Fayans Boyama Nasıl Yapılır?

Fayans Boyama Nasıl Yapılır?

Evinizde dekorasyon açısından yenilik istiyorsanız ve özellikle bu yeniliğe banyo ya da mutfak gibi noktalardan başlamasını istiyorsanız, fayans boyama uygulamasını tercih edebilirsiniz. Son yıllarda çok sık uygulanan tasarruflu yenileme fikirlerinden biri olarak bu boyama işlemi için çok özel teknikler ve malzemeler ile işlem daha kolay bir hale gelmiştir. 

Fayans, toprağın farklı malzemeler ile karıştırılması sayesinde belirli bir desen verilerek pişirilmiş yapı malzemesi olarak bilinmektedir. Ev dekorasyonunda mutfak ve banyo gibi alanlarda kullanılması dışında ofis dekorasyonlarında da yer ve duvar kaplaması için kullanılan bir malzemedir. Ancak uzun yıllar aynı görüntü ortaya çıkardığı için değişiklik anlamında da fayans boyama uygulaması avantaj oluşturabilir. 

Fayans Boyama Teknikleri Nelerdir?

Ev dekorasyonu ve ofis dekorasyonu için büyük bir değişim elde etmek açısından hem bütçe durumundan hem de pratik açısından fayans boyama tercih edilir. Bu konuda teknik açıdan düşünüldüğünde öncelikle seçilen boyanın nem ve suya karşı yüksek dayanıklılık oluşturması tercih edilmelidir. Bu nedenle fayans üzerinde kullanılacak şekilde genellikle yağlı boya veya epoksi boya tercihi yapılmaktadır. 

Yine dayanıklı bir yapı oluşturulması ve farklı renkler elde edilmesi açısından hobi boyaları, su bazlı boyalar veya silikon boyalar gibi ürünler de fayans boyama için seçilebilmektedir. Boya malzemelerinin seçilmesi dışında ise işlemin gerçekleştirilmesi açısından parlak yüzey astarı, kalın sır, vernik, dar alanlar için küçük ve sivri fırça, boya tavası, rulo fırça ve koruma örtüsü gibi ihtiyaçlar yer almaktadır. 

Boya işlemine başlamadan önce koruma örtülerini yere serebilir ve boyanın başka alanlara karışmasını yani bulaşmasını engelleyebilirsiniz. Ayrıca maskeleme bandı fayans üzerinde istediğiniz alana yapıştırılarak, daha rahat bir boya işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Boyama işlemine başlamadan önce mutlaka fayanslar temizlenmeli ve tozlardan arındırılmalıdır. Sonrasında fayans üzerinde öncelikle astar uygulandığında, üstüne yapılan boya daha kuvvetli ve daha sağlıklı olacaktır. Ardından ise istediğiniz yani seçtiğiniz boyayı ve boya rengini ayarladıktan sonra rulo boya ile genel düz alanları, sivri fırça ile köşe alanları boyayarak işlemi tamamlayabilirsiniz. 

Fayans Boyama Nerelerde Uygulanabilir?

Klasik bir boya ve dekorasyon yöntemi olarak fayans boyama günümüzde çok sık kullanılan yöntemlerden birini oluşturmaktadır. Bu bağlamda banyo fayansları, mutfak fayansları veya tuvalet fayansları üzerinde uygulama gerçekleştirmek mümkündür. Ayrıca yine benzer şekilde seçilebilecek kapsamda süsleme amaçlı olarak ofis ve odalarda da fayans üzerinde boya yapılarak, renklilik ve desen elde edilebilir. Ayrıca temin etmiş olduğunuz bu malzemeler sayesinde çelik kapı gibi sistemlerde de boya işlemi sağlayabilirsiniz. 

 

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ


maraş sülük