Elektrikli araba satın almadan önce: Bilmeniz Gereken 10 Şey

Elektrikli araba satın almadan önce: Bilmeniz Gereken 10 Şey

Sürücüler hoşlansın ya da hoşlanmasın geleceğin otomobillerinin tamamen elektrikli olacağı anlaşılıyor. JP Morgan tarafından hazırlanan bir analist raporuna göre, ülke içinde ve dışında satışları sürekli artan elektrikli arabalar geleceğin araçları olmayı zorunlu kılacak gibi. Şimdi elektrikli araçların 2025 yılına kadar küresel olarak satılan tüm otomobillerin% 30'unu oluşturması bekleniyor .

2030 yılına kadar elektrikli araç satışlarının gazla çalışan araç satışlarını gölgede bırakacağı tahmin ediliyor. Bu nedenle, hepimiz uzun bir günün sonunda arabalarımızı prize takıp pillerini şarj etmeye hazırken, elektrikli bir araç satın almadan önce herkesin göz önünde bulundurması gereken on şeye bakmanın akıllıca olacağını düşündük.

10. Pratiklik

Elektrikli araç (EA) herkes için pratik bir seçim değildir. Bir EA'nin sizin için doğru seçim olup olmadığı, kaç çocuğunuz olduğu, işe günlük gidip gelmeniz (ve diğer sürüş alışkanlıklarınız) ve tamamen elektrikli bir araca ayırmanız gereken kaynaklar dahil olmak üzere birkaç noktaya bakmaktadır. Şu anki haliyle, elektrikli araçlar, iş yerlerine yakın yaşayan ve otoyollarda inip çıkacak çok çocuğu olmayan genç şehirliler için en iyi şekilde bir tercih olacaktır.

Bunun nedeni, bugün EA'ların, batarya ömründen sürüş menziline ve kar ve sıfırın altındaki sıcaklıklar gibi kötü hava koşullarında işlevselliğe kadar hala dikkate alınması gereken sorunlara sahip olmasıdır. Kural olarak, üç çocuğunuz varsa, kenarlarda yaşıyorsanız ve her gün saatlerce trafikte savaşmak zorundaysanız, elektrikli bir araca sahip olmak hala pratik değildir. Önce yaşam tarzınızı düşünün, ardından elektrikli bir aracın pratik bir seçim olup olmayacağını düşünün. Çoğu kişi için cevap "evet".

9. Tam Elektrikli mi Hibrit mi?

Çevre bilincine sahipseniz ve elektrikli bir araç fikrinden hoşlanıyorsanız, ancak henüz tamamen elektrikli bir aracın doğru seçim olduğuna ikna olmadıysanız, uzlaşma seçeneğini düşünmelisiniz. Hibrit / elektrikli otomobil. Hibrit arabalar, geleneksel gaz yakıtlı araçlardan çok daha verimli ve daha çevreci. Ayrıca, elektrikli otomobilinizin aküsünün bitmesi, hibrid otomobilinizin aküsünün bitmesi ve aynı zamanda benzinin bitmesi olasılığından çok daha fazla olduğu için, mevcut elektrikli araç ürününden daha güvenilirdirler.

Elektrikli araç şarj istasyonlarından çok daha fazla benzin istasyonu yollara konuyor. Bu nedenlerden dolayı, fleetcarma web sitesine göre insanlar şu anda tamamen elektrikli olanlardan üç kat fazla hibrit araç satın alıyor. Sürüş alışkanlıklarınız tipik olarak ofise veya yerel alışveriş merkezine basit bir gidiş-dönüş yolculuğu içeriyorsa, tam bir elektrikli araç yerine hibrit bir seçeneği düşünebilirsiniz.

8. Şarj İstasyonları

Bu büyük bir sorun. Belirtildiği gibi, insanların elektrikli araçlarını takabilecekleri çok fazla şarj istasyonu hala yok. Bu sorun, özellikle evden uzak mesafelere seyahat ederken sorunlu olabilir. Şarj istasyonu olmadan, elektrikli araç sahipleri mahsur kalabilir. Büyük bir metropol şehrinde yaşıyorsanız bu sorun olmayabilir, ancak birçok Kuzey Amerikalı hala bir elektrikli araç için etraflarında güvenilir bir altyapıya sahip değil. Ayrıca, kendi evinizde bir şarj istasyonu kurmanın da bir maliyeti vardır.

Elektrikli bir araba aküsünü şarj edebilen bir ev garajına bir istasyon satın almak ve kurmak için fiyat düşmüş olsa da, yine de 2.000 doları aşabilir. Ayrıca, hesaba katılması gereken aylık ev elektrik faturalarında da bir artış olacaktır. Elbette, yerel benzin istasyonunda yakıt doldurmayarak kesinlikle paradan tasarruf edeceksiniz, ancak bir elektrikli arabayı şarj ettiğinizde ev elektrik faturanız artacaktır. Bazı elektrikli araç sahipleri arabalarını şarj etmek için güneş enerjisine yönelirken, bir evde güvenilir bir güneş enerjisi sistemi satın alıp kurmanın maliyeti 10.000 doların üzerindedir.

7. Bakım

Elektrikli araçlar, sofistike makine parçalarıdır. Bir arıza durumunda bakımı ve onarımı da pahalı olabilir. Ayrıca birçok lisanslı teknisyenin elektrikli araçlara aşina olmadığını ve bunları nasıl tamir edeceğini bilmediğini de göz önünde bulundurun. Parçaların temin edilmesi zor olabilir ve çoğu zaman mal sahipleri, bakım gerektiğinde araç üreticisiyle ilgilenmek zorunda kalırlar. Bu pahalı olabilir.

Örneğin bir Nissan Leaf'teki pili değiştirme maliyeti 5.500 dolardır. Clean Technica web sitesine göre , fren onarımları ve hortum değişiklikleri gibi rutin bakımlar elektrikli araçlarda daha maliyetli olabilir . Elektrikli bir araçta bakım maliyetinin hesaplanması, durum tespiti sürecinin önemli bir parçasıdır. Gaz ve petrol değişimlerinden tasarruf edebilirsiniz elbette, ancak bu maliyetler başka yerlere kayabilir.

6. Sürüş Alanı

Analistler ve sektör yöneticileri, insanları elektrikli bir araç satın almaktan alıkoyan ana sorunun, arabaların pil gücü bitmeden ve şarj gerektirmeden önce gidebilecekleri mesafe olduğu konusunda hemfikir. Mevcut şarj istasyonlarının bulunmaması nedeniyle, çoğu insanın elektrikli bir araçla arazi yolculuğuna çıkmayacağını söylemek bir gerçektir.

US News ve World Report tarafından yapılan bir değerlendirmeye göre şu anda Tesla Model S, 335 mil ile herhangi bir elektrikli araç arasında en uzak sürüş menziline sahip . Bu, bir metropol bölgesinde ve eve yakın bir yerde araç kullanırken uygundur, ancak yazın bir yolculuğa çıkmayı planlayanlar için çok ta iyi değildir. İyi sürüş menziline sahip diğer elektrikli araçlar arasında diğer Tesla modelleri (Model X ve Model 3 için yaklaşık 300 mil), Chevy Bolt (238 mil), Nissan Leaf (151 mil) ve Hyundai Ioniq (124 mil) bulunur.

5. Pil Ömrü

Elektrikli bir otomobilin aküsünü değiştirmenin, 5.000 $ 'dan fazla bir fiyatla çok pahalı olabileceğini zaten tespit etmiştik. Öyleyse soru, elektrikli arabanızdaki pili ne sıklıkla değiştirmeniz gerekecek? Çoğu otomobil üreticisi, pillerinin 500.000 milden fazla veya elektrikli aracın ömrü boyunca iyi olduğunu iddia etse de, gerçek şu ki birçok pilin 150.000 milden sonra değiştirilmesi gerekiyor. Akıllı telefonunuzdaki veya dizüstü bilgisayarınızdaki pilden çok da farklı değildir Sonunda gücünün bir kısmını kaybeder ve deforme olur.

Aşırı sıcaklıklar (hem sıcak hem de soğuk), aşırı şarj ve güç dalgalanmaları gibi sorunlar, elektrikli otomobil akülerinin tükenmesini hızlandırabilir. Ayrıca dikkate alınması gereken "pil bozulması" da vardır. Elektrikli bir araç bir süre (örneğin 30.000 milden fazla) sürüldükten sonra, şarj tutma yeteneğini kaybetmeye başlar. Sürücüler, araç aküsünü şarj etmek zorunda kalmadan eskisi kadar seyahat edemeyeceklerini fark ederler. Bu, mesafede yüzde 3 ila 5'lik bir düşüşle başlayabilir, ancak tüm pilin değiştirilmesi gerekene kadar zamanla istikrarı artar. Ayrıca çoğu otomotiv şirketinin elektrikli araç akülerinde yalnızca 60.000 mil garanti sunduğunu unutmayın. Bundan sonra, mal sahibi değiştirme masraflarını karşılamak için ek ücretler ister.

4. Etiket Fiyatı

Elektrikli araçlar çevre için iyi olabilir ama ucuz değillerdir. Chevy Bolt gibi kompakt bir elektrikli araç, giriş seviyesi modeli için 30.000 dolara mal oluyor. Meraklısı Tesla Model X'in fiyatı 70.000 dolardan fazladır. Tesla, Model 3 sedanlarının maliyetini 35.000 $ 'a düşürdüklerinde bir basın toplantısı düzenledi. Bu harika bir adım, ancak benzer büyüklükteki benzinli arabalar hala çok daha ucuza satılıyor.

Şu anda satın alınabilecek en ucuz elektrikli araba, 29.000 $ 'lık alt kompakt Nissan Leaf. Ve bu boş versiyon için. Çevre için kesinlikle daha iyi olduklarından ve gelecek yıllarda ve on yıllarda büyüyen bir trend olacağından, elektrikli bir araç satın alırken insanların istediği bir şey olabilir. Ancak sorumlu bir vatandaş ve çevrenin koruyucusu olmanın mali maliyetini tam olarak düşünmelidirler. Bir EA henüz bütçenize uymayabilir.

3. Ek Maliyetler

Belirlediğimiz gibi, elektrikli bir araca sahip olmanın birçok maliyeti vardır. Gazla çalışan bir otomobilde temelde dört masraf vardır  “satın alma fiyatı, sigorta, gaz ve bakım”. Ancak elektrikli bir araçta maliyetler, satın alma fiyatı, sigorta, genel bakım, şarj istasyonu satın alma, şarj istasyonu kurulumu, şarj istasyonu bakımı, elektrik faturaları, pil değişimi ve halka açık şarj istasyonu maliyetlerini içerir.

Bu masraflar bir araya toplanır ve ortalama bir sürücü için elektrikli bir araca sahip olmayı çok pahalı hale getirebilir. Elektrikli bir araba satın almadan önce emin olun ve rakamları iyi toplayın. Para bir sorun değilse, kesinlikle mümkün olduğu kadar erken yeşil çoğunluğa geçmelisiniz. Para sıkıntıysa, çoğu insan için olduğu gibi, o zaman önce tüm ihtiyaçlarını giderdiğinizden emin olun.

2. Donanım, Yazılım ve Bellenim

Elektrikli araçlar çok fazla teknoloji içerir. Donanım, yazılım, aygıt yazılımı, elektrikli arabalar bunların hepsine sahip. Bu teknolojinin düzenli olarak güncellenmesi gerekiyor. Tesla gibi bazı şirketler, araçlarının teknolojisini düzenli ve otomatik olarak günceller ve araç sahiplerinden ücret almazlar. Diğer şirketler tam tersi.

Üreticiler elektrikli araçlarında teknolojiyi yükseltme talepleriyle  ücret alıyorlar. En son yazılım veya ürün yazılımı yükseltmelerini yapmayı reddederseniz, EA’nızın eskisi kadar iyi çalışmadığını görebilirsiniz. Bu, nesnelerin internet üzerindeki tehlikelerinden biridir, bazı kurumsal şirketler nihayetinde hala binlerce dolar ödediğiniz bir makine parçası üzerinde kontrole sahiptir. Herhangi bir EA satın almadan önce teknoloji yükseltmeleriyle ilgili durumu bildiğinizden emin olun ve bu hizmet için bir maliyet olup olmadığını öğrenin.

1. İadeler ve Vergi Kredileri

Elektrikli araçlarla ilgili tüm maliyetleri karşılamaya yardımcı olabilecek şey, yerel yönetimleriniz tarafından sunulan indirimler ve vergi indirimleridir. Bununla birlikte, bunlardan herhangi birine hak kazanıp kazanmayacağınız, nerede yaşadığınıza ve şu anda hangi siyasi partinin iktidarda olduğuna bağlıdır. Bazı yargı bölgeleri elektrikli bir araca sahip olmak için mali teşvikler sağlarken bazıları sağlamaz.

Bir mali teşvikin ne kadarının mevcut olduğu ülkelere göre değişiklik gösterir. İadeler ve vergi kredileri kazançlı olabilir ve EA sahiplerine binlerce dolar kazandırabilirken, bunlar da sık sık değişir. Sol eğilimli liberal hükümetlerin indirim programları sunma olasılığı daha yüksekken, sağ eğilimli muhafazakar hükümetler para tasarrufu yapmak için aynı programları kesebilir (ya da ilk etapta teklif etmeyebilir). Bu nedenlerden dolayı, bir elektrikli araç satın almayı düşündüğünüzde mevcut mali teşvikleri kontrol etmeniz önemlidir.

 

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ


maraş sülük