Köy evi : İki keçi ve iki tavukla hayat sürmek mümkün mü ?

Köy evi : İki keçi ve iki tavukla hayat sürmek mümkün mü ?

Her geçen gün zorlaşan hayat şartları yeni arayışları da beraberinde getirmektedir. Özellikle pandemi sürecinde işsiz kalan bazı vatandaşlar köylerine dönmeyi tercih etmektedir. Bir yandan işsizlik yüzünden köyüne dönenler bir yandan da zengin olup  sade ve doğal bir yaşam isteyenlerin köye dönüşü söz konusu. Köy evi yaptırmak ve köyde yaşamak isteyenler çığ gibi büyüyor. Köy evinde yaşamak kolay mı, zor mu ? Köy yaşamı nasıl ? Köyde yaşamak avantaj sağlar mı ? Şimdi gelin bu ve bunlara benzer soruların cevaplarına bakalım. Soruları cevaplamadan önce isterseniz köy hayatını özendiren Mandıra Filozofu'nun kısa bir videosunu izleyelim. 

Köy evinde yaşamak aslında zor değil. İnsan doğal yaşamaya alıştıkça tüm zorluklar normalleşecektir. Tabi şehirde kolaylık sağlayan avantajlar köy hayatında yoktur. Örneğin doğal gaz yerine ısınmak için soba yakmanız gerekecektir. Köy yaşamında her zorluk ayrı bir zevk verir insana. Soba yakmak meşakketli bir iş olsa da kombiye göre daha hoştur. Kısaca köy evinde yaşamanın zorlukları aşılamayacak zorluklar değildir. Unutmayın her zorluk arkasında harika lezzetler bırakır. İnanın kışın sobadan alacağınız lezzeti kombiden alamazsınız. Kışın sobanızın üzerinde yapacağınız kestane ve demleyeceğiniz çay tüm zorluklarınızı size unutturacaktır. 

Köy yaşamı doğal bir yaşamdır. Her ne kadar doğal yaşam olsa da artık köylerde de marketler açılmaya başlandı. Dilediğiniz birçok ürünü köy marketlerinde de bulmanız mümkündür. Köyde yaşamayı tercih ediyorsanız doğal köy ürünlerini tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Köy yaşamını zevkli hale getirmek için mutlaka bir uğraşınız olmalıdır. Ne bileyim bir kaç keçiniz, iki üç adet tavuğunuz olsun en azından. Sabah kalkıp tavuklarınızı yemleyin, keçilerinizi otlatın, sütünü sağın, peynir yapın, yumurta toplayın, bahçe düzenleyin vs. köyde işler çok olur ve bitmez. Sürekli yapılması gereken işler vardır. Tavuk yemlemesi ve süt sağılması gibi... Bu işlerle uğraşırsanız köy yaşamından asla vazgeçemez hale gelirsiniz. Hayat buymuş dersiniz. Kendiniz üretir kendiniz tüketirsiniz. Başka bir şeye ihtiyacınız kalmaz. 

Köyde yaşamak insana büyük avantajlar sağlar. İster ekonomik zorluklar yaşıyor olun ister zengin olun, köyde yaşamak gerçektende büyük avantajlar sağlıyor. Eğer sağlığınız sizin için her şeyden önemli ise köy hayatının şehir hayatından sağlığınız açısından çok daha iyi olduğunu söylemeye gerek bile yok. Stresten bunalanlar için köy yaşamı harika bir tercihtir. Yaşama dokunmak isteyenler için köy yaşamı tam aranan şeydir. Doğal olmayı ve doğal yaşam sürmeyi arzu edenler için köy yaşamı önemli bir alternatiftir. Cebinde para olmadan yaşamak istiyorsan köy yaşamı tam sana göre. Tabi çalışmak şartıyla. Köyde yaşam daha ucuzdur. İnsanlar daha samimi ve yardımseverdir. Çocukluğumda evde ekmek olmazdı, komşuya gider annem ödünç ekmek istiyor derdim en az 10 adet tandır ekmeği alırdım. Annem tandırda ekmek yaptığında öncelikle borç aldığımız ekmekleri gönderirdi. Ne güzel bir yardımlaşma ve dayanışma... Daha buna benzer onlarca güzel örnekleri mevcuttur. 

Kısaca köy yaşamı size hayatı daha yakından hissetirecektir. Hayat dokunmak ve hayatın içinde yaşadığının farkında olmak için kesinlikle köy yaşamını tercih etmek gerekiyor. Mutlaka zorlukları olacaktır ama; bu zorluklar ile hayatın daha anlamlı ve güzel olduğunu fark edeceksiniz. Zorluklardan kaçtıkça hayat daha da zorlaşmaktadır. Çekilmez hale gelen şehir hayatından daha anlamlı olan köy yaşamına terfi etmeniz dilekleriyle hoşça kalın...

 

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ


maraş sülük