Faizsiz Araba Sistemleri

Faizsiz Araba Sistemleri

Eski dönemlerde ikinci el veya sıfır bir araba satın almak istediğinizde, genellikle elinizde nakit para bulunmuyorsa, banka kredisi, senet veya kefil sistemi ile faiz ödemeleri gerçekleştirerek, araba alabiliyordunuz. Ancak günümüzde özellikle işbirliği sistemleri ve ortaklık ödeme sistemleri gibi sistemler sayesinde faizsiz araba satın alma imkanınız ortaya çıkmıştır. Bu kapsamda yatırım siteleri, otomobil edinme sayfaları veya otomotiv satış sayfalarının birçoğu farklı yöntemler ile faizsiz araba satın alma fırsatlarını sunmaktadır.

Bahsedilen bu tür sistemlerde genellikle dört farklı grupta faizsiz araba fırsatları ön plana çıkmaktadır. Bu sistemlerde ilk olarak çekiliş sistemi çok uzun yıllardır tecrübe edilmiş ve güvenilen bir sistem oluşturmak ile birlikte son dönemlerde yeni yöntemler de denenmeye ve kullanılmaya başlanmıştır. Bu yöntemler arasında da vade ortası sistemi, peşinatlı erken teslim sistemi veya ara ödemeli erken teslim sistemi gibi pratik sistemler görülmektedir.

Faizsiz Araba İçin Çekiliş Sistemi Nasıldır?

Özellikle konut alışverişlerinde de tercih edilen çekiliş sistemi,faizsiz araba açısından en çok tercih edilen ve rahat ödeme koşulları sağlayan sistemlerden birisidir. Çekiliş sisteminin kullanılması vasıtasıyla sisteme katılmak isteyen kişiler genellikle belirli bir ay ile grup seçimi yapar ve bu ay sayısına bağlı olarak belirlenmiş gruplara katılarak çekiliş hakkı elde eder. Bu tip sistemlerde genellikle ödenecek bütün taksitlerde faiz oranı bulunmaz ve vade farkı yer almaz.

Çekiliş sistemi dahilinde faizsiz araba elde edebilmek için öncelikle örnek olarak 21 ay gibi bir vade sayısı belirlenebilir. Bu bağlamda istediğiniz aracın değeri 50 bin TL gibi bir değer oluşturuyorsa, hiçbir peşinat ödemeden 21 ayda ödeme yapmak kapsamında araç sahibi olabilirsiniz. Sistem dahilinde 21 ay boyunca her ay noter onaylı bir şekilde yapılan çekilişlerde talihli olarak çıkmanız vasıtasıyla belirlenmiş olan o ay, araç sahibi olabilirsiniz. Bu tip sistemlerde genellikle sadece organizasyon ücreti ve ilk ay taksitinin yatırılması ile sadece düşük bir hizmet ücreti ile sisteme giriş yapılabilir.

Peşinat Ödemesi İle Faizsiz Araba Sistemleri

Eğer belirli bir peşinata sahip olmanıza rağmen satın almak istediğiniz araba için yeterli miktarınız bulunmuyorsa, peşinat ödeyerek de faizsiz araba sahibi olabilirsiniz. Bu tip sistemlerde genellikle araç değeri belirlendikten sonra elinizde bulunan peşinatı ödeyerek, geri kalan miktarı belirli bir vade üzerinden taksitli şekilde ödediğinizde, genellikle ilk birkaç aylık süreçte aracınıza kolaylıkla sahip olabilirsiniz. Bu tip sistemlerde de genellikle çok düşük bir oranda organizasyon yani hizmet ücreti ödenerek, hiçbir faiz ya da vade farkı ödenmeden sonuç elde edilir.

Vade Ortası Sistem Veya Ara Ödemeli Sistem İle Faizsiz Araba

Farklı sistemlerden biri olarak vade ortası sistemde, çok uzun bir vade sayısı veya kısa bir vade sayısı belirleyerek, bir araç alma sistemine girebilirsiniz. Örneğin, 100 taksit ile bir araç almak istiyorsanız, 51.taksit ilebirlikteyani sistemin yarısında, ödeme yapmış olduğunuz için artık faizsiz araba şansını elde edebilirsiniz.

Ara ödemeli sistemlerde ise peşinatlı, peşinatsız ya da isteğe bağlı ara ödemeli bir katılım gerçekleştirilebilir. Bu sistemlerde aynı vade sayısına bağlı olarak, yine aynı araç değeri üzerinden;

  • Peşinat ödemediğinizde orta dönemde,
  • Peşinat ödediğinizde ilk birkaç ay içerisinde
  • İsteğe bağlı ara ödeme yaptığınızda da yine tam orta dönemde kolaylıkla araç sahibi olabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Faizsiz ev alma sistemi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ


maraş sülük