Elektrikli Araba Modelleri

Elektrikli Araba Modelleri

Dünya genelinde elektrikli araba piyasası giderek genişleyen bir piyasa halini almaya başlarken, ülkemizde de resmi olarak satılan bu model arabalar giderek artış gösteriyor. Özellikle son dönemler bağlamında bir inceleme yapıldığında, elektrikli otomobil modelleri geleceğin araç modellerini oluşturuyor. Hatta Türkiye tarafından üretilecek yerli otomobil modelinde de elektrikli tasarım yapılması,elektrikli araba sistemlerinin ne kadar önemli bir konuma geldiğini ifade ediyor.

Yakın gelecekte neredeyse binek otomobil bağlamında içten yanmalı motora sahip araçların bulunmaması tahmin edilebilir. Bu tip araçlar yavaş yavaş trafikten kalkarken, elektrikli araçlar daha fazla ön planda olacak ve mutlak kullanılan araçlar halini alacak. Hatta son yıllarda Tesla gibi firmalar tarafından gerçekleştirilen elektrikli araba tasarımları göz önünde bulundurulduğunda, çok daha büyük bir pazarın ortaya çıkacağı tahmin edilebilir.

Bugün dünya genelinde en büyük otomobil üreticisi markalar birer birer elektrikli araç modellerini piyasaya sürerken, bu araç modellerinden bazıları Türkiye’de resmi olarak satışı gerçekleştirilen modeller olmayı da başardı. Aslında Türkiye’de çok fazla kullanılan bir sistem olmasa da elektrikli otomobil, Türkiye’nin de yakın gelecekte temel tercihleri arasında yer alacak.

Türkiye’de Elektrikli Araba Modelleri

Türkiye’de elektrikli araba denildiğinde akla gelen ilk model tabii ki yerli otomobil oluyor. TOGG olarak adlandırılacak yerli otomobil, 2 farklı motor gücüne sahip olarak tamamen elektrikli bir yapıyla ortalama 500 kilometre gibi bir yol kat edilmesini sağlayacak. 2023 yılı itibariyle trafikte görebileceğimiz bu araç sadece önümüzdeki 15 yıllık süreç içerisinde Türkiye genelinde 1 milyon üzerinde sayıya ulaşarak, geniş yayılım sağlayacak gibi görünüyor.

Türkiye’de Yabancı Elektrikli Araba Seçenekleri

Yerli otomobil üretimimiz yakın vadede gerçekleştirilecek olsa dahi elektrikli araba açısından özellikle yabancı markalar tarafından sunulan çok özel modeller yer alıyor. Bu bağlamda öncelikle BMW tarafından sunulan BMW i3 ve BMW i3s modelleri yer almaktadır. Radikal bir tasarıma sahip olan bu araçlarda, yüksek bir hızlanma kapasitesi de yer alırken,i3 model 300 bin TL ve i3s modeli 320 bin TL ile başlangıç gerçekleştirildi.

Jaguar I-Pace araç modeli ise Türkiye’de resmi olarak satılan önemli bir model olarak 400 beygir güç sağlıyor. 470 kilometre gibi bir menzile sahip olarak kullanım sağlayan bu model, başlangıç fiyatı ile 606 bin TL üzerinden temin edilebilir.

Renault Zoe modeli de Türkiye’de resmi olarak satılan elektrikli araba modelleri arasında yer alıyor. Küçük boyutlu bir araba modeli oluştursa da tek bir şarj sayesinde kışın 200km ve yazın 300km gibi bir yol gerçekleştirilirken, 234 bin TL fiyat sayesinde temin edilebiliyor.

Renault Twizy modeli ise yine bir elektrikli otomobil modeli olarak gayet küçük bir tasarıma sahip olurken, maksimum 80 kilometre hızı ile şehir içinde ideal olarak kullanılabilir. Dolu şarj ile 100 kilometre mesafe kat edilmesi için 82.000 TL fiyatı ile seçilebilir.

Smart EQ araç modeli ise elektrikli araba modelleri içerisindeki yine çok uygun fiyata sahip olan ideal araçlardan birini oluşturuyor. Mercedes Benz firmasının bir alt markası olması ile birlikte EQ’nun Türkiye’de satılan bu araç modelinde 3 farklı versiyonu bulunuyor. Ancak Türkiye’de sadece EQ Fortwo ve EQ Fortwo Coupe modelleri yer alıyor. Bu bağlamda Fortwo modeli için 160.000 TL ve FortwoCoupe modeli için 156 bin TL fiyat etiketi bulunuyor.

Türkiye’de Elektrikli Araba Fiyatları Neden Yüksek?

Dünya genelinde elektrikli araba fiyatları gayet uygun görülse de Türkiye’de çok yüksek bir fiyat ile karşılaşılıyor. Özellikle yabancı arabalar Türkiye’ye girişte çok büyük bir vergi oranı ile karşılaştığı için Türkiye’de elektrikli araçlar daha yüksek bir fiyata temin edilebiliyor. Örneğin, Tesla halen Türkiye organizasyonlarını bu gibi nedenler ile başlatmamış olmakla birlikte Türkiye’de elektrik destekli hibrit araç satışları yapılabiliyor.

Hibrit araçlar, elektrikli motor ile içten yanmalı motoru bir arada çalıştıran bir sistem oluşturmak ile birlikte elektrikli araba modellerine geçişte önemli bir aşama oluşturuyor. Yine de büyük bir tasarruf sağlayan bu araçlarda Volvo ve Hyundai gibi birçok farklı marka da yüksek fiyatlarla satış gerçekleştirebiliyor.

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ


maraş sülük