Prefabrik havuz nedir ? Nasıl yapılır ?

Prefabrik havuz nedir ? Nasıl yapılır ?

Prefabrik havuz; son yıllarda konvansiyonel olan beton havuzlara göre daha çok tercih edilen çelik panellerden oluşan, hem havuz fiyatları hem de zaman açısından avantaj sağlayan bir havuz modelidir.

Günümüzde prefabrik havuz üretimiyle birlikte havuz kullanımı artık sadece zengin çevrelerde, yalılarda ya da villalarda değil mütevazı insanlar tarafından da talep ediliyor.

Prefabrik havuzların kurulumu ve üretimi hızlı, imalat ve montajları çok kısa sürelidir. Prefabrik havuzlar beton havuzlara göre dolgu, derz, fayans, seramik, yedek malzeme vb. yoğun işler gerektirmediği için maliyeti %50 daha az, sürekli tadilat gerektirmediği için bakımı ve onarımı daha kolaydır.

Prefabrik havuzlar tamamen kişilerin isteğine göre tasarlanmaktadır. Prefabrik havuzlar bina çatılarına ve en zor arazi şartlarına bile rahatlıkla kurulabilir. Ayrıca istenirse boşaltılarak demonte edilip başka bir yere de taşınabilir. Fıskiye sistemi, atlama rampası, merdiven vb. eklemeler yapılabilir.

PREFABRİK HAVUZ NASIL YAPILIR?

Prefabrik havuzlar çelik malzemeden yapıldığından sızdırma ve çatlama gibi sorunlarla karşılaşılmaz. Prefabrik havuzlarda iç kaplama olarak liner kaplama malzemeleri kullanılır. Gözeneksiz iç kaplama sayesinde yosun ve bakteri tutunamaz, havuz suyu daima temiz kalır ve kolay temizlenir.

Prefabrik havuzun monte edileceği alan kepçeler ile kazılarak bir çukur açılır. Kazılan zeminin alt kısmı dümdüz olmalı, herhangi bir boşluk ya da yükseklik bırakılmamalıdır.

Atölyede ya da fabrikada üretilen prefabrik havuz tıra yüklenir ve montajın yapılacağı alana getirilir. Prefabrik havuzu taşıma esnasında zedelenmemesine dikkat edilmelidir. Dökümü tek parça halinde yapılmış olan havuz vinç ile montajının yapılacağı zemine indirilir.

Tek parça olarak tasarlanan prefabrik havuzun, dengede ve doğru bir şekilde yerleştirilmesi için gerekli olan ölçümler yapılır. Prefabrik havuz daha önceden kazılan çukura, zarar görmeyecek biçimde düzgünce yerleştirir. Prefabrik havuz yerleştirildikten sonra boşluk kalan çukurlar toprak ile doldurulur.

Diğer taraftan, havuz istenilen zeminde kazı çalışması yapılması uygun olmayabilir ya da başka nedenlerden dolayı yeraltı yerleşimi yapılamayabilir. Bu gibi durumlarda zemin üzeri için özel olarak tasarlanan prefabrik havuzlar da tercih edilebilir.

Prefabrik havuzlar atölyelerde belirli standartlara uygun olarak üretildiğinden; kurulumu yaklaşık 10 günde biter.

 

2 YORUMLAR

 • Sağlam arzu

  Fiyat almak istiyorum 2.5-3.5 metre prefabrik havuz İçin vede detayları öğrenmek istiyorum .

  • İfakat sinem kılıç

   Nasıl iletişim kurabilir ve fiyat alabilirim.

   YORUM YAZ


   maraş sülük