Doğru Çatı Kaplama Malzemesini Seçme Kılavuzu

Doğru Çatı Kaplama Malzemesini Seçme Kılavuzu

Evinizin çatısı eskidiği için yenilenmesi mi gerekiyor? Yeni bir çatıya ihtiyacınız varsa, evinize ve bütçenize uyacak en iyi çatı kaplama malzemesini aldığınızdan emin olmak için biraz araştırma yapmanız gerekecektir. Çatı kaplama söz konusu olduğunda, doğal ve ahşap ürünleri içeren çok sayıda malzeme var.

Sac, asfalt, sandviç panel, ahşap veya yalteks shingle, shingle, boyalı trapez sac, galvaniz sac,  onduline levha gibi malzemeleri tercih ederseniz, farklı olan bu malzemelerin avantajlarını ve dezavantajlarını bilmeniz önemlidir. Doğru çatı kaplama malzemesini seçmenize yardımcı olacak bazı ipuçlarını aşağıda bulabilirsiniz.

Çatı Kaplama Malzemesi Ne Kadar Sürecek?

Türkiye’nin herhangi bir bölgesinde bir çatı kaplama şirketi ile çalışırken, çatının ömrünün ne kadar olacağını sormak önemlidir. Bazı malzemeler diğerlerinden daha uzun ömürlüdür. Örneğin, eternit oluklu levha oldukça dayanıklıdır.Nem tutmadığı gibi yangınlara karşı da dayanıklıdır.

Hangi Çatı Malzemeleri Doğal Afetlere Dayanır?

Hiç beklenmedik zamanlarda doğal afetler kendini gösterebilir. Şiddetli fırtınalar, şiddetli dolu yağışları, hava ne olursa olsun çatınızın mümkün olduğunca uzun süreli dayanıklı kalması gerekir. Çatı kaplama malzemelerini seçerken, rüzgara ve yangına dayanıklı bir malzeme seçin. Metal çatılar her yerde mükemmeldir ve beklenmedik hava olaylarına karşı en iyi korumayı sunar. Eternit oluklu levhalar da aynı zamanda harika bir üründür. Rüzgar ve ateşten endişe duyan ev sahipleri ise asfalt ve ahşap malzemelerden uzak durmalıdır.

Çatı Malzemesi Evinizin Tarzını Tamamlayacak mı?

Yeni bir çatı satın almadan önce evinizin tarzını göz önünde bulundurun.  Zanaatkar tarzı bir eviniz varsa, ahşap zona veya plastik polimeri düşünebilirsiniz. Evinizin tarzı için en iyi malzemeleri belirlemek için çatı kaplama uzmanınıza danışın. Evinize uyan yeni bir çatı, evinizin değerini artıracak ve güzel bir albeni sağlayacaktır.

Çatının Maliyeti Ne Kadar Olacak?

Kabul edelim. Çoğu ev sahibi, yeni bir çatı satın alma konusunda sınırsız bir bütçeye sahip değildir. Bütçeniz, kullanabileceğiniz seçenekleri belirleyebilir. Hangi stilde olursa olsun,herhangi bir çatıda tasarruf sağlamak için, güvenilir ve tecrübeli bir firma ile çalışmak gerekmektedir.

İşini bilen kaliteli uzmanlar doğru malzemeyi seçip, doğru ekipmanla çalıştığı zaman gereken tasarruf sağlanmış olacaktır. Unutmayın! Çatı için yaptığınız harcamalar aynı zamanda evinize yaptığınız bir yatırımdır. Çatı kaplama işini güvenilir bir firma ile yürüttüğünüzde emin olun evinizin değeri de artacaktır.

Bir önceki yazımız olan Balkon Perdesi Nasıl Olmalı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ


maraş sülük