Görenler kabak zannediyor ama 70 yıllık tohum kabak değil

Görenler kabak zannediyor ama 70 yıllık tohum kabak değil

70 yıldır genetiği değiştirilmeden yetiştirilen kadınbudu karpuzu Antalya'nın Kumluca ilçesinde yetiştiriliyor. Karacaören mahallesinde oturan Necdet Ovalı kadınbudu karpuzu yetiştiriyor. 70 yıllık deden kalma tohum ile tarım yapan Necdet Ovalı bu işi ailesiyle birlikte yapıyor." Tarlamda yetişdiğim bu karpuz tamamen organiktir. " Bugüne kadar genetiği değiştirilmeden gelen bu karpuz harika bir lezzete sahiptir. 

Görenler kabak zannediyor

Dükkanda bu kapuzu gören müşteriler kabak zannediyor. 

Gelen müşteriler öncelikle bir şaşkınlık geçiriyor. Kabak zannettikleri karpuzun tadına bakınca hemen alıyorlar. Müşterilerden tadına bakıpta almayan olmamış şimdiye kadar. 55 yaşında olduğunu söyleyen Necdet Ovalı bugüne kadar bu karpuzla büyüdüğünü ifade etmektedir. 

Kadınbudu karpuzu çok nadir bulunan karpuzlardandır. Özellikle bugüne kadar genleriyle oynamamış olması onu çok daha değerli hale getirmiştir. Atadan gelen tohumlar titizlikle muhafaza edilmiş ve günümüze kadar gelmiştir. 

Dışarıdan bakıldığında geröektende birkabak gibi duruyor. Kesildiğinde içi kıpkırmızı çıkıyor. Tadı şahane olan bu karpuz sağlık açısından da çok büyük değere sahiptir. Türkiye'de sadece Kumluca'da yetiştirilen bu karpuz bölge halkı tarafından çok seviliyor. 

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ


maraş sülük