek istemezler. Bu psikolojide savunma mekanizması olarak tanımlanmıştır. Şimdi bırakalım psikolojiyi sosyolojiyi gelelim meselenin öz kısmına. Hayır ve Şerrin Allah’tan (C.C) geldiğine inanıyoruz biz Müslümanlar.

Evet başımıza her ne gelirse, hayır veya şer bunun Allah’tan geldiğini biliyor ve kabul ediyoruz. Corona Virüs musibeti de Allah’tan gelen bir musibettir. Bazı kişiler veya kaynaklar her ne kadar bunu ABD-İsrail gibi devletlerinin Laboratuvar ortamında gerçekleştirdiklerini iddia etseler de sonuç olarak her şey Allah’ın kontrolündedir. Allah bazen düşmanını da vazifelendirir. Hatta kıyamete kadar şeytanın görevli olduğunu unutmayalım.

Tüm insanlığı ancak bir bulaşıcı virüs bu kadar tedirgin edebilirdi. Şimdilerde bakın dünyanın tek gündemi Corona Virüsü oldu. Bu virüs ile tüm şartlar değişiverdi. Sanki Yüce Yaratıcı bir mesaj iletiyor tüm dünyaya. bakın tüm günah işlenen ortamlar şu an kapandı. Kumarhaneler, eğlence yerleri , sahiller ve daha birçok yer hali hazırda faaliyet gösteremez oldu. Sadece günah işlenen yerler değil, sevap işlenen yerler de kapandı. Camiler, sohbet yerleri hatta Kabe ve birçok kutsal mekan şu an ziyarete ve ibadete kapalı. Corona virüs, öyle bir musibet ki umumi bir hayra sebep olacaktır. Şimdi belki binlerce insan hayatını kaybediyor, ülkelerin ekonomisi çöküyor ama; bu iş bittiğinde emin olun çok büyük hayırlar ortaya çıkacaktır.

Corona virüs, çok hikmetli bir musibettir. Tüm dünyayı ve insanlığı terbiye etmede ve yapılan yanlışlıkları bertaraf etmede müthiş bir etkiye sahiptir. İşte çok hikmetli ve çok etkili bir terbiye metodu olarak Corona virüs Yüce Yaratıcı’nın bir iradesidir.

Corona Virüsü Ne zaman Biter ?

Hz. Yunus (A.S) ciddi ve zor bir imtihana tabi tutulur. Allah(C.C) Yunus (A.S) dünyada çaresi olmayan bir imtihandan geçirir. Gece gemiden denize atılır. Ardından büyük bir balık O’nu yutar. Dünyada hiç bir sebep onu kurtaramaz. Koca denizin içerisinde , fırtınalı bir gecede balığın karnında olmak. O’nu balığın karnından ancak ve ancak hükmü balığa ve geceye geçen bir kuvvet kurtarabilir. Yunus (A.S) balığın karında hatasını anlar ve hemen Allah’a münacatta bulunur. Münacatında Allah’ın tek olduğunu ve O’nun kusursuz olduğunu, kendi nefsine zulmettiğini vurgular. Böylece Allah O’nun hatasını anlaması sonucu O’nu balığın karnından kurtarır.

Şimdilerde insanlık Corana Virüsü ile ciddi bir imtihandan geçiyor. Ben,sen,o biz, siz onlar kısaca herkes…

Corona Virüsü’nün aşısı, ilacı yok. Yani Corona Virüsü’nden kurtaracak bir sebep yok şu anda. Biz insanlık olarak ne zaman hatamızı anlayıp tevbe istiğfar ederiz, işte o zaman bir ümit Cenab-ı Hak üstümüzdeki bu musibeti kaldırabilir.

Hem Hazreti Ömer hem de Hazreti Yunus (A.S) bir musibet ile karşılaştıklarında , musibetin kendi hatalarından dolayı karşılarına çıktığını idrak etmişler ve musibeti gönderenden yardım istemişler. Bizler de Corona Virüs karşısında sebepler dairesinde mücadele ederken, musibeti gönderen Rabbimize karşı da hatalarımızı itiraf edip umumi bir istiğfarda bulunursak işte o zman Corona Virüs musibeti üstümüzden kalkacaktır inşaallah.

 

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ


maraş sülük