Konteyner ev nedir ? Nasıl yapılır ?

Konteyner ev nedir ? Nasıl yapılır ?

Son yıllarda en trend yapılardan biri olarak ortaya çıkan konteyner evler; fabrika ortamında tüm malzemeleri bir araya getirilen ve kurulduğu yerden bir başka araziye taşınmak üzere kolaylıkla parçalara ayrılabilen hazır yapılardır.

Konteyner evler betonarme ve diğer modeldeki evlerden daha avantajlı bir yaşam alanı sunması, kolay inşa edilmesi, ekonomik açıdan her bütçeye uygun olması ve daha ekolojik yapısıyla büyük bir kesimin dikkatini çekiyor.

Konteyner evlerin üretimi ve kurulumu hızlı, imalat ve montajı çok kısa zamanlıdır. Konteyner evler, kişilerin istediği ve arzuladığı özelliklere göre tasarlanabilmektedir. Maliyet yönünden avantajlı olan konteyner evler, farklı iklim koşulları dikkate alınarak özel olarak üretilmektedir.

Kullanımı son derece pratik olan konteyner evler yeni bir yapı olmasına rağmen ülkemizde de tercih edilmektedir. Bu tarz yapılar genellikle çiftlik evi, bağ evi, kır evi, daimi veya yazlık yaşam alanı olarak kullanılmaktadır.

KONYETNER EV NASIL YAPILIR?

3194 sayılı İmar Kanunu uyarınca karada ve suda daimi ve geçici resmi ve hususi yeraltı ya da yerüstü olmak üzere inşaat yapılması halinde gerekli izinlerin alınması net bir şekilde açıklanmıştır.

Bu nedenle söz konusu Kanun gereği konteyner ev yapımı ve yerleştirilmesi sürecinden önce gerekli izinlerin alınması zorunludur. Konteyner ev yapımı için bağlı bulunan belediyeye konteyner projesine ait evraklarla birlikte başvurmak gerekiyor.

Konteyner evler çelik malzemelerden üretildiğinden uzun ömürlü ve doğal afetlere karşı dayanıklı evlerdir. Konteyner evlerin tüm malzemeleri, fabrikalarda ileri teknoloji üretim yöntemleri kullanılarak yapılır. Konteyner ev inşası sırasında civata ve somun bağlantıları kullanılır, kaynak kullanılmaz.

Diğer taraftan dikkat edilmesi gereken en önemli nokta daha tasarım aşamasında konteyner evin yerleştirileceği bölgenin iklim koşulları göz önünde bulundurarak izolasyon işlemlerinin yapılmasıdır.

Konteyner evler proje doğrultusunda kullanıma hazır hale geldikten sonra zemin üzerine direk konulmaktadır. Bu nedenle, konteyner evlerinin kapı ve pencerelerinin sorunsuz çalışabilmesi için düzgün bir zemin üzerine yerleştirilmesi şarttır. Ayrıca yerleştirilecek zemin üzerinden elektrik kablolarının geçmediğinden emin olunmalıdır.

Konteyner ev yerleştirildikten sonra elektrik ve su donanımı, aydınlatma bağlantıları, yalıtım malzemeleri ve diğer ihtiyaçların sonra son kontrolleri yapılması, her şeyin işlevini yerine getirip getirmediğinin kontrol edilmelidir.

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ


maraş sülük