Kiracıya yeni ev sahibi zam yapabilir mi ? Zam isteği yasal mıdır ?

Kiracıya yeni ev sahibi zam yapabilir mi ? Zam isteği yasal mıdır ?

İçinde kiracı olan bir daire satılabilir. İçinde kiracı olduğu halde satılan bir daireden yeni ev sahibi kira zammı isteyebilir mi ? Şimdi siz kiracı olduğunuzu düşünün ve oturduğunuz daire satılıyor. Yeni ev sahibi sabah kapınıza dayanıyor ve bundan böyle zamlı şekilde oturabilirsiniz diyor. Peki yeni ev sahibi kira zammı yapabilir mi ?

Yeni ev sahibi oturan kiracıya zam yapabilir mi ?

Yeni ev sahibi oturmakta olan kiracıya zam yapamaz. Daha önceki ev sahibi ile nasıl anlaşılmış ise o şekilde oturmaya deva eder. Önceki ev sahibi ile yapılan kira sözlşmesinde kira zammı ne kadar öngörülmüş ise o oranda vakti zamanı geldiğinde zam yapabilir. Eğer siz eski ev sahibiniz ile 5 yıllık bir sözlşeme yaptınız ve bu sözlşemede her yıl %10 zam anlaşması yaptıysanız bu sözleşme gereği yeni ev sahibi daha fazla zam talebinde bulunamaz. 

Eski ev sahibiniz ile kısa süreli bir kira sözleşmesi yaptı iseniz bu sözleşme bitiş tarihinden itibaren yeni ev sahibiniz sizinle yeni bir kira sözlşemesi yapmak isteyebilir. İşte o zaman yeni zam talebinde bulunabilir. Genelde hukuki olarak yeni ev sahibinin eski ev sahibinden malik olarak bir üstülüğü olmadığı kabul edilmektedir. Yani yeni ev sahibi daireyi satın aldığında içindekilerle beraber satın almış olur. Daha önce hangi sözleşmeler yapılmış ise o sözlşemeler devam ettirlir. Bu konularda yeni ev sahibinin her hangi bir üstünlüğü bulunmuyor. 

Bazen yeni ev sahipleri kiracıya bir ihtarname göndererek yasal olmayan zam taleplerinde bulunuyorlar. İhtarname ile yeni ev sahibi olduğunu bildirerek zam talebinde bulunması yasal bir uygulama değildir. Bu tür bir durum karşısında eski sözleşmeniz ile beraber itiraz edebilirsiniz. 

Özetlemek gerekirse, yeni ev sahibiniz sizden zam talebinde bulunamaz. Eski ev sahibiniz ile yeni ev sahibiniz arasında malikiyet anlamında bir fark yoktur. Tek fark şu ki, kirada oturduğunuz dairede oturmaya devam edip etmeyeceğiniz konusunda yeni ev sahibiniz farklı bir yol izleyebilir. Sözleşmeniz bittikten sonra daireyi boşaltma talebinde bulunabilir. Yasal süre içerisinde kiracı daireyi boşaltmak zorunda kalabilir. Lakin; kiraya zam yaplıması konusunda herhangi bir talepte bulunamaz. 

 

1 YORUMLAR

  • Yeliz Yavuz

    Mrb bizim ev 2 yıllık kontratımız varken 1 yıl doldu 1 senemiz kaldı kontratımızın bitmesine ve ev sahibimizi evi baskasına sattı yeni ev sahibi kendisi için evden cıkarabilmek için kirayı 650 tl kira veriyorken 1500 tl istiyor bu ev 1500 etmezken ne yapmak gerek .

    YORUM YAZ


    maraş sülük