Kamp Çadırı Hakkında Merak Edilenler

Kamp Çadırı Hakkında Merak Edilenler

Kamp çadırı, açık ya da kapalı havalarda kurulabilen ve kolayca sökülebilen bez ya da farklı naylon şeylerden oluşan gezici mesken olarak ifade edilir.

Kamp çadırı, insanların genellikle şehir hayatından ve kalabalıklardan kurtularak dağ ya da göl kenarlarında tek kişi ya da akraba, arkadaş gibi gruplarla bir arada seyyar bir meskende konaklamanın diğer tanımı olarak adlandırılır.

Doğa ile iç içe yaşamak isteyenler taşınması kolay ve sadece gece içerisinde uyumak için ya da yağışlı bir havada ıslanmamak için kullandıkları kamp çadırı aslında sadece barınak olarak kullanılır.

Bunların yanı sıra uzun seyahatlere çıkmak isteyenler ve tatil planların da sık sık bir otelde kalmak yerine kamp çadırı sistemi ile vaktini geçiren son dönemler de oldukça artış gösteriyor.

Ailelerin sıklıkla kullanmaya başladıkları bu sistem ile hem ekonomik açıdan hem de uzun süreli gezi ve tatil planların da kamp çadırı ön plana çıkıyor.

Genellikle değişik kumaşlardan üretilen kamp çadırları, tek kişilik, çift kişilik ya da aile boyu büyük kamp çadırları olarak satılmaktadır.

Çadırlar kamp ve geziler dışında araçlar için kullanılan modellerin de olduğu bilinmektedir. Kamp çadırı alanların genellikle dikkat edilmesi gereken husus ise nefes alınabilir kamp çadırlarıdır. Bunlar gece uyuduğunuz esna da sizleri rahatsız etmeyecek ve daha rahat nefes alıp vermenizi sağlayacaktır. Kamp çadırları kamp yapmanın dışında araçların üzerinde ya da evlerin önlerine güneşlik olarak da kullanılmaktadır. Genellikle kamp çadırları sırtta da taşınabiliyor ya da araçlarla da taşımak mümkün, ancak uzun yollar için sırtta taşımak pek mümkün olmayabilir

KAMP ÇADIRI ÇEŞİTLERİ

Kamp çadırı kişi ve ailelere göre değişim göstermektedir. Örneğin ev tipi olan kamp çadırı çeşitleri 2 oda 1 salon, 5 kişilik ya da tek kişilik olarak satılmaktadır. Kamp çadırlarında üreticiler artan talep karşısında renkli ya da doğaya uyun renkler de imal etmektedir. Eğer bir kamp çadırı almak isterseniz öncelikle bunu araştırmalı ve daha önce bu konuda tecrübesi olan isimlerden bilgi edinmelisiniz.

Çadırların çeşitleri sayıya göre değişim gösterirken otomatik çadırlar, aile türü çadırlar, araç için kullanılan çadırlar, tek kişilik çadırlar şeklinde satılır.

Her marka kendi kalitesine göre üretim yaparken, genellikle branda bezlerinden oluşan kamp çadırları, kullanmak istediğiniz alana göre de değişim göstermektedir. Yani eğer sadece ailenizle bir tatil için kullanacak bir kamp çadırı arıyorsanız, ona göre araştırma ve satın alma yapmalısınız.

Piyasa da bulunan çadırlar genellikle, monodome, sundome, pop-up, otomatik türlerle birlikte hiker, iglo da bulunmaktadır.

Dünya da hemen herkes farklı bölgelerde konaklama ya da bir süre insanlardan ve şehirlerden uzaklaşmak isteyebiliyor. Bunun için için ilk akıllara gelen ise bir kamp çadırı alarak doğa ile insanlardan uzak ‘kafa dinleme’ terapisi için araştırmaya başlıyor. İnternet üzerinden yapılan araştırmalar sonucunda bir karara varılıyor ve kamp çadırı alınıyor. Genellikle çadırları satan firmalar bir kullanım kılavuzu ile size yardımcı oluyor ve kamp çadırını nasıl kuracağınızı anlatıyor. Bunun yanı sıra internet üzerinden de çekilen videolarla bunların kurulum aşamaları sıralanıyor. Kamp çadırı kurarken ilk dikkat etmeniz gereken konu ise seçtiğiniz alandır. Konumun yamaç olmaması ve zeminin çakılacak kazıklara uygun olması gerekiyor. Eğer kamp alanı olarak kendinize seçtiğiniz alanda hava rüzgarlı ya da yağış varsa bir süre beklemelisiniz ve zeminin son durumunu görerek hareket etmelisiniz.

Kamp çadırı kurulurken öncelikle sağlam gergi ipleri, metallerden oluşan kazıklar, çadırın altlığı, güneşlik ve kamp çadırını her tarafından sağlam kalmasına yarayan metal ince çubuklar olması gerekmektedir.

KAMP ÇADIRI EN FAZLA HANGİ MEVSİMDE KULLANILIR

Kamp çadırı, satışları ve kullanım dönemleri en fazla yaz ayların da ya da karlı havalar olarak bilinmektedir.

Okulların tatil olmasıyla aileler kamp kurmak ya da seyahat etmek ister. Bunun için ekonomik olarak yorulmak istemeyenler kamp çadırı alarak ailecek uzun bir tatil yapma fırsatı bulurlar. Kamp çadırı üretimi yapan firmalar da genellikle yaz aylarında satışlarını daha da arttırır. Hem hafif olmaları hem de kolay taşınabilmeleri bakımından kamp çadırları herkes için uygun bir barınma yöntemidir.

Özellikle ince ve sentetik olarak yapılan kamp çadırları polyester karışımıyla yapılmasından dolayı daha çok tercih edilmektedir ve bunun sebebi da rahatlatıcı ve kolay nefes alma özelliğinden kaynaklanmaktadır.

Kış aylarında kullanılan kamp çadırları ise daha çok kış sporlarında ve soğuk havalar için tasarlanır ve kullanılır.

Alpinist olarak belirtilen yamaçlar da ya da dağlar da kullanılan çadırlar ise daha kalın ve özellikle karlı havalar da aşırı soğuktan korunmak için dağ sporcuları tarafından tercih edilir. Termal olarak tasarlanan kışlık kamp çadırları genellikle tek kişilik ya da çift kişilik olarak üretilmektedir.

Bu kamp çadırları ayrıca askerlerin soğuk kış şartlarında dağlar da veya kırsal bölgeler de uzun süre konaklamalarda kullanılır.

ÇADIR FİYATLARI

Kamp çadırları kişi ve genişlik ile kalitesine göre fiyat oranlarında değişkenlik göstermektedir. İnternette fiyatları ortalama 150 ile 5 bin TL arasında değişkenlik gösteren kamp çadırları mevsimlik isimlendirmeye göre de fiyatlarında farklar oluşturmaktadır.

Kamp çadırı üretiminde de son yıllar da önemli bir artış gözlenmektedir. Birçok firma bu alan da yenilikler yaparak fiyatlar da buna bağlı olarak rekabet etmektedir. Seri üretim yapan firmalar kamp çadırlarının fiyatlarında diğerlerine oranla daha düşük fiyatlara satarken, bazı özel tasarımlar ise 5 bin TL’ye kadar fiyat arışı görülür.

KAMP İSTEĞİ NEDEN ARTIYOR

Aslında dünya genelinde kamp yapma oranları ülkemize göre daha yaygındır. Son yıllar da ise Türkiye’de de bu oran oldukça artmış ve buna bağlı olarak kamp çadırı oranları da eş zamanlı olarak arz-talep dengesinde bir yükselme olmuştur. Özellikle Avrupa ülkelerinde kamp kurmak yaygın bir sportif aktivite olarak yapılıyor. Türkiye’de kış ayların da, kar sporları ile ilgilenenler ya da, yaz aylarında dağlar da ve göl kenarlarında konaklamak isteyenler kamp çadırı sayesinde üşümek ya da dışarıdan gelebilecek tehlikeli etkenlere karşı korunaklı bulunuyor.

Ülkemiz de artan şehir nüfusu ve gürültülü şehir hayatları köyler, mesire alanları ya da kamplara insanları yönlendiriyor. Daha çok ‘kafa dinleme’ yaz aylarının aşırı sıcağından kaçmak isteyenlerin hem doğal yaşam da vakit geçirmek hem de ‘hayata kısa bir mola’ vermek düşüncesi ile farklı yerler de yaşmak istemelerinden kaynaklanıyor.

Kam çadırı da konaklama sorununu ortadan kaldıran taşınabilir kolayca sökülebilir olması bakımından hemen herkesçe kullanılmaktadır.

Doğa tutkunları da günlerce kalmak istedikleri dağ, ova gibi yerler de kamp çadırları sayesinde herhangi bir zorluk yaşamadan nerede kalacağını dert etmeden kullandıkları bir modern otağ görevi üstlenir.

Aslında kamp çadırı tarihimiz de farklı isimlendirilse de küçük beyliklerin kullandığı, göçebe yaşayanların hayatlarının bir parçası olan bezlerden yapılmış taşınabilir ev olarak da düşünülebilir. Bu evler tarih boyunca farklılıklar göstererek günümüze gelince modernleşmiş ve kamp çadırı olarak hayatımızda yer almıştır.

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ


maraş sülük