Peyzaj Nedir? Ne İşe Yarar?

Peyzaj Nedir? Ne İşe Yarar?

Çevrenin tertemiz bir hale getirilmesi ve bu anlamda ister yeşil alanların ister yaşam alanlarının düzenli bir konuma ulaşması için peyzaj önemli bir göreve sahiptir. Yani uygulama sayesinde ister bir site içerisinde düzenleme yapılması ister bir şehirde çevre düzenlemesi gerçekleştirilmesi için birçok farklı çalışma yapılabilir. Hobi bahçesi düzenlemelerinde de peyzaj önemlidir.

Günümüzde genellikle şehir içi düzenleme ve kentsel dönüşüm projelerinin bir parçası olarak görülmekle birlikte peyzaj nedir sorusunun cevaplanması da önemlidir. Bu bağlamda uygulama için ağaçlandırma, sulama sistemleri, çiçeklendirme, betonun gerektiğince gizlenmesi, oturma alanlarının ve çevre alanlarının düzenlenmesi işidir, denilebilir. 

Peyzaj Mimarlığı Nedir?

Kelime anlamı ile bu uygulama için açıklama gerçekleştirilmesi dışında bu işi yapan kişiler için de bir uzmanlık alanı yer aldığı söylenebilir. Bu nedenle peyzaj mimarlığı nedir sorusunun cevaplanması da önemlidir. Bu kişiler, doğal ve kültürel kaynakların fiziksel çevre ile birlikte insanlara yarar sağlayacak şekilde korunması ve sağlıklı hale getirilmesi hatta bilimsel çerçevede yaşam ortamının tasarlanması için çalışan kişilerdir. 

Peyzaj mimarlığı nedir ?

Bugün yerel yönetimlere veya özel teşekkürlere bağlı olarak çalışan peyzaj mimarlığı sayesinde kimi zaman toplu konutlar içerisinde kimi zaman parklarda kimi zaman şehir yaşam alanlarında çalışmalar yapılmaktadır. Bu nedenle çalışmalar özellikle kent ile birlikte akla gelmesi gereken bir bilim dalı oluşturur. Yani bu uygulama insan hayatında ve şehir hayatında çevre, doğa, sağlık ve estetik için çok önemli bir kavram sağlamaktadır. 

Bahçe Peyzaj Çalışmaları Nasıl Yapılır?

Temel anlamda bir bahçe denildiğinde yeşil alan akla geldiği için belirli bir düzen ve sistem ile uygulama yapıldığı düşünülebilir. Ancak bahçe alanı içerisinde de bahçe peyzaj çalışmaları yapılarak, düzen ve çevre güzelliği elde edilebilir. Bu noktada çevre düzenleme çalışmaları yine mimarlar ve uzmanlar tarafından farklı yeşil bitkilerin kullanılması sayesinde gerçekleştirilir. 

Bir bahçe içerisinde yapılacak çalışma için farklı ağaçlar, saksı bitkileri, çiçekler, sebzeler, meyveler, taşlar ve aksesuarlar kullanılabilir. Örneğin, bir konutun bahçesinde havuz, kamelya, bahçe, çimenlik gibi farklı alanlar birleştirilirken, peyzaj çalışması düzenin ve estetik bir görüntü elde edilmesi açısından önemlidir. Bu sayede daha yaşanılabilir ve huzurlu bir ortam elde edilmesi mümkün olmaktadır. 

Bir önceki yazımız olan Ömrünüze ömür katacak harika bir taş ev başlıklı makalemizi de okumanızı önerir

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ


maraş sülük