Prefabrik Ev Avantajları

Prefabrik Ev Avantajları

Prefabrik evler her ne kadar Türkiye de çok yaygın olmasa da çeşitli Avrupa ülkelerinde en çok tercih edilen evlerdendir. Normal beton evlere göre göze daha güzel gözüken ve her cebe uygun olan prefabrik evler günümüzde en çok ilgi gören evlerindendir. Yapımının oldukça basit ve pratik olması tercih edilmesinde önemli rol oynamaktadır. Prefabrik evlerin yapım süresi temel atılıp kuruduktan sonra ortalama 1-2 hafta olarak belirlenmiştir. İnşaat süresi uzun süren beton evlere göre oldukça makul bir bekleme süresi…

Normal bir evin bir bölümünü değiştirilmesi için yıkılması gerekirken prefabrik evlerde durum böyle değildir. Prefabrik evlerde parçaların tekrar sökülüp tekrar takılabildiği için ek kat çıkmak gibi işlemler uzun zaman almıyor ve oldukça basit bir hale geliyor. Prefabrik evlerin bir alandan başka bir alana nakledilmesi biraz uzun sürse de beton evlerde nakledilme gibi bir durum söz konusu olmadığı için tercih edilme konusunda prefabrik evler bir adım daha ön planda tutuluyor.

Prefabrik evler normal beton ya da tuğla evlere nispeten depreme oldukça dayanıklı yapılardır. Bilindiği üzere Türkiye bir deprem ülkesi olduğu için depreme önlem olarak prefabrik evlerde yaşamak oldukça mantıklı. Prefabrik evlerin belki de en büyük avantajı çevre dostu olmasıdır. Prefabrik evde kullanılan malzemeler yanmaz ve sapasağlamdır. Ahşap evlerin yanı sıra da suya dayanıklıdır. Yani sel gibi bir doğal afete karşı kolayca karşı koyabilmektedir.

Prefabrik Ev Tercih Edilmeli mi?

Prefabrik evlerin yapım aşamaları beton evlere nispeten oldukça kısadır ve sadece bu durum bile prefabrik evlerin tercih edilmesine olanak sağlamaktadır. Parçalar modüler olduğu için istenilen zaman da evlerde değişiklik yapılabilir ve betonarme yapılara göre prefabrik evler çok daha güzeldir. Bizim tavsiyemiz ise prefabrik evlerin beton evlere tercih edilmesi yönündedir çünkü bu evler hem betonarme evlere göre daha uzun ömürlü hem de çevre dostudur. Betonarme yapılara göre birçok avantajı bulunmaktadır bunlardan en iyisi ise depreme karşı oldukça dayanıklı olmalarıdır. Türkiye fay hattı üzerinde bulunan bir ülke ve doğal olarak bir deprem ülkesi olduğu için prefabrik evlerin tercih edilmesinde fayda var.

Bir önceki yazımız olan Ömrünüze ömür katacak harika bir taş ev başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ


maraş sülük