Kütük Ev Ve Kütük Ev Modelleri

Kütük Ev Ve Kütük Ev Modelleri

Özellikle müstakil ev konumunda tercih edilen kütük ev Anadolu’da geniş ormanlara sahip olmamız sayesinde Türkiye’nin çok sık tercih ettiği mimari projelerden birisidir. Ormanlık alanlar, yazlık bahçeler ve dağlık bölgeler gibi birçok farklı noktada tercih edilen bu yapılar, kimi zaman kamp kimi zaman yaz tatili veya orman tatili yapmak için kullanılabilir. 

Kütük Ev Nasıl Yapılır?

Müstakil ev tercihleri için trend haline gelmiş olan kütük ev son yıllarda inşa edilmesi açısından da çok pratik yöntemler ortaya çıkarmaktadır. Yekpare kütük kullanımı sayesinde inşa edilen bu evlerde aslında çok eski dönemlerden kalan teknikler halen uygulanmaktadır. Teknik olarak kütük ev taşıyıcı kullanılmadan uzun ve tek parça ağaç kütüklerinin kenetlenmesi vasıtası ile inşa edilmektedir. Kütükler belirli birleşim noktalarının ayrılması sonrasında birbiriyle birleştirildiği için depreme karşı da çok yüksek dayanıklılık oluşturan bir ev ortaya çıkaracaktır. 

Maliyet açısından düşünüldüğünde ise bu evler müstakil bir ev tercihi için özellikle Türkiye’de yerli veya yabancı ağaçların kullanılması ile gayet düşük bir rakam sayesinde kurulabilir. Yalıtım açısından kendine has bir özelliği bulunması sayesinde aslında taş evler ve kerpiç evlere göre hem sağlam hem de daha düşük maliyetli bir sonuç ortaya çıkarabilir. 

Bugün kütük ev yapımı açısından genellikle kullanılacak ağaçlar kapsamında da yüksek sağlamlık ortaya koyan ağaç türleri tercih edilir. Genellikle her ağaç türü bölgesine göre uygun bir şekilde seçilirken, örneğin Marmara Bölgesi’nde kestane ağacı veya çam ağacı türleri tercih edilebilir. Bazen Ukrayna, Rusya veya farklı Avrupa ülkelerinden ithal olarak getirilmiş kütükler ve ahşap malzemelerin tercih edildiği de görülmektedir. 

Kütük Ev Modelleri

Bugün piyasada seçebileceğiniz kütük ev seçenekleri içerisinde genellikle metrekare boyutuna göre 100 metrekare veya daha büyük boyutlu evler yer almaktadır. İhtiyaçlara bağlı olarak seçilebilecek modeller arasında ise kendi evinizi tasarlamanız için 1+1, 2+1, dubleks, tripleks veya iç kısmı özel şekilde döşenebilecek ev modelleri de bulunmaktadır. Evlerde isteğe bağlı şekilde pencere, kapı, teras, çatı veya veranda gibi eklentiler yer alabileceği gibi tüm iç tesisatlar hazırlanabilir hatta şömine, baca ve özel bir şekilde iç dekorasyon sağlanabilir. 

Kütük Ev Fiyatları

Seçebileceğiniz farklı modellere bağlı olarak kütük ev için fiyatlar belirlenirken de genellikle metrekare üzerinden fiyat belirlemesi yapılır. Ayrıca kendi inşaatınızı gerçekleştirmek istediğinizde de fiyatları hesaplarken, temin ettiğiniz her malzemeyi hesaba katarak hangi ağacı hangi kapı ve pencere ile iç dekorasyon malzemelerini kullandığınızı göz önünde bulundurmalısınız. Yine fiyatların değişimi konusunda hazır bir şekilde mimari çalışma ve inşaat talep edilecekse, her şirketin farklı fiyat sunacağı da göz önünde bulundurulmalıdır. 

 

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ


maraş sülük