Dış Cephe Kaplama Ve Modelleri

Dış Cephe Kaplama Ve Modelleri

Yapılarda iç cephe içerisinde ne kadar iyi bir şekilde yalıtım ve kaplama gerçekleştirseniz dahi hem yalıtım hem de estetik açıdan dış cephe kaplama işlemi de önemli bir yere sahiptir. Çünkü bu kaplama sayesinde yapı yağmur, güneş, nem gibi birçok farklı etkene karşı korunurken, aynı zamanda da görünüm açısından estetik bir fark elde edilebilir. 

Dış Cephe Kaplama Nerelerde Yapılır?

Bugün dış cephe kaplama işlemleri birçok farklı malzeme göz önünde bulundurularak yine farklı fiyatlar ve sistemler ile gerçekleştirilebilir. Çünkü yapı malzemesi üreticileri tarafından a’dan z’ye onlarca farklı malzeme üretilerek bu işlemler için sunulmaktadır. Bu bağlamda kaplama işlemi isteğe bağlı olarak apartmanlarda, villalarda, iş merkezleri, fabrikalar veya prefabrik yapılar gibi her alanda uygulanabilir. Bu işlem için öncelikle yapının ölçüleri alınır, yalıtım malzemesi tercih edilir veya kaplama malzemesi seçilerek profesyonel bir uygulama yapılır. 

Dış Cephe Taş Kaplama Nasıl Yapılır?

Bugün dış cephe kaplama gerçekleştirmek için doğal taşları veya yapay taşları tercih eden birçok kişi yer almaktadır. Örneğin kalker taşı veya ateş taşı olarak adlandırılan malzemeler sayesinde hem farklı bir görüntü elde edebilmek hem de kısmen yalıtım sağlamak için kaplama işlemleri yapan kişiler bulunmaktadır. Ayrıca geleneksel yöntemler ile birlikte doğal bir görüntü vermek için organik taş kullanımı sayesinde kaplama tercih edilen yapılar da bulunmaktadır. 

Dış Cephe Kaplama Modelleri

Kullanılan malzeme ve elde edilen estetik görüntüye bağlı olarak dış cephe kaplama modelleri birbirine göre birçok farklı çeşit oluşturmaktadır. Sadece estetik işlem gerçekleştirmek için kaplama yapılabildiği gibi ısı yalıtımı amacıyla mantolama adı verilen işlemin de tercih edilmesi mümkündür. Genellikle kullanılan malzemeye göre dış cephede doğal bir taş görüntüsü elde edilebileceği gibi isterseniz üstünde boya uygulanarak renklendirme çalışması yapılabilecek kaplamaişlemleri yapılması da mümkündür. 

Yapılan uygulamalarda kimi zaman natürel bir şekilde ahşap görünümlü dış cephe kaplama işlemi mümkün hale gelirken, bazen tamamen metalik bir görüntülü elde edilmesi de tercih edilebilir. Özel bir şekilde kesim gerçekleştirilerek cam ile birleştirilmesi sayesinde uygulanan metal malzeme kullanılmış kaplama sistemleri gibi sandviç panel veya PVC ile kaplama yapılması görülen dış cepheler de yer almaktadır. 

Dış Cephe Kaplama Nasıl Yapılır?

Elde edilen sonuç, kullanılan malzeme gibi birçok farklı noktaya göre dış cephe kaplama nasıl yapılır sorusunun cevaplanması gerekir. Bu bağlamda dış cephe kaplama yapılması için öncelikle uygulama yapılacak binanın tüm ölçüleri tesis edildikten sonra kullanılması gereken malzemeler açısından tercih yapılır. Temel olarak seçilen malzemelerde sandviç panel, XPS levha, metal kaplama, cam kaplama, PVC kaplama veya ahşap kaplama gibi yöntemler seçilebilir. Alınan ölçülere göre bu malzemeler farklı montaj ekipmanlarıyla dış cephe üzerinde montaj edilerek, kaplama işlemi gerçekleştirilir. 

 

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ


maraş sülük