Gökyüzünde bu ışık trenini görünce korkmayın !

Gökyüzünde bu ışık trenini görünce korkmayın !

Yakın bir zamanda gökyüzünde tren şeklinde dizilmiş ışıkları görürseniz korkmayın. Belki bu ışıkları ilk defa görenler bunlara UFO diyecektir. Ama tahminleri doğru değil bunlar UFO değil. Bu ışıkların adı Starlink uydu trenidir.

Uzaya ilk gönderilmeye başlandığı zaman içerisinde ışıkları açık treni andırdığı için bu isimle anılmıştır. Uzaya 60 adet ışıklı vagon gibi gönderildiler. Görenleri hayretler içinde bırakan bu uydular, dünyanın her yerinde hızlı internete erişebilmek için gönderildiler. Peki bu ışıklı vagonları kim gönderdi ?

Starlink diye adlandırılan bu ışıklı uyduları kim niçin gönderiyor ?

Starlink diye adlandırılan bu projenin arkasındaki isim, dünayada çılgın projelere imza atan Elon Musk ve kurmuş olduğu uzay şirketi SpaceX ‘tir. Geçtiğimiz haftalarda 22 Nisanda 60 adet daha ışıklı vagon uzaya gönderildi. Bitti mi nerede, daha çok gönderilecek. Bu ışıkları görmeye alışacaksınız.

Starlink projesi ne zamana kadar devam edecek ?

2015 yılında Elon Musk tarafından ortaya sürülen bu proje oldukça iddialı görünüyordu. Projeye göre dünyanın her yerinde en hızlı internet çok düşük ücretlere bulunabilecekti. Dağda, bayırda, çayırda her yerde kesintisiz hızlı internet olacak hem de çok ucuz fiyata. Bu projenin 2017’de bitirilmesi düşünülüyordu lakin tamamlanamadı. Ama vazgeçilmedi devam ediyor. Düşünün her ay uzaya 60 uydu gönderiliyor. Pek yakın zamanlarda bu haftada 60 adete çıkarılacak.

Dünyanın her yerinde kesintisiz internet için, 10 binlerce uyduya ihtiyaç olacak. İşte bu sayıya ulaşıncaya kadar bu ışıkları uzayda görmeye devam edeceksiniz.

 

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ


maraş sülük