Gib İşlemleri Nelerdir?

Gib İşlemleri Nelerdir?

Son yıllarda bireysel ve kurumsal resmi ödemeler ve işlemlerin gerçekleştirilmesi için elektronik ve online sistemlere geçiş yapılması ile birlikte Gelir İdaresi Başkanlığı yani gib tarafından da bu online geçiş gerçekleştirilmiştir. Bugün farklı birçok ödemenizi, vergi ödemelerini ve borç ödemelerini Gelir İdaresi Başkanlığı online sayfası yani İnternet Vergi Dairesi üzerinden kişisel olarak kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. 

Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi yani gib üzerinde onlarca farklı işlemin gerçekleştirilmesi mümkündür. Bu işlemlerin herhangi birini gerçekleştirmek için öncelikle sistem üzerinde giriş işlemi sağlamanız gerekmektedir. Giriş işlemlerinin gerçekleştirilmesi sırasında da kullanılabilecek yöntemlerden biri olarak sistem üzerinde üyelik oluşturmak veya kişisel işlemlerinizde ise e-devlet şifreniz ve T.C. kimlik numaranızı kullanarak giriş yapmak bulunmaktadır. 

Gib Platformunda Hangi İşlemler Bulunmaktadır?

Gelir İdaresi Başkanlığı internet sayfasına giriş yaptığınızda gib sistemi üzerinde gerçekleştirebileceğiniz her işlem, ana menüde net bir şekilde ifade edilmiştir. Hatta bir menünün üst kısmında bulunan e-işlemler sekmesine geldiğinizde, açılan listede birçok farklı işlem kalemini görebilirsiniz. Bu bağlamda gib işlemler listesi içerisinde

 • İnternet Vergi Dairesi
 • E-defter
 • E-beyan sistemi
 • E-beyanname
 • Borç sorgulama
 • Borç ödeme
 • Hazır beyan sistemi
 • E-fatura
 • E-defter
 • E-tebligat
 • B-trans
 • İade yoklama
 • E-yoklama fişi görüntüleme
 • Forum gibi sekmeler yer almaktadır. 

Bugün gib üzerinde birçok kişinin yaptığı en önemli işlemlerin başında vergi borcu sorgulama ve ödeme işlemleri yer almaktadır. Çünkü sistem üzerinde A’dan Z’ye ve 81 vilayette yer alan tüm vergi borçlarınızı ve kamuya olan borçlarınızı görebilir, sorgulama yapabilir, açıklamalarını inceleyebilir ve ödeme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Bu nedenle hem resmi daireler hem de bireyler tarafından ya da şirketler tarafından gib üzerinden incelemeler yapılarak, borç ödemeleri hakkında bilgi elde edilebilir. 

Gib Sayfasında Yer Alan Ödeme İşlemleri Nelerdir?

Sorgulama ve ödeme işlemlerini gerçekleştirmek için gib sayfasına giriş sağladıktan sonra öncelikli olarak İnternet Vergi Dairesi bölümüne tıklayabilir ve buradan şifresiz işlemler yapabilirsiniz. E-devlet yöntemi,T.C Kimlik no ile giriş veya kullanıcı girişi gerçekleştirebilirsiniz. Örnek olarak şifresiz yapılabilecek işlemler arasında duyurular, hesaplamalar, sık sorulan soruların cevapları ve formlar elde edilebilir. 

T.C. Kimlik no ile giriş gerçekleştiren kişiler E-beyanname verebilir, bilgi girişi sağlayabilir, dilekçe sorgulama, KDV iade talebi listelerini gönderme işlemi yapabilir ve gelir-kurumlar vergisi iade talebi kılavuzuna ulaşılır. Kullanıcı girişi yaparak kendi üyelik numarasını ve şifresini kullanan kişilerde bu işlemlerin aynısını rahatlıkla gerçekleştirebilir. 

En önemli noktada ise e-devlet yönetimine giriş gerçekleştiren kişiler akla gelebilecek tüm borç ödeme işlemlerini, motorlu taşıtlar vergisi ödemelerini, borç sorgulama işlemlerini, kira beyannamesi bildirim işlemleri ve ihbar işlemlerini gib üzerinde sağlayabilir. Ayrıca mükellef işlemleri, sorgulamalar, hesaplama işlemleri, iade talepleri, e-tebligat, af ve düzenleme kanunları kapsamındaki işlemler, yapılandırmalar ve taksitlendirme işlemleri,ÖKC sorgulama ve işlemleri gib üzerinde sağlanabilir. 

0 YORUMLAR

  Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ


maraş sülük