Depremde Yıkılmayan Ev Modelinin Yapay Deprem Testi

Depremde Yıkılmayan Ev Modelinin Yapay Deprem Testi

Stanford mühendisleri depreme dayanıklı ev modelleri üzerinde çalışıyorlar. Geliştirmiş oldukları ev modellerini yapay deprem düzenekleri ile test ediyorlar.

Geliştirilen yeni ev modellerinde sigorta desteği alması yerine dayanıklı ev modelinin desteklenmesinin daha mantıklı olacağı öngörülmüştür. Gerçekten de oldukça yerinde bir tespit olmuş. Deprem olup evi yıkılan bir vatandaş sigorta ödemesini ne yapsın. Bunun yerine evin yıkılmayacağı bir modelle tasarlanmasına destek verilse daha iyi olmaz mı ?

Depreme dayanaklı ev modelleri, gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra, ev altına yerleştirilen “kayan izolatörler ” ile test ediyorlar. Test sonucunda modellenmiş evler yıkılmak yerine ciddi bir titreşim ve zikzaklara maruz kalıyor.

Stantford Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nden Profesör Gregory , bu projelerinin sigorta ödemesinin yerini alabileceğini ifade etti. Yapay depremde kullanılan eve normal bir evde bulunması gereken eşyalar da yerleştirilmiştir.

Depremde yıkılmayan ev modelinin yapay deprem testi videosu :

Konut deprem sigortasının yerini alabilecek ucuz depreme dayanıklı ev tasarımı ve yapay depremle test ediliş videosu, iyi seyirler.

 

 

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ


maraş sülük