Faizsiz ev alma sistemi

Faizsiz ev alma sistemi

Faizsiz ev alma sistemi her geçen gün daha çok araştırılıyor. Bu yazımızda sizler için bu sistemi araştırdık.Ülkemiz vatandaşları, ev alma konusunda genellikle bankaları tercih etmekteydi. Yaklaşık 25 yıl önce Türkiye yeni bir ev alma sistemiyle tanıştı. Bu sisteme faizsiz ev alma ya da el birliği adı verilmiştir. Genel olarak sistem faizsiz ev alma üzerine işlemektedir. Bu yönüyle bankalara göre oldukça cazip fırsatlar sunmaktadır. Yazımızın devamında bu sistemin detaylarından bahsedilecektir.

Faizsiz ev alma nedir ?

Türkiye %99′ u Müslüman olduğu söylenen bir ülkedir. Durum böyle olunca, Müslümanlar faizli sistemlere hep mesafeli yaklaşmışlardır. Faiz İslam dininde haramdır. Kimse keyfi olarak bu harama girmek istemez. Mecbur kalındığında bile kimse bu günaha vicdanı rahat olarak giremez. Tabi dini hassasiyeti varsa. Şimdi gelelim bu sistemin nasıl işlediğine.

Faizsiz ev alma sistemi, gönüllü kişilerin bir araya gelerek sırayla ev aldıkları sistemdir. Bu sistemde herkes belli bir aidatı sisteme yatırıyor, sistemde biriken para, her ay bir üyeye veriliyor. Bu teslimat tüm üyeler evini alana kadar devam ediyor. Her üye sisteme girişinde komisyon ücreti ödemek zorunda. Sistemi kuranlar bu komisyon ücretlerinden masrafları karşılıyorlar. Tabi şirket oldukları için bir kazanç da elde ediyorlar.

Faizsiz ev sahibi olma yönteminde, her üye aylık aidatlar yatırır. Her üye girdiği gruba göre belirlenen miktardaki aidatı yatırır. Her ay havuzda toplanan bu para aslında bir ev parasıdır. Kura usulü ya da sistemin öngördüğü bir tarihte tüm üyelerin ev parası ödenir. Bu sistemde farklı teslimat modelleri yer almaktadır. Başka bir yazımızda faizsiz ev alma sisteminin teslimat koşulları ve teslimat çeşitleri hakkında ayrıca bahsedilecektir.

Faizsiz ev alma yöntemi ile evini teslim alan üye, kalan aidat borçlarını düzenli şekilde ödemeye devam eder. Kalan borç bitinceye kadar, diğer üyeleri de korumak amaçlı satın alınan eve ipotek konur. Hani olur ya, borçlu borcunu ödemek istemez. İşte bu ipotek geride evini almamış ve sırasını bekleyen üyelerin haklarını güvence altına almış oluyor.

Faizsiz ev alma yöntemi avantaj sağlar mı ?

Dini boyutunu Diyanet İşleri Başkanlığı bilir. Diyanet’in fetvası gereğince faizsiz bir sistem olmasından dolayı kişi vicdanen kendini rahat hisseder. Bu dini kazanımı. Bir de ekonomik anlamda faiz ödemediği için maddi bir kazancı da olur. Aynı zamanda sosyolojik anlamda katkıları da bulunmaktadır. İnsanlar birbirleriyle yardımlaşarak birliktelik şuurları artmaktadır. İnsanların yardımlaşma, başkasına destek olma gibi insani duyguları gelişmektedir.

Bunların dışında faizsiz ev sahibi olma yöntemi, kişiye zorunlu tasarruf etmesini öğretir. Bireyler her ay kazançlarının bir kısmını bir kumbara vazifesi gören faizsiz ev alma yöntemi ile değerlendirerek birikim sağlamış oluyorlar.

Bireyler bu tasarrufu kendilerince yapsalar, faizsiz ev alma yöntemine göre daha uzun sürede istenilen birikim gerçekleşir. Faizsiz ev alma yönteminde, kişi tek başına yapacağı birikimi %50 daha öne çekmiş olur. Örneğin bir birey her ay 1000 TL tasarruf sağlasa, 10 ayda 10 bin lira birikimi olur. Faizsiz ev  yöntemi ile bu tasarrufu sağlasa 10 ay sonra sistem 20 bin ödeme yapmaktadır. Bu da kişiye %50 zaman kazandırmaktadır. Bu da çok iyi bir zaman dilimi. Birey 5 yılda yapacağı birikimi bu sistem sayesinde 2,5 yılda gerçekleştirmiş olacaktır.

Faizsiz ev alma yöntemi, bir çok yönüyle kazanım sağladığından dolayı bu sistemi tercih edenlerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Umarız ülkemiz insanına daha büyük katkılar sağlar. Hem insanımızın hem de ülkemizin daha çok kazanmasını umut ediyoruz.

 

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ


maraş sülük