Köy evi almak mantıklı mı ?

Köy evi almak mantıklı mı ?

Şehirlerdeki beton yapılaşma sağlıksız olduğu gibi, güvenli de değil. Deprem savaş gibi olağan dışı durumlarda çok katlı apartmanlar oldukça riskli yapılardır. Enflasyonun artması ile birlikte büyük şehirlerden ev almak büyük problem olmaya başladı. Şehirlere yakın köyler ve araziler büyük değer kazandı. İnsanlar büyük şehirde evleri olsa da sakin bölgelerde dinlenme amaçlı köy evleri veya bağ evleri almaya başladılar. Bazı uzmanlar köyde yaşamnın avantajlarından bahsetmeye başladılar. Özellikle sosyal medya üzerinden köy yaşamının güzelliği, sadeleği ve avantajları sıkça işlenmeye başladı. Tüm bunlar insanların tekrardan köy yaşamına ilgi duymasına sebep oldu. Köy yaşamına ilgi artınca haliyle köy evlerinin de fiyatlarında artışlar yaşanmaya başladı. Lakin bu artışlar şehirlerdeki büyük artışlar kadar değil. İleri yıllarda köyden ev almak zorlaşabilir. İmkanı olanlar bu fırsatı değerlendirirlerse iyi bir yatırım da yapmış olacaklardır. 

Köy yaşamının avantajları

Köy yaşamının avantajlarından bahsetmek yerinde olacaktır. Pandemi döneminde kendi ürününü yetiştirmenin önemi bir kat daha iyi anlaşıldı. İleriki yıllarda gıda ile ilgili bazı sorunların yaşanacağı öngörülmektedir. Bu açıdan bakıldığında köy evi gelecek için büyük avantajlar barındırmaktadır. Küçük bir bahçesi olan köy evinde, tavuk, hindi gibi kanatlılar besleyerek beyaz et ihtiyacı ve yumurta ihtiyacı karşılanabilir. 

Yine küçük bir bölümde iki adet keçi beslenerek, süt ve süt ürünleri ihtiyacı giderilebilir. Günlük olarak evde artan bazı yiyecekler bu hayvanlara verimek kaydı ile tasarruf bile sağlanabilir. Hem israf edilmemeiş hem de geri dönüşüm sağlanmış olacaktır. 

Köy evlerinin avantajları bunlarla sınırlı değil tabi ki ; temiz hava , güzel komşuluk ilişkileri, balık tutma alanları, organik beslenme imkanları vb. daha onlarca avantajdan bahsedilebilir. Ekonomik giderler konusunda şehire göre kıyaslanamayacak kadar ciddi avantajlar sağlamaktadır. Şehirlerde satışa sunulan meyve ve sebzelerin çoğu köy yerleşkelerinde yetiştirilmektedir. Siz bahçenizde bir ürün yetiştirmeseniz dahi köylülerden çok uygun fiyata alma şansına sahipsiniz. 

Nerelerden köy evleri almalı ?

İnsanlarımız daha çok sıcak bölgeleri tercih ediyor. Özellikle akdeniz kyı şeridi ve ege kıyı şeridi daha çok tercih edilmektedir. Tabi kıyısı olmayan yerlerde de güzel köy evleri bulunmaktadır. Örneğin ; Kahramanmaraş, Osmaniye, Kilis, Malatya, Kayseri, Ankara gibi illerimizde de çok güzel köy evleri yer almakadır. 

Özetle söylemek gerekirse, köy evi almak bir çok yönden mantıklıdır. Şehirdeki evinizi satıp köy evi alın demiyoruz tabi ki, bütçeniz el veriryorsa yatırım amaçlı ve dinlenme amaçlı köyden bir ev satın alabilirsiniz. İleride neler olacağı çok belli değil. Karışık ve zor süreçlerden geçiyoruz. Köy evi bir nevi sizin gelecek sigortanız gibi olacak. 

 

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ


maraş sülük