MTV Ödeme Sistemi

MTV Ödeme Sistemi

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkesin sahip olduğu taşınabilir menkul yani motorlu araçlar için belirli bir vergi ödemesi yapması gereklidir. Bu vergi Motorlu Taşıtlar Vergisi olarak adlandırılmak ile birlikte mtv ödeme işlemleri, her yıl iki taksit şeklinde gerçekleştirilir. Bu taksitlerden biri, her yılın Ocak ayında ödenirken, diğer taksiti ise yılın ikinci yarı döneminde yani Temmuz ayı itibariyle ödenmelidir.

Bugün MTV ödeme işlemlerinin gerçekleştirilmesi için Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından oluşturulmuş interaktif vergi dairesi veya internet vergi dairesi üzerinde işlemler gerçekleştirilebilir. Bu sistemlere giriş gerçekleştirmek için öncelikle internet üzerinde gib.gov.tr adresine giriş gerçekleştirmeniz gerekir. Bu sayfa üzerinde net olarak görmüş olduğunuz interaktif vergi dairesi sekmesine tıkladığınızda, farklı giriş yöntemleri ile bu sisteme giriş gerçekleştirebilirsiniz.

MTV Ödeme İşlemleri Nasıl Yapılmaktadır?

Bireysel kullanıcılar interaktif vergi dairesi sistemine Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ve şifreleri ile birlikte veya e-devlet şifreleri ile birlikte gerçekleştirdiklerinde, girişten sonra mtv ödeme işlemleri için menü üzerinde gereken kısayola ulaşabilirler. Bu kısayol bağlamında öncelikle borç sorgulama ve ödeme bölümüne giriş sağlandığında, bu bölümde adınıza kayıtlı araçlar için çıkan borçları tespit edebilir ve ödeme işlemlerine geçiş gerçekleştirebilirsiniz. Bu bağlamda mtv ödeme işlemleri, internet üzerinde yapılırken, 02.00-22.00 saatleri arasında kredi kartı veya banka kartı ile işlem yapılması mümkündür.

Ödeme işlemlerinin internet üzerinden gerçekleştirilmesi yerine anlaşmalı şekilde hizmet veren banka şubeleri üzerinden de ödeme yapılması mümkündür. Bu noktada da Gelir İdaresi Başkanlığı web sayfası üzerinde anlaşmalı bankaların hangileri olduğu ve nasıl ödeme yapılacağı kolaylıkla öğrenilebilir. Ayrıca yine internet üzerinden ödeme gerçekleştirmek istediğinizde, bankaların internet bankacılığı veya mobil bankacılık sistemlerini kullanarak da mtv ödeme işlemleri sağlanması mümkündür.

MTV Ödeme Miktarları Nasıl Hesaplanabilir?

Devlet tarafından iki taksit şeklinde her yılın Ocak ve Temmuz aylarında talep edilen Motorlu Taşıtlar Vergisi için mtv ödeme işlemlerinde miktar sorgulaması aslında kolaylıkla gerçekleştirilebilir. İnternet üzerinden giriş gerçekleştirmek veya sorgulama yapmak yerine her yıl düzenli şekilde sunulan MTV tablosu üzerinde inceleme yapabilirsiniz.

MTV tablosu incelendiğinde, 1300 CC altında bulunan araçlar ve bu seviyeden sonraki araçlar ile 4001 CC’ye kadar ulaşan araçlar arasında MTV miktarları net bir şekilde belirlenmiştir. Bu kapsamda MTV ödeme için ödeme miktarını tespit etme açısından aracınızın motor silindir hacmini de belirleyerek, sonrasında 5 farklı kategoride araç yaşını göz önünde bulundurabilirsiniz. Bu bağlamda her motor silindir hacmi oranına bağlı olarak 1-3 yaş arası, 4-6 yaş arası,7-11 yaş arası, 12-15 yaş arası ve 16 yaş ya da üstü araçlarda vergi miktarları belirlenmiştir.

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ


maraş sülük