İnternet Vergi Dairesi İşlemleri

İnternet Vergi Dairesi İşlemleri

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından geçtiğimiz birkaç yıl içerisinde gerçekleştirilen elektronik sisteme geçiş işlemleri ile birlikte artık vergi daireleri üzerinde yapılan tüm işlemler internet vergi dairesi üzerinde yapılabilir bir hale gelmiştir. Yani bu sistem online yöntemler sayesinde vergi ödemeleri, borç sorgulama, borç bilgileri öğrenme ve kurum ödemelerini sağlama imkanı oluşturmaktadır.

Gelir İdaresi Başkanlığı,internet vergi dairesi sistemine geçiş ile birlikte vatandaşların birçok noktada daha kolay ödeme gerçekleştirmesini ve özellikle vergi ödemeleri konusunda pratiklik elde etmesini amaçlamıştır. Bu bağlamda örnek olarak internet vergi dairesi sayesinde motorlu taşıtlar için beyanname gerçekleştirme ve vergi ödeme işlemleri sağlanabilir. Ayrıca beyanname, mükellef işlemleri, iade talepleri, e-tebligat, torba kanunlar kapsamındaki işlemler veya KDV iade işlemleri gibi birçok nokta bu sistem üzerinde gerçekleştirilebilir.

İnternet Vergi Dairesi Avantajları Nelerdir?

Bugün birçok kişi internet vergi dairesi ile interaktif vergi dairesi sistemlerini birbirine karıştırıyor olabilir. Ancak bu iki sistemin arasında belirgin farklılıklar yer almaktadır. İnteraktif vergi dairesi sistemi üzerinde bireysel vatandaşlar birçok farklı motorlu taşıtlar vergisi ödeyebilir, trafik para cezalarını, tecili borçlarını,harç ve kağıt bedellerini ödeyebilir. Referans numaraları ile ödeme işlemleri gerçekleştirebilir. Ayrıca sorgulama ve doğrulama işlemini gerçekleştirebilir.

İnteraktif vergi dairesine göre internet vergi dairesi sistemi, farklı bir mantık ile hizmet vermektedir. Çünkü bu sistem üzerinde yine borç ödeme işlemleri bulunduğu gibi borç sorgulama, beyanname oluşturma, ihbar sağlama, KDV iadesinde bulunma, dilekçe sunma, bilgi girişi gerçekleştirme, hesaplama yapma ve duyuruları kontrol etme gibi noktalar yer almaktadır. Bu bağlamda internet vergi dairesi özellikle şahıs şirketleri, özel şirketler,limitet şirketler gibi birçok farklı tüzel kişilik tarafından da kullanılarak işlemler gerçekleştirilir.

Temel olarak bu sistemin avantajları arasında internet üzerinden Türkiye’nin her noktasında işlem yapabilmeniz yer almaktadır. E-devlet şifrenizle kolay bir şekilde ulaştığınız bu sistemi cep telefonu, tablet bilgisayar, masaüstü bilgisayar veya akıllı televizyonlar gibi her sistem üzerinden kolaylıkla açabilirsiniz. Ayrıca sistemin açılışını gerçekleştirdiğiniz her ortamda internet vergi dairesi kullanımı sayesinde bahsedilen tüm işlemleri kolaylıkla yapabilirsiniz.

İnternet Vergi Dairesi Sistemi Genel İşlemleri Nelerdir?

Bugün internet vergi dairesi üzerine yazılı müracaat gerçekleştirmiş ve şifre sahibi olmuş her kişi ve her mükellef E-beyanname gönderebilir. Ayrıca tahakkuk ödeme, borç muhasebesi gibi işlemleri kolaylıkla yapabilir. Ayrıcayine online hizmetler sayesinde şifresiz olarak kullanılabilecek şekilde de mükellefiyeti olmasa dahi her kişi kira gelirinde beyanname olarak sunulabilir.

Terk eden mükelleflerin kimler olduğunu görmek,vergi levhası sorgulamak, borcu yoktur yazısı için verilen dilekçelerin takibini yapmak, ödeme bilgilerini kontrol etmek ve hangi bankalara ödeme yapılacağı konusunda bilgi almak gibi işlemler bu sistem üzerinde gerçekleştirilebilir. Mükellefler için e-fatura, e-defter, e-girişim, e-tebligat, beyannameler gibi birçok farklı işlem ve vergi takipleri internet vergi dairesi üzerinden sağlanabilir.

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ


maraş sülük