E-Tebligat Portal Hizmetleri

E-Tebligat Portal Hizmetleri

Teknolojinin cebimize girmesiyle birlikte günlük hayatımıza ilişkin birçok işlem internet üzerinden yürütülüyor. E-Devlet projesinin yaygınlaşması, birçok bürokratik işlemi sanal ortama taşıyor. En karmaşık süreçlerden birisi olan vergi işlemleri de e-tebligat portal ile birlikte teknolojik alt yapıya kavuşuyor.

 

E-Tebligat Nedir?

1 Nisan 2016 tarihinde yürürlüğe giren e-tebligat (elektronik tebligat), en genel ifade ile, vergi mükelleflerine basılı olarak gönderilmesi gereken belgelerin mail yoluyla gönderilip tebliğ edilmesidir. Bu durumda vergi mükelleflerinin eline kâğıt geçmeyecek, vergilendirme işlemlerine ilişkin bilgiler sanal ortamdan takip ediliyor.

Tebligat e-portal ile yapılmış da olsa, postacı ile gönderilen tebligatlar ile aynı sonucu doğuruyor. Sadece belgenin tebliğ edildiği tarih bakımından bir farklılık bulunuyor. Posta yoluyla gelen belgeler teslim alındığı gün tebliğ edilmiş sayılırken, e-tebligat ile gönderilenler; gönderilmesinden beş gün sonra tebliğ edilmiş kabul ediliyor.

E-Tebligatı Kimler Kullanabilir?

Elektronik tebligat mükellefler bakımından hem zorunlu hem de isteğe bağlı bir geçiş sistemi öngörüyor. Sisteme girmesi zorunlu olup da henüz geçiş işlemini yapmamış olan mükellefler cezai işlemle karşılaşıyor. Vergi Usul Kanunu’nun 456 sayılı Genel Tebliği’nin 4. Maddesi e-tebligatı kimlerin kullanacağını ayrıntılı olarak açıklıyor:

 • Kurumlar vergisi ödemekle yükümlü olan mükellefler e-tebligat portal kullanmak zorundadır. Bu mükellefler 1 Nisan 2016 tarihinden beri fiziki tebligat almıyor.
 • Ticari, zirai ve mesleki faaliyetleri sebebiyle gelir vergisi ödeyen mükellefler de e-tebligata geçme zorunluluğu taşıyor. Bu grubun ise iki istisnası bulunuyor. Kazançları basit usulde vergilendirilen mükelleflere tebligat e-portal zorunluluğu bulunmuyor. Yine gerçek usulde vergilendirilmeyen çiftçiler de kapsam dışı bırakılıyor.
 • Yukarıdaki zorunlu grupların dışında, elektronik tebligatın daha verimli olduğunu düşünenler kendi istekleri ile e-tebligat kullanabiliyor. İsteğe bağlı olarak sisteme geçmek isteyenlere “Sistemden çıkmanın mümkün olmadığı” uyarısı da yapılıyor.

E-tebligat Sistemine Nasıl Geçiliyor?

Bazı mükelleflerin e-tebligat portal kullanması zorunlu olsa bile sisteme kendiliğinden geçilmiyor. Öncelikle kurumlar vergisi mükellefi ya da gelir vergisi mükellefi olanlar;  adresinde bulunan “Elektronik Tebligat Talep Bildirimi” formunu dolduruyor.

Kurumlar vergisi mükellefi olanların bu formu bağlı bulundukları vergi dairesine vermesi gerekiyor. Tebligat e-portal işlemleri konusunda yetki verilmiş bir yönetici ya da kurumun vekili bu belgeyi iletebiliyor. Bu form, vergi dairesine usulünce verilmediği sürece elektronik posta işlemleri başlamıyor.

Gelir vergisi mükellefleri ise bu konuda daha şanslı görünüyor. İnternet Vergi Dairesi üzerinden formu doldurmaları ile birlikte e-tebligat portal hizmetlerine ulaşabiliyor. İnternet sitesi üzerinden yapmayan gelir vergisi mükellefleri bağlı bulundukları vergi dairesine giderek fiziki olarak da bildirim yapabiliyor.

E-Tebligat Sisteminden Nasıl Çıkılıyor?

Elektronik tebligat sisteminin en kritik özelliği burada devreye giriyor. Sisteme girmesi zorunlu olan mükelleflerin zaten sistemden çıkma hakkı bulunmuyor. Bu mükellefler ancak ölüm, gaiplik ve ticaret sicil kaydının silinmesi gibi kişiliğin sona erdiği durumlarda sistemden çıkarılıyor. Kendi isteği ile tebligat e-portal kullanmayı seçmiş olanların da sistemden çıkması için aynı şartlar aranıyor. Daha net bir ifade ile, vergi mükellefi olma durumu devam ettikçe sistemde kalınıyor.

E-Tebligat Gönderildiğini Nasıl Öğrenebilirim?

Elektronik posta adresini düzenli olarak kullanan ve takip eden mükellefler, tebligatları düzenli olarak görüyor. Kurumsal bir kimlik taşımayan ve elektronik posta kullanma alışkanlığı olmayan kullanıcılar ise bu konuda “ya görmezsem” çekincesi taşıyor. E-Tebligat portal hizmetleri arasında bulunan SMS bilgilendirmesi tam da burada devreye giriyor. İsteyen kullanıcılara, tebligatla birlikte bilgilendirme mesajı gönderiliyor.

E-Tebligat Hangi Faydaları İçeriyor?

Elektronik tebligat uygulaması başlangıçta yadırganmış ise de yaygınlaşması ile birlikte kullanıcıların memnuniyeti artıyor. Çünkü öncelikle tebligat e-portal ile belgeleri sanal ortamdan yapıldığından vergi gizliliği sağlanıyor. E-tebligat sisteminin faydalarını şöyle sıralayabiliriz:

 • İşlemlerde bir standart elde edilir ve tebligatlar kaliteli şekilde yürütülür.
 • Kişi ya da kurum hakkında düzenlenen evrak üzerinde değişiklik yapılmaz.
 • Belgenin basılması ve dağıtılması gibi süreçler olmadığından tebligat birkaç saniye alır.
 • Basılı belgelerde oluşan tarih, saat, gönderici, alıcı gibi konularda ihtilaflar ortadan kalkar.
 • Pota ücreti olmadığından e-tebligat portal hizmetleri masrafsızdır.
 • Kâğıt kullanılmadığından çevreye saygı gösterilmiş ve doğamız korunmuş olur.

E-Tebligat Portala Nasıl Giriliyor?

Elektronik tebligata geçmiş olan mükellefler tebligatlarını portal üzerinden takip ediyor. Elektronik Tebligat Yönetmeliği uyarınca PTT tarafından geliştirilen Ulusal Elektronik Tebligat Sistemi ile tebligat işlemleri tek elden yürütülüyor. Elektronik postalarını oluşturan mükellefler www.etebligat.gov.tr adresi üzerinden portala ulaşabiliyor.

Portalı kullanmak için öncelikle PTT’ye başvuru yapmak gerekiyor.  PTT tarafından kendisine elektronik tebligat adresi verilmiş olan kişiler yukarıdaki bağlantı ile tebligat e-portal girişi yapabiliyor. Portala girmek için bilgisayarlarda JAVA programının olması gerekiyor. Sisteme giriş için üç ayrı bağlantı bulunuyor:

 • E-imza girişi
 • E-devlet girişi
 • Kısa mesaj şifresi ile giriş

E-Tebligat Portal Ne İşe Yarıyor?

Kendisine e-tebligat yapılması zorunlu meslek grupları, bilgilendirmelerine bu portal ile ulaşıyor. E-tebligat portal girişi yapan mükellefler öncelikle kendilerine gelen tebligatları düzenli bir şekilde inceleyebiliyor. Kalabalık yapmasını istemediği tebligatlar ise silinebiliyor ya da arşivlenebiliyor.

Kullanıcıların merak ettiği konuların başında elektronik tebligatlara cevap verilemeyeceği geliyor. Portal gelen tebligatlara cevap verilmesi özelliğini taşımıyor. Bu durumda cevapların diğer elektronik posta kanalları ile verilmesi yoluna gidiliyor.

Tebligat e-portal sisteminin gelmesi birçok hukuki ihtilafı sona erdiriyor. Çünkü gönderici, alıcı, düzenlenme tarihi, gönderilme tarihi, okunma zamanı ve içerik konuları sanal ortamda net bir şekilde sıralandığından tarafların itirazına mahal verilmiyor.

0 YORUMLAR

  Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ


maraş sülük